İkinci el ve sıfır araba fiyatları düşer mi? Açıklama geldi

Pandemi nedeniyle duran üretimler ve artan döviz kuru araç fiyatlarında yükselişe sebep oldu. Düşük bütçeyle 2. el otomobil almak isteyenleri de uyaran otomotiv piyasası yetkilileri, “Araç sahibi olmak için bu son fırsat. Fiyatlar en az yüzde 7 daha yükselecek” dedi.

İkinci el ve sıfır araba fiyatları düşer mi? Açıklama geldi
İkinci el ve sıfır araba fiyatları düşer mi? Açıklama geldi
GİRİŞ 18.05.2020 09:22 GÜNCELLEME 18.05.2020 09:59
Bu Habere 133 Yorum Yapılmış

Son 2 yılda yüzde 44 oranında artan otomobil fiyatları araç sahibi olmayı zorlaştırdı. Pandemi nedeniyle duran üretimler arz sıkıntısını doğururken, yüksek kur artışıyla birlikte sıfır araç almak neredeyse imkansız hale geldi. Buna karşılık düşük bütçeyle araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar ise 2.el araca yönelerek fiyatları yükseltti. Araç almanın gitgide zorlaştığını ifade eden otomotiv piyasası yetkilileri ise önümüzdeki dönem araç fiyatlarının daha da artacağını ifade etti.

 

 

MARTTA FİYATLAR ZİRVE YAPTI

Ekonomik nedenlerden dolayı Türkiye’de araç sahibi olmanın güçleştiğini ve gücümüzün ancak 2. el araca yettiğini söyleyen Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Faiz oranları düştükçe ikinci el araçta hem fiyat yükseliyor hem de hacim artıyor. 2018’den bu yan kur yaklaşık yüzde 54 yükseldi. Sıfır ve ikinci el araç fiyatları da bu etkiyle birlikte yüzde 44 artmış oldu. Salgın etkisini yitirirse ikinci bir dalga ile karşılaşmazsak fiyatlar yüzde 7 daha yükselebilir. Martın ortasıyla birlikte fiyatlar zirve yaparken, mayıs başına kadar hızlı bir düşüş sürecine girdi. Fakat mayıs ayıyla birlikte pandemi başındaki oranlara geri geldik. İyileşme devam ederse sıfır araç pazarı 550 bine yaklaşır. İkinci el ise 8 milyona ulaşır. Şu an araç almak için en doğru zaman diyebiliriz” dedi.

 

 

10 YAŞ ÜSTÜ TALEP GÖRÜYOR

Nisanda online 2. el pazarda 127 bin 252 adet satış yapıldığını ifade eden Otomerkezi.net CEO'su Muhammed Ali Karakaş ise, “Panik satışlar sebebiyle fiyatlarda yüzde 5-6 oranında düşüş söz konusu. Bu yüzden araç almak isteyen vatandaşlarımız için bugünler fırsat. Haziran sonu itibariyle fiyatlar yüzde 7-8 tekrar yükselecek” dedi. Karakaş, daha uygun fiyat etiketine sahip 5-10 yaş arası otoya ilginin her geçen gün arttığını belirterek şöyle devam etti: “2010-2015 model arası B ve C segmenti araçlara ilgi artarak devam ediyor. Yedek parça, servis ve MTV gibi konularda taşıdıkları avantajlarla yürütme maliyeti daha düşük olan bu araçların yanı sıra 2010 model altı araç pazarı da orta vadede büyümeye açık.”

Sıfır araçta ciddi arz sorunu olduğuna değinen Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın da, “Şu anda, 2. el araç fiyatları yaşanan talep patlamasından dolayı yükselmeye devam ediyor. Markalar, mayıs ayı itibariyle yeniden üretime döndü ama bu dönüş az kapasite ve az üretimle gerçekleşiyor. Yani önümüzdeki mayıs, haziran ve temmuz döneminde de ikinci ele olan talep devam edecektir. Diğer yandan, kurdaki artışın araç fiyatlarına yansıması nedeniyle sıfır kilometre fiyatlarının bugünden yüzde 7-8 oranında daha yukarıda olacağını öngörmekteyiz. Sonuç olarak, ikinci elde yükselen fiyatların geri gelmeyeceğini, aksine belirli bir ölçüde artmaya devam edeceğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Toplu taşımadan kaçış 2. elde rekor getirebilir

Salgın nedeniyle toplu taşımadan kaçarak özel araç tercih edenlerin sayısı artıyor. Sıfır araç pazarındaki stok sorunu ve yüksek fiyatlar ise tüketiciyi ikinci ele yöneltiyor. Sektör, iyi senaryoda 8 milyon adetlik yeni rekor öngörüyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK, DÜNYA
YAZDIR
YORUMLAR 133
 • fatih 1 gün önce Şikayet Et
  Bende arabamı sattım 33e 1 ay geçti aynı arabayı 40a alamıyorum model yğkseltmek için sattım ama model düşürecez anlaşılan. Devletin buna bir an önce dur demesi gerekiyor virüs falan demeden şu araba ithal olaynı derhal getirmesi lazım
  Cevapla
 • Vatandaş 3 gün önce Şikayet Et
  Devlet serbest piyasa ekonomisini yürütmeli 1600 CC kota koyup ÖTV ile taçlandırırsa fırsatçılar gün doğar ,devlet vatandaşa.sahip çıksın
  Cevapla
 • Duman 4 gün önce Şikayet Et
  100bine sıfır araba alcana 20bin daha koy 2el Al
  Cevapla
 • Duman 4 gün önce Şikayet Et
  10 bine aldığı arabayı 25 BİNE 30 BİNE HİÇ UTANMADAN SIKILMADAN SATIYORLARYA AKLIM ALMIYOR HEEE AMA ALLAH'DAN MÜSLÜMAN ÜLKEDE YAŞIYORUZ
  Cevapla
 • 3606mormavi 5 gün önce Şikayet Et
  daha önce elimde 2009 opel astra vardı 44 bine almıştım masraf vs ile 50 bine zor sattım aradan 2 ay geçti fiyatlar birden yükseldi şuan 10000 tl nin altında doğru düzğün araba yok kredi ile tekrardan araba alacaktım ama bu fiyatlara alamıyorum. adamlar şaka gibi 50 bin olan arabaya kazası hasarı olanları 50000 hasar var yazıyor 90000 bine satıyor. ben cimerden yazdım arkadaşlar herkes yazar ise fırsatcıların önünü keselim. gümrük açılırsa eğer sıfır arabalar giriş yapar ve daha düşük fiyatlara sıfır araba alınabilir. herkes cimere yazsın inşallah normal fiyatlara döner.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle