Kiracılar dikkat! Çağrı geldi: İhbarda bulunun kurtarabiliriz

Koronavirüs nedeniyle iş yerlerini kapatmak zorunda kalanlara bir iyimser haber de Tüketici Başvuru Merkezi'nden geldi. TBM Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Yunus Gün, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen pandemi nedeniyle, Covid-19 virüsüyle mücadele kapsamında iş yerleri kapatılan kiracıların kira ödeme yükümlülüğünden kurtulabileceklerini savundu.

Kiracılar dikkat! Çağrı geldi: İhbarda bulunun kurtarabiliriz
Kiracılar dikkat! Çağrı geldi: İhbarda bulunun kurtarabiliriz
GİRİŞ 11.05.2020 16:48 GÜNCELLEME 11.05.2020 16:49
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Yunus Gün yaptığı açıklamada, "Kamu otoritesi tarafından faaliyetleri yasaklanan, berber, lokanta, kafeterya, hamam, düğün salonu, güzellik merkezi, terzi ve benzeri işyeri sahipleri faaliyet gösterdikleri yerlerde kiracı durumundaysalar, mücbir sebep nedeniyle kira ödeme yükümlülüğünden kurtulabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus mal sahibine ihbarda bulunulması ve ödeme yapılıyorsa şerh düşülmesidir" dedi.

 

 

YAZILI İHBAR UYARISI

Faaliyeti yasaklanan işletmelerin, sahiplerinin kira ödemesinden muaf tutulabilmesi için öncelikle işyerini kiralayan mal sahibine yazılı ihtarda bulunması gerektiğine işaret eden Avukat Gün, "Ortaya çıkan durum 'Mücbir Sebep' oluşturdu" dedi ve şu konuların altını çizdi:

 

 

"Hukuki anlamda 'Mücbir Sebep' sorumlu veya borçlunun faaliyet ve işletmesi dışında meydana gelen, genel bir davranış normunun veya borcun ihlâline mutlak ve kaçınılmaz bir şekilde yol açan, öngörülmesi ve karşı konulması mümkün olmayan olağanüstü bir olaydır.

"Nitekim 21 Mart 2020 tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesi uyarınca bazı işletmelerin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilmiş ve işyeri kiracısının mecuru kullanabilme imkanı kısıtlanmıştır.

SÖZLEŞMEDEN DÖNME HAKKI!

"Türk Borçlar Kanunu'nun 138. maddesinde ise 'Sözleşmenin yapıldığı sırada taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi de beklenmeyen olağanüstü bir durum, borçludan kaynaklanmayan bir sebeple ortaya çıkar ve sözleşmenin yapıldığı sırada mevcut olguları, kendisinden ifanın istenmesini dürüstlük kurallarına aykırı düşecek derecede borçlu aleyhine değiştirir ve borçlu da borcunu henüz ifa etmemiş veya ifanın aşırı ölçüde güçleşmesinden doğan haklarını saklı tutarak ifa etmiş olursa borçlu, hâkimden sözleşmenin yeni koşullara uyarlanmasını isteme, bu mümkün olmadığı takdirde sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.' hükmü yer almaktadır.

"Burada en önemli nokta; borçlunun, borcunu henüz ifa etmemiş veya ifanın aşırı ölçüde güçleşmesinden doğan haklarını saklı tutarak ifa etmiş olmasıdır.

"Bu nedenle faaliyeti yasaklanmış işyeri kiracılarının, 21 Mart 2020 tarihinden sonra kira ödemelerini yaparken veya ödeme dekontlarına imza atarken dekontların açıklama kısmına, 'Uyarlama ve yasal haklarım saklıdır' veya 'İhtirazi kayıt ile haklarım saklı kalarak ödeme yapıyorum' şeklinde açıklama yazmaları halinde, ilerleyen süreçte iyileşme veya mal sahibiyle anlaşma olmaz ise ödenmiş bedellerin güncel duruma uyarlanması veya iadesi için dava açma hakkı ile birlikte, fazladan ödenmiş bedellerin de geri alınabilme imkanı oluşabilecektir.

"Burada hassas nokta kiralayana kiranın kısmen veya tamamen ödenmeyeceğinin önceden bildirilmesi, ödeme yapılıyorsa, ödeme esnasında ihtirazi kayıt ve şerh düşülmesidir."

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Okuma Yazma Bilir 2 ay önce Şikayet Et
  Burada bahsi geçen kira ödenmemesi değil. Kira sözleşmesinin güncellenmesi veya feshi. Kiracı yeni koşullar doğrultusunda düzeltme talep edebilir, talebi karşılık görmezse müeyyideye maruz kalmaksızın kira sözleşmesi fesih edilebilir deniliyor.
  Cevapla
 • ismet 2 ay önce Şikayet Et
  herkes zor durumda lakin 25 yil esnaflik yaptim cok zor durum cenazeni bilmez hastalik bilmez kapattim maaslı ise girdim esnafliktan stresten kurtuldum lakin rizkin en faziletlisi esnaflik tabi inanip helal kazanana biz mucadeleyi kaybettik mucadele verenlere allah yardım etsin amin
  Cevapla
 • Baltacı Mahmut 2 ay önce Şikayet Et
  devlet bütün iş yeri ve ev kiralarına zam yapmayı yasaklamalı bu yıl için
  Cevapla
 • Bahattin 2 ay önce Şikayet Et
  Emlak vergisi ve kira gelir vergisi ne oldu? Ödeyecek miyiz ödemeyecek miyiz?
  Cevapla
 • Türküm 2 ay önce Şikayet Et
  Esenler belediyesi bugün mesaj göndermiş telefonuma, ay sonuna kadar emlak vergini ödeyin yoksa cezaya girecek diye. Niye bu kiracı savunucuların sesi çıkmaz bu hususta?
  Cevapla
 • ddd 2 ay önce Şikayet Et
  eğer mağaza çok kazandığında mal sahibine daha çok kira ödüyorsa bu durumlarda da kira ödemesin...! bu arada dükkanım falan da yok ama biraz mantık.. ha bence mal sahibi bira indirim yapsa bu özel durum için takva ehli olduğunu gösterir, direkt bana ne demiş olmaz..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle