AB onaylamazsa Alman devi iflas edebilir

Koronavirüs salgını nedeniyle iflasın eşiğine gelen Alman havayolu şirketi Lufthansa ile federal hükümet arasında anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, hükümet, Lufthansa’ya 9 milyar Euro nakit aktaracak ve yüzde 20’lik hissenin sahibi olacak. Anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için Lufthansa ile hükümetin vardığı kurtarma paketi anlaşmasının AB Komisyonu tarafından da onaylanması gerekiyor.

AB onaylamazsa Alman devi iflas edebilir
AB onaylamazsa Alman devi iflas edebilir
GİRİŞ 26.05.2020 08:58 GÜNCELLEME 26.05.2020 10:32
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle havayolu şirketleri iflasın eşiğine geldi. Almanya’da havayolu şirketi Lufthansa ile federal hükümet arasında kurtarma paketi konusunda devam eden görüşmelerde sona gelindi. Bugün gerçekleştirilen toplantıda hükümet ile Lufthansa arasında görüşülen yardım paketinde anlaşma sağlandığı duyuruldu. Hükümetin Lufthansa’nın yüzde 20 hissesini devralması karşılığında 9 milyar Euro ödeme konusunda anlaşmaya varıldığı ifade edildi. Ayrıca, Lufthansa Teftiş Kurulunun iki üyesi de Alman federal hükümeti tarafından belirlenecek.

 

 

YÜZDE 20 SAHİBİ OLACAKLAR

Anlaşmaya göre, hükümet Lufthansa’ya 9 milyar Euro nakit aktararak yüzde 20’lik hissenin sahibi olacak. Devlet sahip olduğu bu hisselerle de şirkette önemli kararları engelleyemeyecek. Anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için Lufthansa ile hükümetin vardığı kurtarma paketi anlaşmasının AB Komisyonu tarafından da onaylanması gerekiyor.

 

 

Öte yandan, 760 uçaklık filoya ve 138 bin işçiye sahip Lufthansa, salgın nedeniyle yüzde 20 kapasite ile çalışıyordu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
hava yolu
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Biz kendimize baksak THY da 2 aydir ucmuyor.okadar calişanima maas veriliyor yattigi yerden .bizi yaz bizi .almandan bize ne kardesim .
  Cevapla
 • TÜRK OĞLU TÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  Ay üssü marsta mı yaşıyorsun alicim. T.H. Y. uçuşlarını durdurmadı. Kargo uçuşları yapıyor ayrıca yurtdışından ülkeye vatandaşlarını taşıdı. Bilgi edinip öyle yazalım, atıp tutmaya çalışmayalım.
  Cevapla
 • AÇI 1 ay önce Şikayet Et
  Allah size hiçbir zaman toparlanma fırsatı vermesin hergün daha beter olun inşallah
  Cevapla
 • Derli 1 ay önce Şikayet Et
  Ya bizim THY .2 aydir ucuslar yok okadar calişanina maas yattigi yerden .bize bakalim istersen .almandan bizene sen bizi yaz.ne haldeyiz
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  THY bu hisseyi satin al
  Cevapla
 • Zekir 1 ay önce Şikayet Et
  Rezil bir şirket.. Her işleri kaptıkaçtı. Beter olsun
  Cevapla
 • cemal 1 ay önce Şikayet Et
  Ab kabul etmeyin.Eğer onu kabul edecekseniz diğerlerinide kurtarın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle