Ekonomide sevindiren gelişme! İlk rakamlar geldi...

Salgının ekonomiye etkileri azalmaya başladı. Veriler, koronaya direnen ekonomide bahar havasının yakın olduğunu gösterdi.

Ekonomide sevindiren gelişme! İlk rakamlar geldi...
Ekonomide sevindiren gelişme! İlk rakamlar geldi...
GİRİŞ 24.05.2020 09:30 GÜNCELLEME 24.05.2020 09:30
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Salgının yayılma hızı ve şiddetinin azalmasıyla sektörlerin yeniden açılması, üretim çarklarını hızlandırdı. Reel Kesim Güven Endeksi mayısta 10,1 puan artarak 76,9 seviyesinde gerçekleşti. Güven endeksi hizmet sektöründe mayısta aylık bazda yüzde 10,8, perakende ticarette yüzde 5, inşaat sektöründe ise 31,1 arttı

 

 

Hizmet sektöründe geçen aya göre gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi yüzde 82,9 artarak 77,2 oldu. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi ise yüzde 19,2 azalarak 39 ve son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi ise yüzde 22,5 azalarak 37,1 oldu.

KAPASİTENİN GERİ DÖNÜŞÜ

 

 

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), mayısta bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 62,6 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre; imalat sanayisinde faaliyet gösteren 1.727 iş yeri tarafından mayıs ayı İktisadi Yönelim Anketi'ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirildi. Anket sonuçlarına göre, imalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, mayısta bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 62,6'ya yükseldi.

İSTİHDAM ENDEKSİ İLK ÇEYREKTE ARTTI

Bu yılın ocak-mart döneminde işgücü girdi endeksi de yükseldi. TÜİK’e göre; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi, 2020 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,8 artarak yüzde 62,6’ya yükseldi. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe yüzde 4,6 arttı, inşaat sektöründe yüzde 9,5 azaldı, ticaret-hizmet sektörlerinde ise yüzde 4,0 arttı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • kral 1 ay önce Şikayet Et
  Maşaallah emekliyim şükür halimden memnunum..çok rahat geçiniyorum..yazın tatilimi yapıyorum..istediğimi giyiyorum.memlekette fakir yok aç gözlü var..Berat bey başarılar..
  Cevapla
 • Milli para 1 ay önce Şikayet Et
  sirada covidden sinifta kalan abd ve avrupanin dunyada en fazla dolasimda olan dolar auro ve sterlinlerinin yerini covidde Allah CC izniyle hukumetin basiretli ve duzenli calismasi saglikcilarimizin ve guvenlik guclerimizin ozverili calismasiyla dunyaya ornek olan Turkiyenin milli parasi TL nin dunyada en cok kullanilan paralar arasinda one gecmesi dolar auro ve sterlinin yerini TL nin almasi yerli mali yurdun mali herkes TL ile ticaret yapmali
  Cevapla
 • xyz 1 ay önce Şikayet Et
  bu yasaklar biraz daha sürerse ekonomi iyice zarar görecek.butun çabalar boşa gidecek.onca iş yeri kapalı...buna dağ dayanmaz...
  Cevapla
 • karsli 1 ay önce Şikayet Et
  türkiyeye bişey olmaz çunku tūrkiye her zaman mazlumun dostu zalimin düşmanı olmustur. hayırlı bayramlar diliyorum.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Kk çok üzülüyordur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle