Yerli otomobilde önemli gelişme! İlk kazma vuruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aralık ayında tanıtımı yapılan ve 2022 yılında yollara çıkması beklenen yerli otomobilin fabrikasında alt yapı işlemleri tamamlandı. ÇED raporu ve zemin etütleri gerçekleştirilen dev askeri arazide bulunan yapılar yıkılırken, fabrika için temel kazısına da başlandı. Koronavirüsten dolayı ufak bir erteleme olan temel atma törenin ise haziran ayında gerçekleştirilebileceği öngörülüyor.

Yerli otomobilde önemli gelişme! İlk kazma vuruldu
Yerli otomobilde önemli gelişme! İlk kazma vuruldu
GİRİŞ 21.05.2020 10:00 GÜNCELLEME 21.05.2020 10:00
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz yıl aralık ayında Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenen görkemli bir törenle görücüye çıkarılan yerli otomobilin üretileceği fabrika için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu tamamlandı.

 

 

ÇED raporunun yanı sıra Gemlik'te denize sıfır bin dönüm askeri kamp arazisi üzerine inşa edilecek dev tesisin zemin etütleri de gerçekleştirilirken, elektrik, su ve doğal gaz gibi gerekli olan tüm alt yapı da hazır hale getirildi.

 

 

Temel atma öncesi 1 milyon metrekarelik dev arazide hummalı bir çalışma da aralıksız sürüyor.

Bölgeden edindiği bilgilere göre; askeri kamp arazisi üzerinde bulunan yapılar yıkılırken, fabrika temeli için gerekli olan kazı işlemlerine de başlandı.

BAKAN DA İŞARET ETMİŞTİ

Mayıs ayında temelinin atılması planlanan fabrika için geçtiğimiz günlerde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, temel atma tarihine ilişkin olarak büyük bir aksaklık öngörmediklerini en fazla bir kaç haftalık sarkma olabileceğine işaret etmişti.

DENİZE SIFIR, DİBİNDE LİMAN VAR!

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait dev arazi denize sıfır bulunuyor. Arazinin hemen yanı başında ise liman yer alıyor. Liman sayesinde araçların sevkiyatının deniz üzerinden rahatlıkla yapılması da planlanıyor. Şehir merkezine 10 dk mesafede bulunana arazinin Osmangazi Köprüsü'ne mesafesi ise yaklaşık 60 km.

4 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÇALIŞACAK

Kamu-özel ortaklığında toplam 22 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek olan fabrika, yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacak. 2022 yılından itibaren üretime başlayacak olan fabrikada, 2023 yılında 2.420, 2032 yılına kadar da 4.323 kişi çalışacak. Yedek parça ve yazılımsal destekler ile doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişiye iş kapısının açılacağı tahmin ediliyor.

2018'DE KURULDU

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 2018 Haziran ayında kuruldu. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding’in şirketteki payları yüzde 19’ar, TOBB’un payı ise yüzde 5 olarak belirlendi.

Şirketin CEO'su Gürcan Karakaş 3 Eylül 2018'de göreve başladı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Burhan 6 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun hepimize eninde sonunda fosil yakıt bitecek oda Türkiye ‘de yok olsada elimizden aldılar. Bizde elektrikli araçları kullanalım
  Cevapla
 • sessiz 6 ay önce Şikayet Et
  Sana benzinli ve dizel araç ürettirmezler. Biz ancak elektrikli veya elektromanyetik araç üretebiliriz.O konuda sınırlama yok.Biz yıllardır araba sayesinde İtalya ve Fransayı ayakta tuttuk.Onlara çalıştık.Araba üretimini engellediler.Aynen devam ediyor.İsteyen araştırsın.
  Cevapla
 • Alperen 6 ay önce Şikayet Et
  Elektrikli araçların pil sorunu menzil sorunu piyasada tutunma sorunu var mı var. Usta sorunu servis sorunu şarj sorunu var. Elektrik li araçlar kendilerini ıspatladımı tüm dünyada herkesin güvenini aldımı almadı alabilirim alabilir gelişe bilir ama benzinli modelininde olmasının Bi zararının olacagını düşünmüyorum. Türkiye otomobil üretirken her türlü aracı yapabileceğini ıspatlamalı. Otomobil üreten diğer bütün firmalar elektrikli araca geçtik DİZEL den ve benziliden vaz geçtik bundan sonra üretmeyecegiz diyorlarmı demiyorlar. Benzinli araclara talep elektrikli araçlardan dahamı az.
  Cevapla
 • Bir yorum 6 ay önce Şikayet Et
  Benzin demek ömür törpüsü demek ordan al burdan al yaparak ülkelerin ekonomiler petrolden benzinden çöküp durdu isteyen ulkeler hiç bir iş yapmadan sadece petrolden dünya zengini oldu diğerleriyse makum kılındı şimdi bu bir fırsat petrolün sonu demek dolasıyla petrole tapan araplarında sonu demek bir üretmeye başlayalım gerisi su gibi akar gelir umarım petrolle çalışan araçlarda yasaklanır tamamen bu beladan sonsuza kadar kurtuluruz
  Cevapla
 • Alpaslan A 6 ay önce Şikayet Et
  Güzel ülkeme hayirli olur insallah
  Cevapla
 • Alperen 6 ay önce Şikayet Et
  Bu arabaların benzinlisi mutlaka yapılmalı,
  Cevapla
 • Murat K. 6 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş 100 yıldır benzinli araba var. tüm firmalar daha yeni yeni elektrikliye geçmeye çalışırken biz kafadan elektrikli araç yapıyoruz geleceğin aracını yapıyoruz hala benzinli diyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle