Milyonlarca tüketiciyi ilgilendiriyor! Açılış tarihi 15 Haziran'a ertelendi

Tüketici hakem heyetlerinin toplantılarının yapılması ile bazı bilgi ve belgelerin sunulması için belirlenen süre 15 Haziran'a uzatıldı.

Milyonlarca tüketiciyi ilgilendiriyor! Açılış tarihi 15 Haziran'a ertelendi
Milyonlarca tüketiciyi ilgilendiriyor! Açılış tarihi 15 Haziran'a ertelendi
GİRİŞ 02.05.2020 17:16 GÜNCELLEME 02.05.2020 17:16
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı'nın, Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

 

Buna göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasının önlenmesi ve vatandaşların bu hastalıktan korunmasının sağlanması amacıyla tüketici hakem heyetlerinin toplantılarının yapılması ve heyetlerce ilgili kişilerden istenen bilgi ve belgelerin sunulması, bilirkişilere raporlarını hazırlamaları ve tüketici hakem heyetleri kararlarının taraflara tebliğ edilmesi için belirlenen süreler 30 Nisan'a kadar durdurulmuştu. Salgının yayılma riskinin devam etmesi nedeniyle söz konusu süre 15 Haziran'a kadar uzatıldı.

Tüketici hakem heyetlerine istenen bilgi ve belgelerin sunulması için verilen sürelerin bitimine durma süresinin başladığı tarih itibariyle 15 gün ve daha az kalmış ise söz konusu süreler 16 Haziran'dan itibaren 15 gün uzamış sayıldı.

 

 

Heyetlerin başvuru tarihinden itibaren 6 ay ve ilgili mevzuatta öngörülen şartların gerçekleşmesi halinde 12 ay içinde başvuruları karara bağlama yükümlülüğü devam ediyor.

Tüketici uyuşmazlıklarının çözümü için tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmak isteyenler, elektronik ortamda "https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr" adresi üzerinden ilgili tüketici hakem heyetlerine başvurularını iletmeye devam edebilecek.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • adalet 2 yıl önce Şikayet Et
  devlet herzaman bılım kurulunu dınlememelı faiz lobıcileri karantına olmasını ı ıstıyor ekonomonın canlanmasını ıstemıyen bılim kurulu calışanlar gizli düşmanlar olabılır tabıkı hepsi deyıl ama kötüler yoktur deyemeyiz cok dıkkatlı sekılde vırüsle yasamalıyız
  Cevapla
 • küçük esnaf 2 yıl önce Şikayet Et
  karanlık güçler vırusden dolayı çalışamayan kredı borcu olan ınsanların borcunu ödeyememesini ıstıyor bankalar garıban borclu kısılerın hedefınde karantınanın uzamasını istıyorlar amaçları faız işlesın mallarına el koyayım avrupa esnafları açıcam dıyor turkıyede belırsizlık var neden acaba
  Cevapla
 • halil 2 yıl önce Şikayet Et
  Istanbul Bilesim,satin alinan mallarini 20-30 gun sonra teslim ediyor..buralardan alisveris yapmayin..Makina aldim 20 gun oldu hala gelmedi..telefonlerida kapali,tuketici ulasamiyor..Bakanlik burayi iyice denetlesin..herkez sikayetci..
  Cevapla