Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 50 baz puan düşürerek yüzde 8,75'ten yüzde 8,25'e çekti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 21.05.2020 14:02 GÜNCELLEME 21.05.2020 14:44
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizi kararını duyurdu. Banka faizi 50 baz puan düşürerek yüzde 8.75'ten yüzde 8.25'e indirdi.

 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirilmesine karar vermiştir.

 

KORONAVİRÜS ETKİLERİ TAKİP EDİLİYOR

Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümündeki zayıflama derinleşmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam ettiklerine işaret edilen açıklamada, "Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrederken, ülkelerin attığı normalleşme adımları izlenmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir" denildi.

DİPTEN DÖNÜŞ SİNYALLERİ

Ocak ve Şubat aylarında finansal koşullardaki iyileşmenin de katkısıyla güçlü bir eğilim sergileyen iktisadi faaliyetin, koronavirüs salgınının dış ticaret, turizm ve iç talep üzerindeki etkilerine bağlı olarak Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başladığına dikkat çekilen açıklamada, "İktisadi faaliyetteki yavaşlama Nisan ayında belirginleşirken, Mayıs ayının ilk yarısına ilişkin yüksek frekanslı göstergeler kısmi normalleşme adımlarıyla birlikte dipten dönüş sinyalleri içermektedir" denildi.

TEDBİRLER TOPARLANMAYA KATKI VERECEK

Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı "büyük önem arz ettiği" de vurgulanan açıklamada, "Bu çerçevede, yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacağı değerlendirilmektedir. İhracat ve turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe karşın, emtia fiyatları ve ithalatın sınırlayıcı etkisiyle cari işlemler dengesinin yıl genelinde ılımlı bir seyir izleyeceği öngörülmektedir" denildi ve eklendi:

"Enflasyon beklentileri ve iç talep koşullarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir.

"Küresel gelişmeler paralelinde Türk lirasında gözlenen değer kaybına karşın, başta ham petrol ve metal fiyatları olmak üzere uluslararası emtia fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir.

"Üretim ve satışlardaki düşüşe bağlı birim maliyet artışları takip edilmekle birlikte toplam talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisinin arttığı tahmin edilmektedir.

ÖLÇÜLÜ İNDİRİM KARARI

"Gıda fiyatlarındaki dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle tüketici enflasyonunun kısa vadede bir miktar yüksek seyredebileceği, ancak yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir.

"Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar vermiştir. Mevcut para politikası duruşu altında enflasyon görünümünün yıl sonu tahminiyle uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.

"Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir.

"Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir.

"Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir.

"Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
faiz kararı
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Faizin düşmesi iyi fakat yapılması gereken esas iş sahalarını genişletmek ve üretimi artırıp pazarlamak.İşin özeti bu gerisi boş laflar.
  Cevapla
 • dddd 4 ay önce Şikayet Et
  Merkez bankası faizi düşürdükçe dolar da düşüyor şimdiye kadar akılları neredeydi
  Cevapla
 • Lumen 4 ay önce Şikayet Et
  Düşse ne ciksa ne bize herşey zam virus den millet benzin mazot alabildi ,
  Cevapla
 • Nadi 4 ay önce Şikayet Et
  Bu şekilde düsmeye devam ederse tuketici kredilerini %3 den cekersiniz ,banka nerden para bulacak ,millet bankada parasini cekti
  Cevapla
 • ömer 4 ay önce Şikayet Et
  faizler düşsün hatta sıfırlasın da borsaya girsin herkes borsadan para kazansın, faize kazanç olarak bakmamak lazım faiz her zaman kayıptır ne kadar yüksek olursa olsun çünkü enflasyonu artırıyor enflasyon her zaman faizin üstünde artıyor.
  Cevapla
 • gezginmisafir 4 ay önce Şikayet Et
  Borsa kazancı ile faiz kazancının arasında ne fark var!? Her ikisinde de sen değil paran çalışıyor değil mi? Borsayı kim yönetiyor, bankaları, Merkez bankasını yönetenler...
  Cevapla
 • Türk 4 ay önce Şikayet Et
  Borsa helalmi borsa kağıtlarını spekülatörler h düşürüp veya yükseltmesi ve burdan para kazanılması helalmi haksız kazanç olmuyormu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle