Türkiye'den Çin ve Japonya hamlesi gelebilir! TL güçlenmeye başladı...

TCMB’nin bazı ülke merkez bankalarıyla yürüttüğü swap görüşmelerinin olumlu yönde ilerlediği haberleriyle dolar/TL’de aşağı yönlü seyir sürüyor. Bankacılara göre, Merkez Bankası’nın swap anlaşmasına yönelik görüşmelerde Çin ve Japonya merkez bankaları öne çıkıyor.

Türkiye'den Çin ve Japonya hamlesi gelebilir! TL güçlenmeye başladı...
Türkiye'den Çin ve Japonya hamlesi gelebilir! TL güçlenmeye başladı...
GİRİŞ 14.05.2020 09:43 GÜNCELLEME 14.05.2020 09:43
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Türkiye piyasaları iki gündür gelişmekte olan diğer ülkelere göre daha iyi bir performans gösteriyor. Bu performansın altında yatan neden ise piyasada Çin ve Japonya merkez bankalarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TBMB) yapacağı olası bir swap anlaşması. Piyasada konuşulanlar anlaşmanın yakın olduğu yönünde. Swap anlaşması ile Türkiye’ye 3 milyar dolar geleceğini bekleyenler de var, anlaşmanın farklı bankalarla toplamda 10-15 milyar dolara çıkacağını düşünler de.

 

 

Bu söylentiler Türkiye piyasalarının dünya piyasalarından pozitif ayrışmasını da sağladı. Dolar 7 liranın altında 6.97 lira seviyelerinde Borsa İstanbul ise yükselişte. Koronavirüs salgınında ikinci dalga endişeleri ile ABD borsalarında yaşanan kayıplar küresel borsaları kırmızıya döndürmüş durumda. BIST 100 Endeksi ise, son 7 günlük düşüş sürecinden önceki gün zıplayarak çıktı. Önceki gün yüzde 1.86 artışla 99 bin 615’e ulaştı dün de yükseliş yüzde 1 seviyelerinde ve 100 bin seviyesi yeniden aşıldı. Swap hattı anlaşmasının yakın olduğuna ilişkin beklentiler piyasaları olumlu etkiledi.

Hem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hem de Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal swap hattı için görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti. Verilen bilgilere göre G20 ülkeleri başta olmak üzere yüksek dış ticaret açığı verdiğimiz ülkelerle görüşülüyordu. Piyasa uzmanlarına göre bu ülkelerin başında Japonya, Çin, İngiltere, Katar merkez bankaları geliyor. Bu ülkelerin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası ile de görüşüldüğü yine uzmanlar tarafından dile getirilmişti.

 

 

Anlaşmalarla 50 milyar dolar seviyesinde bir kaynak girişi sağlanmasının Türk Lirası’na ve TL varlıklarına olumlu yansıyacağına dikkat çekiliyor.

Bu arada Kabine Toplantısı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir Şehir Hastanesi’nin 21 Mayıs’taki açılışının Japonya Başbakanı Şinzō Abe ile birlikte yapılacağını açıklamıştı. Başbakan Abe’nin de açılışa katılacak olması piyasada beklentileri daha da artıran bir işaret olarak yorumlandı.

KAYNAK: DÜNYA
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • hakan 9 ay önce Şikayet Et
  cin ve japon na gerek yok hain içerde türk görünümlü yunan ermeni bunlari temizlemek gerekirken
  Cevapla
 • T akbulut 9 ay önce Şikayet Et
  Dolar nasıl yerle bir edilir ise edelim bize göre kolay golabal ekonomide tedarik zinciri diye birşey var ve dolar rezerv para ne zamanki tam herşeyi üretirken bunun için de sabır ve zaman gerek doları halk kazanç sağlama aracı olarak tutmayacak bugün turkiyede 200 miltar dolar doların üzeri insanlarda dolar cinsinden para var buda tüm dış borcun bir anda odenmesi 500 milyar tl para basılması demek
  Cevapla
 • Hasan 9 ay önce Şikayet Et
  Üretimle yerle bir edilir
  Cevapla
 • kaan türksoy 9 ay önce Şikayet Et
  Ağır vasıta ehliyetim var işsiz kaldım çok borç var kiramı ödeyemedim iş arıyorum.
  Cevapla
 • İdobay 9 ay önce Şikayet Et
  Hangi şehirde otuyorsun
  Cevapla
 • vatan 9 ay önce Şikayet Et
  ticari anlaşma diye bir şey var yoksa herkex kendi parası ile yapar
  Cevapla
 • zafer gülten 9 ay önce Şikayet Et
  japonları severimde,yalnız hayvanın bile yemediği tiksindirici her tür şeyi,mahlukatı yiyen,hayvandan beter Çin li denen mahlukatla her türlü ilişkiye ,ticarete karşıyım.ve büyüklerimize tavsiyem,bu Çin lilerin parası hayır getirmez,lanetlidir yaramaz.
  Cevapla
 • Batuhan Akdaş 9 ay önce Şikayet Et
  Tabiki bu tiksinç insanlarla iş birliği istemezdik tabiki tarihden süre gelen en büyük düşmanlarımızın başını çekendir çin fakat zorundayız artık en hızlı ve en güçlü büyüyen ekonomi çine ait amerikan devri artık sadece askeri güç olarak kalıcak amerikan ekonomisi yerle bir olucak japonlar her zaman almanya gibi ekonomik hareketleriyle reformlarıyla öne çıkmış bir devlettir bu yüzden onlarla anlaşma yapıyoruz yoksa o ne bulursa yiyen insan benzeri varlıklarla işimiz olmaz şeytan görsün yüzlerini kaderde çine gitmek varsa Allah bozsun iyi günler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle