Merkez Bankası'ndan yeni karar! Bankalara talimat gönderildi

TCMB, Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası'nda geleneksel yöntemle gerçekleştirilen swap ihalelerinin limitini yüzde 40'tan yüzde 50'ye çıkardı.

Merkez Bankası'ndan yeni karar! Bankalara talimat gönderildi
Merkez Bankası'ndan yeni karar! Bankalara talimat gönderildi
GİRİŞ 22.05.2020 19:15 GÜNCELLEME 22.05.2020 19:15
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) bugün bankalara gönderdiği talimatla, Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası'nda geleneksel yöntemle gerçekleştirilen swap ihalelerinin limitini yüzde 40’tan yüzde 50'ye çıkardı.

LİMİT ARTIRILDI

 

AA muhabirinin bankacılık kaynaklarından edindiği bilgiye göre TCMB, bankalara gönderdiği talimatla, Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası'nda geleneksel yöntemle gerçekleştirilen swap ihalelerinin limitini arttırdı.

Yeni düzenlemeyle birlikte Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap ihalelerinde (Geleneksel Yöntem) bankaların kotasyon swap limitleri vadesi gelmemiş toplam swap pozisyon limiti, döviz piyasaları işlem limitlerinin yüzde 50'sine yükseltildi.

27 MAYIS'TAN İTİABAREN UYGULANACAK

 

 

Böylece bankaların Türk lirası ve döviz likiditesi yönetimindeki esneklikleri daha fazla artırılmış olacak. Düzenleme, 27 Mayıs'tan itibaren uygulanacak.

ETİKETLER
son dakika ekonomi
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • mustafa 9 ay önce Şikayet Et
  petrol işi çözülsün türkiye 5 yılda süper güç olur
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Son zamanlarda Yasadim Norvec Euro ve dolar karsisinda cok deger kaybetti, hic bir norvecli gidip dolar euro almadi
  Cevapla
 • Serdar 9 ay önce Şikayet Et
  Bence. İnsanlar dolar almanın ülkemize yani kesemize nasılsın zarar verdiğini tam olarak anlamıyor aldığı doların biraz değerlenince kendini kârlı sanıyor halbuki rezev para dolar yerine başka ülke para birimlerine. Yada altına yatırım yapsalar bu enflasyonu yaşamasak ozaman burdan kazanacağımız paranın bir anlamı olur insanların bilincini yükselmemiz lazım
  Cevapla
 • Mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  Bizdeki hain kalleşleri yollayalım oraya.
  Cevapla
 • Milli para 9 ay önce Şikayet Et
  merkez bankamiz basta milli bankalarimizdan is adamlarimizdan butun kamu ve ozel sektorumuzden butun halkimizdan milletimizden dovizle degil butun islerini ihracat ithalat tamamen yerli milli paramizla yapalim dovizi sutlayalim milli paramizla is yapalim iste o zaman kur saldirisiymis ekonomik saldiriymis tarihe karisacaktir yerli mali yurdun mali butun halkimiz milletimiz her isinde yerli para kullanmali
  Cevapla
 • Yılmaz 9 ay önce Şikayet Et
  Bizim bankamız diye övündüğümüz merkez bankası tamamı bizim deyilki . Yakın zamana kadar sadece % 40'ı bizimdi. Allahtan tayyip baba el artı şimdi %51'i bizde .
  Cevapla
 • Enerji tasarrufu 9 ay önce Şikayet Et
  Köprüler yollar TL ye dönsün kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz
  Cevapla
 • Kayserili 38 9 ay önce Şikayet Et
  Bu dediğin nasıl olacak güzel kardeşim.. herşeyi dışardan alıyorsan ve bir türlü üretimde olman yerde değilsen... türkçesi,, elin her türlü dışarı mahkûm.. altın kural şu,, ekonomi si güçlü olan ülkenin parası değer kayıp etmez.. herzaman da borusu öter... bizde maalesef her ikiside yok..
  Cevapla
 • Attila K. 9 ay önce Şikayet Et
  evet önce devlet ihaleleri başlasın. köprü, havalimanı, kanal gibi projelerde devlet TL ile kredi versin, TL ile borçlansın, köprü ücretleri ve benzin ücretleri dolara endeksli olmaktan çıksın, TL olsun sonra biz de 3 kuruş ihracatımızı TL ile yaparız.
  Cevapla
 • Özer 9 ay önce Şikayet Et
  Devletin dolara ihtiyacı var yani imkansız ayrıca dolara yatırım yapanlar enflasyondan etkilenmiyor ciddi kar ediyor bunu en iyi siyasetçiler bilir yaptıkları muhtemel
  Cevapla
 • Mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  Merkez bankası yerinde ve sağlıklı kararlar alıyor, iyiki bu merkez bankası başkanı var, eskisi olsaydı duman olurduk, hükümet sağlık, eğitim, ulaşım, enerji alanlarında iyi ama üretim ekonomisi alanında çok zayıf açıkcası, bu alandaki handikapını biran önce düzeltmeli, yoksa bu tür krizleri yönetmemiz bizi hep diken üstünde tutar, panik atakla rahat ve sağlıklı kararlar almamıza engel olur. İşte bu sebeple sermaye tedirgin oluryor.
  Cevapla
 • Fatih 9 ay önce Şikayet Et
  Kendi petrolümüzü ve doğalgazımızı bulamadığımız sürece bu dolar belasından kurtulmamız oldukça zor görünüyor. En çok kullanılan bu enerji kaynağının karşılığını ne üretirsen üret yine de karşılamak çok zor olsa gerek. Petrolü ve doğalgazı olan ülkeler bedavadan yaşıyor.
  Cevapla
 • Ekonomis 9 ay önce Şikayet Et
  Almanya'nın ne petrolü, ne de Doğalgazı var. Senin bahsettiğin ülke Venezuela olmalı? :-)
  Cevapla
 • onemlidegil 9 ay önce Şikayet Et
  Venezuela diye bir ülke var dünyada, incelemelisin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle