Konya Ovası'ndaki obruklar turizme kazandırılmayı bekliyor

Konya Ovası'nda bulunan ve doğal güzellikleriyle dikkati çeken obruklar, turizme kazandırılmayı bekliyor.

GİRİŞ 17.05.2020 17:10 GÜNCELLEME 17.05.2020 17:16
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Çoğunlukla Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan obruklar, zaman içerisinde aldıkları şekilleriyle ilgi odağı haline geldi.

 

 

Drone ile havadan görüntülenen obruklar, kimi zaman bir yerleşim yerinde kimi zaman ise tarlaların arasında oluşuyor. Konya Ovası'nda 350 kadar irili ufaklı obruk bulunuyor. 

Karapınar ilçesinin kuzeybatısında yer alan Çıralı Obruğu, 17 bin 500 metrekarelik yüzölçümüyle ön plana çıkıyor. İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki obruk, milattan öncesine ait yaşam izlerini de barındırıyor. Yapılan incelemelerde, obruğun içerisinde insan yapımı mağaraların da bulunduğu gözleniyor. 

 

 

Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Nalbantçılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her ne kadar "korkulan doğal afet oluşumları" olarak anılsa da obrukların, zamanla doğal güzellikleriyle ön plana çıkabildiğini söyledi.

TURİZME KAZANDIRILABİLİR

Obrukların, gerekli önlemler alındığı taktirde turizme açılabileceğini belirten Nalbantçılar, şunları kaydetti:

"Aslında Konya'daki obruklar dünyada sayılı jeolojik yapılar arasında. Dünyada 'jeoturizm' diye bir olgu var. Her ne kadar Türkiye'de çok fazla gelişmemiş olsa da jeolojik ortamların turizm amaçlı gezilmesi söz konusu. Önlemler alınırsa seyir teraslarıyla buralar turizme kazandırılabilir. Dünyada örnekleri var. Dağcılık, tırmanış, hatta suyu olan obruklarda kanoyla gezinme imkanları da olabiliyor."

Obrukların, Karapınar ilçesi etrafında oluşmasının nedeninin, hala bir çok araştırmaya konu olduğunu aktaran Nalbantçılar, "Obruklar, bölgedeki kayaç yapının suyun kimyasıyla birlikte eriyebilir nitelikte olmasıyla, buna yer altı sularının çekilmesinin eşlik etmesiyle oluşmuş yapılar. Bu obruklar Konya Ovası varolduğundan beri varlar. Olmaya da devam edecekler." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Turist yerin dibine niye araştırcak. Birde oranın aslına eremedilerya..bizim araştırmacılarımız gelsin incelesin önce..turiste gerek yok
  Cevapla
 • TuncTunc 2 yıl önce Şikayet Et
  Güzel fikir ama geliri ordaki tarla sahiplerine verin.Yok öyle üc köfte be$ lira.Hem köylü memmüüü$ emüce kazansin hemde Türkiyenin adi duyulsun her sene gelen turist sayisi cogalsin:-)
  Cevapla
 • barbaroslar geliyor 2 yıl önce Şikayet Et
  doğru turizme kazandırılabilinir.turistler getirilir tırmanıs yaptırılabilinir elin gavuru kücücük bir parça koyuyor darpane gibi para basıor
  Cevapla
 • burundan soluyan 2 yıl önce Şikayet Et
  yeter düzensız sulamaya son verin konya ıvadı ş pancarı üretilecek yer değil.
  Cevapla
 • konyalı 2 yıl önce Şikayet Et
  hayatimda gordugum en tuhaf haber ...obruklar diyor ki birseyler yanlis gidiyor...toprak su hava yok oluyor...diyor...haklisiniz...belki gelecek olan turistler obruklarin dilinden anlar....korona ne ise obruklar da toprak iklim icin ayni sey....yani hem insanlar hem toprak hem hava hem su yok oluyor...imdaaattttt....yardim edin....diyorlar.....
  Cevapla
 • Samii 2 yıl önce Şikayet Et
  Belki son zamanlarda çoğalmış olsalarda bu bölgede binlerce yıl önce oluşmuş obruklarda var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle