Rapor açıklandı, aslan payını "verimlilik" alacak

Küresel enerji alt yapısının karbonsuzlaştırılması için 2050 yılına kadar yapılması planlanan 130 trilyon dolarlık yatırımın en büyük kalemini yüzde 33 payla "enerji verimliliği" yatırımları oluşturuyor.

Rapor açıklandı, aslan payını "verimlilik" alacak
Rapor açıklandı, aslan payını "verimlilik" alacak
GİRİŞ 18.05.2020 11:12 GÜNCELLEME 18.05.2020 12:12

AA muhabirinin, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA)  tarafından hazırlanan "Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü: Enerji Dönüşümü  2050" raporundan derlediği bilgilere göre, enerji alt yapısının  karbonsuzlaştırılması için 43 trilyon dolarlık enerji verimliliği yatırımı  gerekiyor.

Sürdürülebilir, düşük karbonlu, iklim dostu ve uzun vadeli ekonomik  kalkınma için ihtiyaç duyulan enerji dönüşümünün temelinde enerji verimliliği  uygulamaları yer alıyor. Küresel sıcaklık artışının 1,5-2 derecenin altında  olması için enerji sistemlerinin dönüşümüne ihtiyaç duyuluyor.

Enerji dönüşümüyle küresel enerji kaynaklı karbon emisyonlarının  2050'ye kadar yüzde 70 azaltılabileceği, bu oranın yüzde 90'ını enerji  verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir enerji kaynaklarının oluşturacağı  öngörülüyor.

Küresel enerji alt yapısının karbonsuzlaştırılması için 2016-2050  döneminde yapılması planlanan 130 trilyon dolarlık yatırımın en büyük kalemini  yüzde 33'le enerji verimliliği yatırımları oluşturuyor.

Rapora göre, 2050'ye kadar en büyük hedef, sıfır karbonlu enerji  sistemlerine ulaşılması olarak belirlendi. Bu kapsamda, uzun vadeli enerji  dönüşümünün gerçekleştirilmesi için destekleyici hükümet politikalarının devreye  girmesi ve toplumların karbonsuz alt yapı dönüşümlerine ayak uydurması gerekiyor.

Küresel enerji sistemin karbonsuzlaştırılması için yenilenebilir  enerji, enerji verimliliği, elektrifikasyon, şebekeler ve esnek mekanizmalara  2050'ye kadar her yıl 3,2 trilyon dolar yatırım yapılması planlanıyor.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM 2050'DE 100 MİLYONA ULAŞACAK

Söz konusu enerji dönüşümünün istihdamının, iş tiplerini ve iş  bölgesini etkileceğine işaret edilen rapora göre, küresel enerji sektöründe  istihdam 2050'ye kadar 100 milyona ulaşacak.

Yenilenebilir enerji sektörü, 42 milyon kişiyle istihdamda en büyük  paya sahip olacak. Enerji verimliliği alanında ise bu döneme kadar 21 milyon kişinin iş sahibi olması bekleniyor.

 

 

KAYNAK: AA