Koronavirüs için geliştirildi! Yurtdışından ciddi talep görüyor

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede kullanılmak üzere termal kamera sistemi geliştirdi.

Koronavirüs için geliştirildi! Yurtdışından ciddi talep görüyor
Koronavirüs için geliştirildi! Yurtdışından ciddi talep görüyor
GİRİŞ 23.05.2020 12:12 GÜNCELLEME 23.05.2020 12:17
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türk savunma sanayisinin silah ve mühimmat üreticisi MKEK, salgın sonrasında ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak üzere çeşitli tipte maske, cerrahi maske makinesi ve solunum cihazı gibi ürünler ortaya koydu.

 

Bu çözümlerle yetinmeyen kurum, kalabalık ya da yoğun insan geçişi olan yerlerde ateş ölçümlerinin sosyal hayatı yavaşlatmadan ve en doğru şekilde yapılabilmesi için termal kamera sistemi geliştirmek için harekete geçti.

Başka bir projede, yerli alt yükleniciyle termal sensörler üzerinden insan ve yüz sıcaklığını algılamaya yönelik 1,5 yıldır çalışma yapan kurum, salgınla birlikte bu çalışmaya yoğunlaşarak "MKE Termal Kamera Sistemi"ni ürün haline getirdi. Çalışmalar sonunda ortaya ihraç da edilebilecek nitelikte bir ürün çıktı.

 

 

İsteklere göre değiştirilebilen esnek yerli ve milli yazılım altyapısı dolayısıyla sisteme yeni analiz yetenekleri kazandırılabilecek. Farklı amaçlarla kullanabilecek sistem, MKEK'nin mevcut silah sistemlerinin hedef tespit kabiliyetlerini artırmasına katkı verecek.

Sistem için halihazırda bilinen en etkin termal sensörler seçildi. Yaklaşık 5-6 metrelik mesafeden kalabalıklardaki kişilerin vücut sıcaklığını algılamaya başlayan sistem, yaklaşık 3 metreden yüksek hassasiyetle tespit yapabiliyor.

Güvenlik için başladı, sağlığa çözüm oldu

MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere,  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın talimatıyla salgına yönelik sorumluluk üstlendiklerini söyledi.

İhtiyaçlar çerçevesinde ürün portföylerini genişletmeye çalıştıklarını dile getiren Akdere, "Akıllı mühimmat ve akıllı silah geliştirme projesinin içeriğinde olan termal görüntüleme projesini ihtiyaç çerçevesinde termal kamerayla bütünleyerek Kovid-19 salgınıyla mücadeleye destek vermeye çalıştık." dedi.

Termal Kamera Sistemi'nin hareketli halde kişinin ateşini ölçebildiğini, belirlenen değerin üzerindeki tespitler için alarm üreterek görevlileri bilgilendirdiğini anlatan Akdere, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar geliştirdiğimiz ürünlerde olduğu gibi sürekli yenilikler katmaya çalışıyoruz. Bu ürüne de önümüzdeki günlerde kişinin maske takıp takmadığı, sosyal mesafeye uyup uymadığıyla ilgili sistemleri de ekleyeceğiz.

Ürünümüz hazır, başta kendi birimlerimizde olmak üzere savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çalışmalarımızı tamamladık. Hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, okullarda kullanılabilecek bir ürün piyasaya sürdük. Talepler de gelmeye başladı, bunlara da cevap verebilecek durumdayız."

Yeni ürünler yolda, sırada ihracat var

Salgın dolayısıyla cerrahi maske üretmeye başladıklarını ancak temelde maskeyi üreten makineyi geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Akdere, bu anlayışla geliştirdikleri makinenin yurt içinden ve dışından ciddi talep gördüğünü bildirdi.

Bu süreçte OSTİM'deki alt yüklenicilerinden ciddi katkılar aldıklarını dile getiren Akdere, Sahra Solunum Cihazı'nda sona geldik. Bunun haricinde 3-4 ürünümüzü önümüzdeki günlerde paylaşacağız." diye konuştu.

Yasin Akdere, geliştirilen ürünlerin ihracatına yönelik olarak da "Çalışmalarımız son hızla devam ediyor. Gerçekten bir talep patlaması yaşıyoruz. Sahra Solunum Cihazı, termal kamera ve cerrahi maske üretim makinelerimize ciddi talepler var. Bunlarla ilgili görüşmelerimizi birkaç gün içerisinde tamamlayarak ihracata da katkı yapmayı planlıyoruz." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Urfalı Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bir önerim olacak. Hep aynı tip düşünüyoruz. Herkes maske yapıyor. Bu hastalık solunum sistemi başlangıcı olan burun hava kanallarıyla başlıyor. Bu nedenle sadece iki burun deliğini kapatan aspiratörler yapılabilir. Yüzün tamamını maskeyle kapatmaya gerek yok. Burun aspiratörünü tak ellerini bol bol yıla, yüzüne dokunma. İşte bu kadar.
  Cevapla
 • Yunus 1 ay önce Şikayet Et
  Ağızdan girmesini nasıl engellersin?
  Cevapla
 • Lütfi 1 ay önce Şikayet Et
  Hey maşallah.Mısır patlaması gibi teknik cihazlar üretiliyor.Biz teknolojik ürün satıyoruz dün yalvardığımız ülkelere.Demek ki beyin göçü durunca neler oluyormuş.
  Cevapla
 • Sınır 1 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel çalışmalar.demekki bu aziz milletin önü açıldığı hemen yürümeye sonra koşmaya başlıyor.yeterki milletin önü açılsın.boşuna bu millet 16 imparatorluğu bedava kurmamış.bizi durdukları an devlet yıkılıyor.bir daha söylüyorum.bu milletin önü açıldığı an dünya devleti oluyor.önü kapatıldığı an devlet yıkılıyor.ülkemizi yönetmeye talip olanları iyi inceleyelim.şuan devletimiz milli bir duruşla milletin önünü açtı.ve destekliyor.inşaallah çok kısa zamanda çok işlet başaracağız.
  Cevapla
 • virüsü göstermeli 1 ay önce Şikayet Et
  sadece ateşi yüksek olan insanları tespit etmek yetmez. virüslerin bulunduğu yerleride göstermeli.
  Cevapla
 • M. Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Kardeş çok şey istiyorsun, henüz öyle bir teknoloji yok Dünya da..
  Cevapla
 • Hamdi 1 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun hükümetimizin büyük çalışmaları ile yerli milli üretenlerimizden, devlet kuruluşlarımız özel sektör kuruluşlarımız üniversitelerimiz Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz, tıpkı savunma sanayimizdeki gibi sağlık savunma sanayi alanımızda da çokça üretimler ve ARGE'ler yapalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle