Finansman bonolarında stopaj oranı artırıldı

Korona virüs salgınının ekonomik etkilerini en aza indirmek için vatandaş, esnaf ve firmalara verilen desteğe ek kaynak sağlamak amacıyla finansman bonolarında stopaj oranı yüzde 10'dan yüzde 15'e yükseltildi.

Finansman bonolarında stopaj oranı artırıldı
Finansman bonolarında stopaj oranı artırıldı
GİRİŞ 24.05.2020 08:16 GÜNCELLEME 24.05.2020 08:17
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Finansman bonolarında gerçek kişiler için vergi tevkifat (stopaj) oranı, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının ekonomik etkilerini en aza indirmek için vatandaş, esnaf ve firmalara verilen desteğe ek kaynak sağlamak amacıyla yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkarıldı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Söz konusu kararla, bazı kazanç ve iratlardan yapılacak tevkifat oranlarında değişikliğe gidildi.

Buna göre, Covid-19 salgınının ekonomik etkilerini en aza indirmek için vatandaşlar, esnaf ve firmalara verilen desteğe ek kaynak sağlamak üzere, finansman bonolarında gerçek kişiler için vergi tevkifat oranı yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkarıldı.

Son dönemde bankaların kısa vadeli finansman bonolarını gittikçe artan bir şekilde mevduata alternatif bir finansman kaynağı olarak kullanması vergi kaybına neden olurken, bu kaybı gidermek için bireysel yatırımcıların kısa vadeli mevduattan ve finansman bonolarından elde ettiği faize uygulanan stopaj oranı eşitlendi.

Kurumsal yatırımcılar için ise finansman bonolarında stopaj oranın yüzde 0 olarak uygulanmaya devam etmesi kararlaştırıldı.

BANKA SİGORTA VE MUAMELE VERGİSİ ORANI YÜZDE 1'E YÜKSELTİLDİ 

 

 

Öte yandan, banka ve sigorta muameleleri vergisi nispetlerinin tespitine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı da Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. 

Söz konusu kararla, kambiyo almak isteyenlere, banka, yetkili müessese (döviz büfeleri) ve diğer finansal kuruluşlar tarafından satılan dolar, avro ve benzeri yabancı paralarla yine bankalarda açılan altın mevduat ya da yatırım hesapları için fiziki olmayan altın satış tutarı üzerinden alınan kambiyo işlem vergisinde değişikliğe gidildi. 

 

 

Buna göre, kambiyo işlemlerindeki Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2'den yüzde 1'e artırıldı.

Bankalarla yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları, Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları, döviz kredisinin ödenmesine yönelik döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları, sanayi sicil belgesini haiz işletmelere yapılan kambiyo satışları ve İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışlarında ise BSMV'nin 0 oranında uygulanması kararlaştırıldı. 

YORUMLAR 8
 • Finans yatirimcisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu şekilde ani ve güven kaybadici davranışlar devletin kazanç üzerinden aldığı vergi politikaları yanında nakit para ve altın üzerinden almış olduğu vergi kararları parayı yurt dışında değerlendirmekte başka alternatif bırakmıyor
  Cevapla
 • niko 2 yıl önce Şikayet Et
  altından ve yabancı paradan vergi konusunda dünya1 cisi olduk vergilerden zaten dünya birincisiydik vatandaşta altın hesabı dolar hesabı açmayacak yastık altına koyacak o zaman ne olacak yastık altından çıkartın diyordunuz ya
  Cevapla
 • Haznedar 2 yıl önce Şikayet Et
  Maaşı Onbinin üzerinde olanların maaşını Dokuzbine çeksek nasıl olur.
  Cevapla
 • bülent erdem 2 yıl önce Şikayet Et
  İyi oldu dolar alan vergisini ödiyeck kazanırken iyi ödeğincemi zorunuza gidiyor.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu altın vergisi vatandaşı yeniden yastık altına yönlendirecektir, doğru olmadı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle