Açtıkları savaş kendi başlarına patladı! Suudi Arabistan ve BAE için 'yolun sonu!'

Riyad yönetiminin Rusya'ya karşı açtığı 'petrol savaşı' kendi aleyhine döndü! Koronavirüs etkisiyle beraber Petrol fiyatları dibe vurdu. Bu durumdan en çok etkilenenler arasında, geliri petrole dayanan ve silahlanmaya en çok para harcayan ülkelerden Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

Açtıkları savaş kendi başlarına patladı! Suudi Arabistan ve BAE için 'yolun sonu!'
Açtıkları savaş kendi başlarına patladı! Suudi Arabistan ve BAE için 'yolun sonu!'
GİRİŞ 19.05.2020 16:22 GÜNCELLEME 19.05.2020 16:27
Bu Habere 89 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgınıyla birlikte dünyada petrol fiyatları hızla düştü. Geliri petrole dayanan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ekonomileri olumsuz etkilendi. Riyad ve Abu Dabi aynı zamanda dünyada silahlanmaya en çok para harcayan yönetimlerden.

 

Suudi Arabistan'ın batılı ülkelerle ilişkilerinin geleceği İngiliz The Guardian gazetesinin de gündeminde. Gazetede yayımlanan bir haberde, Körfez ülkelerinin, gelirlerinin azalmasıyla daha fazla silah alamayacağı hatta mevcut anlaşmalardan da vazgeçebileceği yorumu yapıldı.

Suudi Arabistan milli gelirinin yüzde 8'ini silahlanmaya ayırıyor. 2019'da milli gelirlerine oranla silah harcamaları ise şöyle; Suudi Arabistan yüzde 8 (62 milyar dolar), Rusya yüzde 3,9 (65,1 milyar dolar), ABD yüzde 3,4 (732 milyar dolar), Hindistan yüzde 2,4 (71,1 milyar dolar), Çin yüzde 1,9 (261 milyar dolar).

 

Dünyanın 5. büyük silah alıcısı Suudiler, başta İngiltere ve ABD'den silah ve askeri eğitim satın alıyor. Birleşik Arap Emirliklerinde ise harcamalarına dair verileri paylaşmadığı için etkinin ne kadar büyük olacağı kestirilemiyor. Körfez ülkelerinin gelirlerinin azalması mevcut anlaşmalarla ilgili de soru işaretleri yaratıyor. 

PETROL SİLAH SATIŞINI ETKİLEYECEK

Uzmanlar bu ülkelerin daha fazla silah satın alamayacağı, hatta mevcut anlaşmalardan vazgeçeceği ya da erteleyeceği değerlendirmesinde bulunuyor. 

Emekli CIA çalışanı Orta Doğu uzmanı Bruce Riedal, "şüphesiz bu bir dönemin sonu" yorumunu yaptı.

Küresel silah ticareti ve yolsuzluk uzmanı Andrew Feinstein ise Suudi Arabistan'ın Batılı ülkelerle silah satışı üzerine ilişkilerini geliştirdiğine dikkat çekti, "Suudiler 1 numaralı silah alıcısı olmazsa batılı ülkelerden destek de alamayacaktır" diyerek ilişkilerinin bozulabileceğini işaret etti. 

TRUMP PARALARI DIŞINDA BAŞKA BİR ŞEYLERİ YOK DEMİŞTİ

Suudi Arabistan'a sık sık silah satışı yapan ABD Başkanı Trump "Biz Suudi Arabistan'ı koruyoruz ve onların para dışında bir şeyleri yok" demişti.

AKTİF ASKERİ ROLLERİ RİSK ALTINDA

Özellikle Veliaht Prens Selman'ın yönetimindeki Orta Doğu'da aktif askeri rollerinin tehlikeye girebileceği, hatta Riyad yönetiminin nüfuzunun azalacağı belirtiliyor.

Amerikan kamuoyunda oluşan tepkilere rağmen ABD Başkanı Trump, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine silah anlaşmalarını gerekçe göstererek sessiz kalmıştı.

İngiltere de benzer nedenlerle Yemen'de insan haklarının Suudiler tarafından çiğnenmesini görmezden gelmişti.

Yemen, Libya, Suriye gibi ülkelerde iç savaşı körükleyen BAE'nin geleceği ve krizin domino etkisi yaratıp yaratmayacağı ise merak konusu.

KAYNAK: TRT HABER, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 89
 • Türk oglu 1 yıl önce Şikayet Et
  Coronovirüs Allah'tan gelmiştir görünmez bir mikroplar dünyayı dize getiren Allahdır iki dakika düşünün
  Cevapla
 • Milliyetçi türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu alçak lar israilin köpekleri kendi paralarıyla kendilerini satıyor alçaklar allah ım bunları bir ekmeğe muhtaç eder inşallah
  Cevapla
 • Milliyetçi turk 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah ım bu alçakların belasını versin bu mübarek aylarda sunlardaki surata bak bunlar müslüman düşmanı
  Cevapla
 • Burak Kağan 1 yıl önce Şikayet Et
  Suratlarında meymenet yok Müslüman düşmanı Türk düşmanı, yahudi ve amerikan uşakları ADİLER!!!
  Cevapla
 • Bizden söylemesi 1 yıl önce Şikayet Et
  Katara bukadar bel baglamamk lazım bugün dost yarın düşman olabilirler bir ikinci konu Katarin Abdy ile arası çok iyi katarin yaklasik 100 milyar dolar abd bankalarında olduğu gerçeği var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle