Bakan Pekcan 'Hayırlı olsun' diyerek duyurdu; 6 milyar dolarlık müjde!

Son Dakika Haberi; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaklaşık 6 milyar dolar ile dünyanın en önemli süt ürünleri ithalatçılarından birisi olan Çin pazarının Türk ihracatçılarına açıldığını duyurdu.

Bakan Pekcan 'Hayırlı olsun' diyerek duyurdu; 6 milyar dolarlık müjde!
Bakan Pekcan 'Hayırlı olsun' diyerek duyurdu; 6 milyar dolarlık müjde!
GİRİŞ 21.05.2020 21:06 GÜNCELLEME 21.05.2020 21:12
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Bakan Pekcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde, Ticaret Müşavirliğinin de katkılarıyla yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Türkiye'den Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını duyurdu.

 

 

6 MİLYAR DOLARLIK ÇİN PAZARI​

Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile Türkiye'den Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek firma listelerinin duyurulduğunu belirten Pekcan, "Bu kapsamda sektörümüzün önde gelen 54 firması Çin’e süt ürünleri ihracatı gerçekleştirebilecektir. Yaklaşık 6 milyar dolar ile dünyanın en önemli süt ürünleri ithalatçılarından birisi olan Çin pazarının Türk ihracatçılarımıza açılması memnuniyet vericidir. İhracatçılarımıza hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

 

 

ÇİN PAZARINDA YER EDİNİLEBİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle 14 Kasım 2015’te Türkiye’den Çin’e ihraç edilecek süt ve süt ürünlerinin veteriner ve sağlık şartları konusunda protokol imzalanmış, 2018'de Çin Gümrükler Genel İdaresinden teknik bir ekip Türkiye'ye gelerek işletmeleri yerinde ziyaret etmişti.

54 FİRMAYA FARKLI ÜRÜN GAMLARINDA YETKİ VERİLDİ

Aradan geçen süre zarfında yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile Türkiye'den Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı için 54 firmaya farklı ürün gamlarında yetki verildi.

Bu kapsamda Çin pazarında yer edinilebilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek ve pazara giriş çalışmalarının diğer Uzak Doğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi suretiyle pazar çeşitliliğinin gerçekleştirilebilmesi sağlanacak.

Başta süt ürünleri olmak üzere tarım ürünlerinin söz konusu coğrafyadaki pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilecek.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
müjde ruhsar pekcan
YAZDIR
YORUMLAR 61
 • mikail baldır 4 ay önce Şikayet Et
  siz zam icin hic endiselenmeyin zam yapanın vay haline devletimiz cok guclu 3-5 capulcuya pabuc bırakmaz
  Cevapla
 • Besici 5 ay önce Şikayet Et
  Adamların toplam ithalat miktarı 6 Milyar dolar. Kaç Ton süt ediyor o? Şartları ne? Bizdeki süt kalitesiyle filan Çin'in ithalatının 100%'ünü sanki biz karşılayacağız.
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 5 ay önce Şikayet Et
  son 10 yılda çifçilerin çoğu şehirlere kaçtı çoğuda yaşlandı emekli oldu yeni genç nesil köyde durmuyor hayvancılığı ve tarımı destekleyip insanları çifçiliğe özendirmek hayvan desteği krediler sunup köylüyü köye çekmek şart geleceğin en süper işi çifçilik ve gıda olacak avrupa ve amerika köylüden bu işi alıp fabrikasyona profosyonel ekip dikmeye yönelecek geleceğin altın işi tarım ve hayvancılık
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 5 ay önce Şikayet Et
  güzelde süt ürünleri ve tarım ürünleri ihracaat olursa herşeyin fiyatı 2 kat artar buğdayın kilosunu marketten 3 tl alıyorsak adam 1 dolara ihraç yapacak alsana 7 tl ye çıkacak tereyağ 50-55 tl piyasada azalırsa al sana 80-100 tl olur kim yiyecek
  Cevapla
 • hilal 5 ay önce Şikayet Et
  Tüccara hayırlı olsun,vatandaşa Allah yardım etsin,bir yıl içinde 10 tl.ye içeriz,daha doğrusu içemeyiz,vay arkadaş nasıl bir düzen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle