Rekabet Kurulu'ndan yüzde 700 artışa soruşturma!

Rekabet Kurulu, Covid-19 salgını sürecinde yüzde 600-700 oranında artışla rekabeti bozduğu tespit edilen 10 maske üreticisi ve satıcısı hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Rekabet Kurulu'ndan yüzde 700 artışa soruşturma!
Rekabet Kurulu'ndan yüzde 700 artışa soruşturma!
GİRİŞ 12.05.2020 18:46 GÜNCELLEME 12.05.2020 18:46
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Corona virüs salgını sürecinde tıbbi, koruyucu ve kumaş maskelerin üretimi ve satışı ile iştigal eden teşebbüslerin fiyatlama davranışlarını inceleyen Rekabet Kurulu, dosya konusu ciddi artış oranlarının (ortalama %600-700 oranında artışlar) rekabetin bozulduğu piyasalardaki davranışlara işaret ettiğine karar vermiş ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Rekabet Kurulu, incelemelerinde tüm özel ve kamu kurumlarından bilgi ve belge toplayabilmekte ve teşebbüslerin başta fiyat olmak üzere rekabet parametrelerini tüketici aleyhine seviyelerde stabilize edip etmediğini titizlikle incelemektedir. Özellikle, içinde bulunduğumuz dönemde yani salgın koşullarında, piyasanın rekabetin bozulduğu noktada dengeye gelmemesi için çaba sarf eden Kurul, koruyucu maske gibi insan hayatı için kritik önemi haiz ürünlerde bu çabalarını daha da artırmıştır.

4054 sayılı Kanun çerçevesinde yapılan incelemelerde her bulgu ve olgu tek tek önem arz ettiği gibi bir bütün olarak da dikkate alınmaktadır. Soruşturma sonucunda ihlal tespiti halinde, fiyat rekabetinin mümkün olduğunca ençoklanmasına engel olan tüm aktörler, sebebiyet verdikleri piyasa aksaklıklarına son vermek durumundadır. Bu çerçevede, toplam 10 teşebbüs hakkında yürütülen işbu soruşturmanın geleneksel soruşturma süreçlerine kıyasla daha hızlı ilerlemesi beklenmektedir.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 52
 • alp 4 ay önce Şikayet Et
  maske, kolonya ve marketlerdeki bir çok ürüne fahiş fiyatlar eklendi...fırsatçı hainler ülkesi olmuşuz haberimiz yok...
  Cevapla
 • Someone 4 ay önce Şikayet Et
  Maske zorunlu tavan fiyat 1tl ayiptir yaw. Bu kazikcilarida isim ve unvanlari ifşa etsin devlet
  Cevapla
 • izzet 4 ay önce Şikayet Et
  İktidar her konuda doğru talimatlar veriyor ama denetleme sıfır .piyasayı elinde tutan paragözler kimseyi kale almıyor ve milleti soymak için fırsat kolluyor .fiyat denetimi sahada yapılmıyor .pazarda çarşıda marketlerde fiyat denetimi sıfır .ekranlarda istediğin kadar uyar .bir kilo sarımsak kaç lira olabilir ve vatandaş nasıl alabilir diye dert edinen yok .ama ahkam kesen çok.
  Cevapla
 • Milli1071 4 ay önce Şikayet Et
  maske tamamda devletten milyonluk ihale alan vurgunculara ne zaman operasyon yapacaksiniz?
  Cevapla
 • Mehmet Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Ulan bir kere de memnun olun be siz insan olamazsınız...
  Cevapla
 • engin 4 ay önce Şikayet Et
  Bu ahlaksız ve para canlısı firmaların isimleri açıklanmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle