Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Marmaray'da bir ilk gerçekleşecek

Bakan Adil Karaismailoğlu, Marmaray’dan yarın gece ilk defa yurtiçi yük treninin geçeceğini bildirerek, “Orta Koridor’un en önemli halkalarından biri olan Marmaray’dan yarın bir ilk yaşanacak ve Marmaray’da yurtiçi yük taşımacılığı da başlamış olacak. Artık yılda 25 bin konteyner Anadolu’nun sanayi merkezlerinden yüklenerek Marmaray üzerinden Avrupa yakasına geçecek” dedi.

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Marmaray'da bir ilk gerçekleşecek
Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Marmaray'da bir ilk gerçekleşecek
GİRİŞ 07.05.2020 16:40 GÜNCELLEME 07.05.2020 18:42
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Asya ile Avrupa kıtaları arasında kesintisiz demiryolu yolcu ve  yük taşımacılığına imkan veren Marmaray Boğaz Tüp Geçişi, tarihi bir  güne daha hazırlanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Marmaray’ın Pekin’den Londra’ya kadar uzanan en kısa,  en ekonomik, en elverişli uluslararası demiryolu koridoru olan Orta Koridor’un en önemli halkalarından biri olduğunu belirterek, Marmaray’dan ilk uluslararası yük treninin geçen yıl Kasım ayında  geçtiğini anımsattı. Çin'den Avrupa'ya kesintisiz giden ilk yük treni China Railway Express’in, 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak, 11 bin 483  kilometrelik yolu 12 günde kat ederek Prag'a ulaştığını anlatan Karaismailoğlu bu seferin ardından yeni uluslar arası tren  seferlerinin düzenlenmesi için hazırlıklara başlandığını bildirdi.

 

 

Aktarma tarihe karışacak

Yüklerin Bakü-Tiflis-Kars hattının ve Marmaray'ın kullanılarak  orta koridor üzerinden taşınmasının, diğer koridorlara göre zaman ve  enerji tasarrufu sağladığını söyleyen Karaismailoğlu, bu noktada  yurtiçi yük taşımacılığı için de Marmaray’ın Anadolu’nun  hammaddelerini ve ürünlerini Avrupa’ya ulaştırmak açısından büyük  öneme sahip olduğunu vurguladı. Bu kapsamda ilk yurtiçi yük trenin  yarın Marmaray’dan geçeceğini açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Adana  ve Gaziantep’den alacağı yükleriyle Marmaray’dan geçiş yaparak  Tekirdağ’ın Çorlu istasyonuna ulaşacak olan ve 16 vagondan oluşan  yurtiçi blok yük treni, bir ilk olacak. Daha önce Adana ve  Gaziantep’ten trenle Derince’ye, Derince’den feribot ve devamında  karayolu ile Çorlu’da bulunan sanayi tesislerine ulaştırılan yükler,  artık Marmaray’dan geçecek aktarma yapılmadan vasıta değiştirmeden  varış yerlerine ulaşacak. Marmaray’da yarın bir ilk yaşanacak ve  Marmaray’da yurtiçi yük taşımacılığı da başlamış olacak. Böylece  aktarmalar tarih olacak” diye konuştu.

 

 

Yılda 25 Bin Konteyner Marmaray’la Taşınacak

Karaismailoğlu, yarın gece Marmaray’dan geçecek yük treninin  yaklaşık 400 metre uzunluğunda ve bin 200 ton ağırlığında olduğunu  belirterek, söz konusu yük treninin 16 vagon, 32 konteyner içerisinde  plastik hammaddesi taşıdığını bildirdi. Trenin Gaziantep-Çorlu  arasındaki parkurunun bin 524 kilometre olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “Marmara Denizi’nde feribot geçişi gerekmediğinden  önemli miktarda fiyat avantajı sağlayacak. Bu treni önümüzdeki  günlerde yenileri de takip edecek. Böylelikle yılda 25 bin konteyner Anadolu’nun sanayi merkezlerinden yüklenerek Marmaray üzerinden Avrupa  yakasına geçecek. Çorlu’da mamul hale gelen ihraç ürünlerinin Avrupa  ülkelerine ihracatı da trenle gerçekleşecek. Demiryolu ile sağlanan  fiyat avantajı ihracatçımızın rekabet gücünü artıracak” dedi.

YORUMLAR 13
 • Nuri gukay 2 yıl önce Şikayet Et
  Masallah masallah
  Cevapla
 • Tuzla 2 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul dan bakü ye ilk adımı yaptık sırada Basra bombay ve hicaz hatları da açılacak inşallah
  Cevapla
 • işin aslı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu devlete bu ülkeye hain, nankör, düşman olanların canı çıksın
  Cevapla
 • cetin 2 yıl önce Şikayet Et
  badi ekrem aglamasin
  Cevapla
 • Hamdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun çok isabetli bir karar olmuş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle