Salgın onlara yaradı! Servetlerini katladılar

ABD'de yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını dönemi boyunca bazı iş insanlarının servetleri toplam 434 milyar dolar artarken, şirketlerinin toplam değeri 3,382 trilyon dolara ulaştı.

Salgın onlara yaradı! Servetlerini katladılar
Salgın onlara yaradı! Servetlerini katladılar
GİRİŞ 22.05.2020 16:11 GÜNCELLEME 22.05.2020 16:11
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Korona virüs salgını, gelir ve servet eşitsizliğini daha da artırıyor. ABD’de milyarder iş insanları bu dönem boyunca servetlerini ortalama yüzde 19 oranında artırırken, ülkede 39 milyon kişi işini kaybederek işsizlik fonuna başvurdu.

Ülkede salgında hayatını kaybedenler için ise bugün bayraklar yarına indiriliyor.

Bu durumdan en çok kar eden kişi, dünyanın en zengin kişisi olan Amazon'un kurucusu ve CEO''su Jeff Bezos oldu.

ABD Mevzuat Çalışmaları Enstitüsü’nün tarafından yayınlanan rapora göre, birçok Amerikalı salgın nedeniyle mali zorluklarla karşılaşırken, ABD milyarderlerin gelirlerinde pandeminin ilk iki ayında net değerinde bir artış gördü.

Business Insider'in haberine göre, ABD milyarderlerinin toplam net geliri 19 Mart'tan bu yana 434 milyar dolarlık bir artış elde etti.

Forbes'a göre, Amazon CEO'su Jeff Bezos, Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, Facebook kurucu ortağı Mark Zuckerberg, yatırımcı Warren Buffett ve Oracle kurucusu Larry Ellison dahil olmak üzere ABD'de 623 milyarder yaşıyor. Rapor, sadece bu ilk beş milyarderin servetlerinin toplamda 75.5 milyar dolar ve yüzde 19 oranında arttığını gösterdi.


Yaklaşık 600 ABD milyarderinin servetleri, son iki ay içinde 2.948 trilyon dolardan 3.382 trilyon dolara yükseldi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ jeff bezoss
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • EGELİ 4 ay önce Şikayet Et
  bu gerzekler ahirette bu servetin hesabını nasıl verecekler???
  Cevapla
 • Alpaslan Alp 4 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar servetleri olursa olsunlar ,bir kivicim ,bir sel, bir deprem yeter onemli olan ac olan bir suru insan varken onlara yardim edebiliyor mu ,yetimleri ,fakirleri doyurabiliyormu ,bence asil zenginlik budur
  Cevapla
 • kul hakkı 4 ay önce Şikayet Et
  Servetleri ne kadar olursa olsun, bu dünyadan mal ile göçen var mı?.. İnsan bunu idrak edebilse bu ahmaklığa bir an önce son verir ama şeytan bırakmıyor.
  Cevapla