İkinci el ve sıfır araba fiyatları düşer mi? Açıklama geldi

Pandemi nedeniyle duran üretimler ve artan döviz kuru araç fiyatlarında yükselişe sebep oldu. Düşük bütçeyle 2. el otomobil almak isteyenleri de uyaran otomotiv piyasası yetkilileri, “Araç sahibi olmak için bu son fırsat. Fiyatlar en az yüzde 7 daha yükselecek” dedi.

İkinci el ve sıfır araba fiyatları düşer mi? Açıklama geldi
İkinci el ve sıfır araba fiyatları düşer mi? Açıklama geldi
GİRİŞ 18.05.2020 09:22 GÜNCELLEME 18.05.2020 09:59
Bu Habere 150 Yorum Yapılmış

Son 2 yılda yüzde 44 oranında artan otomobil fiyatları araç sahibi olmayı zorlaştırdı. Pandemi nedeniyle duran üretimler arz sıkıntısını doğururken, yüksek kur artışıyla birlikte sıfır araç almak neredeyse imkansız hale geldi. Buna karşılık düşük bütçeyle araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar ise 2.el araca yönelerek fiyatları yükseltti. Araç almanın gitgide zorlaştığını ifade eden otomotiv piyasası yetkilileri ise önümüzdeki dönem araç fiyatlarının daha da artacağını ifade etti.

 

 

MARTTA FİYATLAR ZİRVE YAPTI

Ekonomik nedenlerden dolayı Türkiye’de araç sahibi olmanın güçleştiğini ve gücümüzün ancak 2. el araca yettiğini söyleyen Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Faiz oranları düştükçe ikinci el araçta hem fiyat yükseliyor hem de hacim artıyor. 2018’den bu yan kur yaklaşık yüzde 54 yükseldi. Sıfır ve ikinci el araç fiyatları da bu etkiyle birlikte yüzde 44 artmış oldu. Salgın etkisini yitirirse ikinci bir dalga ile karşılaşmazsak fiyatlar yüzde 7 daha yükselebilir. Martın ortasıyla birlikte fiyatlar zirve yaparken, mayıs başına kadar hızlı bir düşüş sürecine girdi. Fakat mayıs ayıyla birlikte pandemi başındaki oranlara geri geldik. İyileşme devam ederse sıfır araç pazarı 550 bine yaklaşır. İkinci el ise 8 milyona ulaşır. Şu an araç almak için en doğru zaman diyebiliriz” dedi.

 

 

10 YAŞ ÜSTÜ TALEP GÖRÜYOR

Nisanda online 2. el pazarda 127 bin 252 adet satış yapıldığını ifade eden Otomerkezi.net CEO'su Muhammed Ali Karakaş ise, “Panik satışlar sebebiyle fiyatlarda yüzde 5-6 oranında düşüş söz konusu. Bu yüzden araç almak isteyen vatandaşlarımız için bugünler fırsat. Haziran sonu itibariyle fiyatlar yüzde 7-8 tekrar yükselecek” dedi. Karakaş, daha uygun fiyat etiketine sahip 5-10 yaş arası otoya ilginin her geçen gün arttığını belirterek şöyle devam etti: “2010-2015 model arası B ve C segmenti araçlara ilgi artarak devam ediyor. Yedek parça, servis ve MTV gibi konularda taşıdıkları avantajlarla yürütme maliyeti daha düşük olan bu araçların yanı sıra 2010 model altı araç pazarı da orta vadede büyümeye açık.”

Sıfır araçta ciddi arz sorunu olduğuna değinen Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın da, “Şu anda, 2. el araç fiyatları yaşanan talep patlamasından dolayı yükselmeye devam ediyor. Markalar, mayıs ayı itibariyle yeniden üretime döndü ama bu dönüş az kapasite ve az üretimle gerçekleşiyor. Yani önümüzdeki mayıs, haziran ve temmuz döneminde de ikinci ele olan talep devam edecektir. Diğer yandan, kurdaki artışın araç fiyatlarına yansıması nedeniyle sıfır kilometre fiyatlarının bugünden yüzde 7-8 oranında daha yukarıda olacağını öngörmekteyiz. Sonuç olarak, ikinci elde yükselen fiyatların geri gelmeyeceğini, aksine belirli bir ölçüde artmaya devam edeceğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Toplu taşımadan kaçış 2. elde rekor getirebilir

Salgın nedeniyle toplu taşımadan kaçarak özel araç tercih edenlerin sayısı artıyor. Sıfır araç pazarındaki stok sorunu ve yüksek fiyatlar ise tüketiciyi ikinci ele yöneltiyor. Sektör, iyi senaryoda 8 milyon adetlik yeni rekor öngörüyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK, DÜNYA
YORUMLAR 150
 • recep 2 yıl önce Şikayet Et
  hep fırsatçılık hep fırsatçılık dolar düşünce otomobil fiyatını düşürecek misiniz.
  Cevapla
 • kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar az daha sabredin bir malın değeri sürekli yükselemez pik noktasından sonra düşüşe geçecektir sakın araç almayın aldırmayın şuan araç alan net kerizdir bu fiyatlar tekrar düşüşe geçer normalleşme süreciyle birlikte araç üretimleri artacak sıfır araca talep artar bu piyasa böyle giderse kesinlikle ötv indirimi gelir gelmezse bile mutlaka devlet buna bir düzenleme getirecektir...cimere yazın ben yazdım
  Cevapla
 • İsmai 2 yıl önce Şikayet Et
  Senin araban olsa fiyatı yükseltimi
  Cevapla
 • odtü iktisat 2 yıl önce Şikayet Et
  :) borsamı bu kardeşim.... o işler bildiğin gibi şuan tam araba alıncak vakit sen ocaktan sonra gör
  Cevapla
 • ayhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Yeni gelen sıfır araçlar da yüksek fiyattan geliyor. Türkiye'de hiç bir şey ucuzlamaz.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  almayın kardeşim araç sahipleri aracını bulunmaz hint kumaşı sanıp yükseltiyorlar 15 bin tlye araba al üstüyle altın al ya masraf araba
  Cevapla
 • ayhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle öyle. Ben de aynı şeyi düşünüyorum ama bekle bekle fiyatların düşeceği yok. En fazla bir süre sabit kalır, sonra yine artar. Türkiye'de hiç bir şey ucuzlamaz. Yeni satışa sunulacak sıfır araçlar da her seferinde zamlanarak satılıyor.
  Cevapla
 • Muhammed 2 yıl önce Şikayet Et
  Araç piyasasındaki bu haksız kazancı önü kesilmeli
  Cevapla
 • ayhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Kazanan kazandı zaten.
  Cevapla
 • furkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanı açıkladı: 2020 ÖTV ile beraber ikinci el otomobil piyasası yüzde 60 düşecek!
  Cevapla
 • SRVT 2 yıl önce Şikayet Et
  nerede yazıyor pardon
  Cevapla
 • semra korkmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  ne zaman açıladı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle