Salgın sonrası ilgi arttı, talep karşılanamıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle izole tatil yapmak isteyenler karavana yoğun ilgi gösterirken, karavan üreticilerinin de piyasada 5 yaşından büyük ikinci el araç bulamadığı için talebe karşılık veremediği bildirildi.

Salgın sonrası ilgi arttı, talep karşılanamıyor
Salgın sonrası ilgi arttı, talep karşılanamıyor
GİRİŞ 26.05.2020 12:48 GÜNCELLEME 26.05.2020 12:48
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bursa'da faaliyet gösteren Viya Karavan Genel Müdürü Hüseyin Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla son dönemde karavana ve karavan turizmine ilginin arttığını söyledi.

İnsanların salgın nedeniyle artık izole tatil istediğini belirten Taşkın, "Karavan da izole tatile bir alternatif. Karavancılık Türkiye'de talep gören bir sektördü. Salgın dolayısıyla talep ve ilgi daha da artmaya başladı. Son dönemde talepler ciddi oranda arttı. Bu talep artışının getirdiği başka sıkıntıları yaşamaya başladık. Şu anda karavana dönüştürecek 5 yaşından büyük ikinci el araç bulamıyoruz." dedi.

Taşkın, ÖTV nedeniyle Türkiye'de karavan üretirken 5 yaşından büyük araçları bulup karavana dönüştürdüklerini vurgulayarak, "Eğer 5 yaşından küçük aracı karavan yaparsak yüzde 160 ÖTV ödemek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle sektör temsilcileri olarak piyasada 5 yaşından büyük, karavan yapmaya uygun temiz ikinci el araç arıyoruz. Şu anda maalesef bu yoğun talepten dolayı temiz ikinci el araç da bulamıyoruz. Salgın dolayısıyla sıfır araç satışlarındaki azalma sektör olarak bizi de etkiledi." diye konuştu.

"ÖTV DÜŞERKEN DEVLETE KAZANDIRABİLİRİZ"

Sektörde ÖTV'nin düşmesi halinde devletin bu işten zarar edeceği gibi bir algının yanlış olduğunu savunan Taşkın, "ÖTV düşerse bu sefer sıfır araçlardan karavan yapmaya başlayacağımız için hem karavan üretimi hem de devletin vergi kazancı artacak. Aynı zamanda araç sayısı artınca talep daha da artacak. Bizler bu talebe yetişemeyeceğiz. Birçok üreticinin işleri açılacak ve sektörde istihdam sağlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

Taşkın, sıfır araçların karavana dönüştürüldüğünde yurt dışına daha rahat satılacağını da belirterek, "Türkiye'de karavancılık anlamında yurt dışından daha iyi işçilik yapıyoruz. Böylece Türkiye'de inanılmaz bir üretim ve ihracat olacak. Zaman içinde de Avrupa'nın karavan üretim üssü olmayı başaracağız." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • akif 2 yıl önce Şikayet Et
  dijital dönemde olmamız da bunu etkileyebilir bence mesela peuegoet dijitalden satışa geçti ve satışlarında artış oldu :D
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Emlakçılar kuyumcular ve gayrimenkul gibi sahsiyetsizler fiyatları ucurmus
  Cevapla
 • Bursa 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede ne kadar çok pusuda yatan talanci fırsatçı varmış ülkeyi düşman isgal etse para için düşmanla her türlü isbirligine gidecek kadar paragozler var bu ülkede maskecileri gördük sogancilari gördük patatescileri gördük cadircilari gördük suriylelier geldiğinde ev sahiplerini gördük bu dünyadaki hayatiniz bittiginde gözünüzü sadece toprak doyurucak
  Cevapla