Tamamen yerli imkanlarla üretildi: 29 Mayıs'ta çalıştırılacak

SAKARYA'nın Adapazarı ilçesindeki Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) Fabrikası'nda üretilen Milli Elektrikli Tren, 29 Mayıs'ta kutlanacak İstanbul'un fethinin 567'nci yıl dönümünde raylara inecek.

GİRİŞ 26.05.2020 10:56 GÜNCELLEME 26.05.2020 11:05
Bu Habere 105 Yorum Yapılmış

Adapazarı’nda bulunan TÜVASAŞ tarafından üretilmesine karar verilen Milli Elektrikli Tren, 29 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’dan online olarak katılım sağlaması beklenen programla raylara inecek. Milli Elektrikli Tren, İstanbul’un fethinin 567’nci yıl dönümünde demir yoluna inmiş olacak. Tamamen yerli imkanlarla üretilen ve ASELSAN’ın da destek verdiği milli tren seti, ilk etapta 3 set olarak raylara indirilecek ve proje tamamlanana kadar 56 set daha üretilecek.
 

 

Resmi Gazete’de 4 Mart 2020’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeni kurulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş. (TÜRASAŞ) çatısı altında toplanan TCDD iştirak şirketlerinden olan TÜVASAŞ tarafından üretilen Milli Elektrikli Tren seti için 2014 yılından itibaren çeşitli yatırımlar yapılmış ve son olarak alüminyum gövde atölyesinin kurulmasıyla imalat süreci hızlandırılmıştı.

Alüminyum gövdeli olarak üretilen ilk tren olma özelliği taşıyan ve şehirler arası seyahate uygun tasarlanan Milli Elektrik Tren, saatte 160 kilometre hıza ulaşabilen 5 araçlı setler halinde üretilecek. Engelli yolcuların da tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak verecek şekilde tasarlanan tren setinin en kısa sürede test sürüşlerinin tamamlanarak, kullanıma başlanması bekleniyor.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 105
 • Kadir 1 ay önce Şikayet Et
  Ne mutlu Türküm diyene
  Cevapla
 • T.C 1 ay önce Şikayet Et
  Allah devletimizd güç kuvvet versin tüm emegi geçenleri eline koluna saglık
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  hey yavrum hey, nereden nereye, durmak yok TÜRKİYEM kim tutar seni. Reis , ALLAH CC. sana sağlık ve uzun ömür versin.
  Cevapla
 • ali yazıcı 1 ay önce Şikayet Et
  Demekki yalanla reklamla aldatmaca ile olmuyor ÇALIŞINCA ÜRETİNCE ÇALMAYINCA OLUYOR Geçmiş Hırsızlara duyurulur,emeği geçenlerden Allah Razı olsun Yüce Rabbim Devletimize girişimcilerimize güç kuvvet versin Allahım yar ve yardımcıları olsun
  Cevapla
 • akk 1 ay önce Şikayet Et
  Yapanları, destek olanları ve hayata geçmesine vesile olanları kutluyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle