Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

TCMB Başkanı Murat Uysal, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Yüzde 8,2 olan yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7.4'e çekildi. Temmuz ayından itibaren hızla enflasyonun düşüşe geçeceği belirten Uysal, IMF ile herhangi bir kaynak ya da swap girişimi olmadığını sözlerine ekledi.

GİRİŞ 30.04.2020 12:38 GÜNCELLEME 30.04.2020 13:21
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, COVID-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sanal olarak gerçekleştirilen Enflasyon Raporu 2020-II Bilgilendirme Toplantısı'nda sunum yaptı. Murat Uysal, "Enflasyonun yıl sonunda yüzde 7,4 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5,4'e gerileyeceği tahmin edilmektedir" dedi.

 

Murat Uysal'ın açıklamalarından satırbaşları;

Salgın nedeniyle alınan koruyucu önlemler kapsamında sanal ortamda gerçekleştirdiğimiz toplantıda enflasyon raporunu açıklayacağım. Virüs salgını etkilerine dair çalışmalara yer verdik. Ülkemiz ekonomilerine yansımalarını turizm, dış talep ve enflasyon açısından değerlendirdiğimiz açıklamalar da mevcut. 

Salgının hızla yayılması ekonomileri birçok kanaldan etkiledi. Küresel tedarik zinciri ve üretim üzerinde etkisini gösterdi. Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümlerindeki zayıflama derinleşmektedir. Salgının küresel birliktelik kazanmasıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden yüksek miktarda fon çıkışları gerçekleşmiştir.

ENFLASYON TAHMİNLERİ GERİLEDİ

2020 yılına ilişkin gelişmiş ülke enflasyon tahminleri geriledi. TL'de değer kaybı görüldü ve oynaklıklar arttı. Tüketici kredileri son aylarda ivme kaybediyor. Ekonomideki güçlü seyir ocak-şubat döneminde devam etti. Mart ayında hizmetler sektörü faaliyeti hızla zayıfladı. Gelişmiş ülkelerde enflasyon tahminleri geriledi. Bu süreçte parasal ve mali tedbirler uygulanıyor. Salgınla gelişen ülkelerde portföy çıkışları görüldü. Portföy akımlarının yılın ikinci yarısında toparlanmasını bekliyoruz. Veriler 2. çeyrek için belirgin yavaşlamaya işaret ediyor. Cari işlemler yıl genelinde ılımlı seyir izleyecektir. 

BELİRSİZLİK BİR MİKTAR ARTTI

Yılın ilk çeyreğinde çekirdek enflasyon göstergeleri ılımlı seyretti. Enflasyonda tahmin belirsizliği bir miktar arttı. Etkileri sınırlandırmak amacıyla nakit akışı desteklenmesine yönelik tedbir seti koyduk. Fonlamanın önemli kısmını döviz karşılığı TL swap işlemleriyle karşıladık. TL ve yabancı para likidite yönetiminde esneklik ve öngörülebilirlik artırılmıştır. Bu süreçte kapsamlı likidite tebdirleri açıkladık. Reel sektöre kredi akışının kesintisiz devamını teminen bankalara hedefli ilave likidite tanımlandı. İhracatçı firmaların nakit akışının desteklenmesine yönelik reeskont kredi düzenlemeleri yaptık. DİBS Piyasası likiditesinin desteklenmesine yönelik adımlar attık. 

ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜZDE 7,4'E ÇEKTİ

Ham petrol varsayımını 60 dolardan 32 dolara şeklinde düzenledik. Yüzde 11 gıda enflasyonu ise yüzde 9.5 olarak güncelledik. 2020 yıl sonunda yüzde 7,4, 2021'de yüzde 5,4 olacağı tahmin edilmektedir. Orta vade düzeyinde yüzde 5'te istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir. 

İLK RAPORDA YÜZDE 8,2 OLMUŞTU

TCMB, yılın ilk enflasyon raporunda 2020 yıl sonu tüketici fiyatları tahminini yüzde 8,2, gelecek yıl sonu tahminini yüzde 5,4 olarak açıklamıştı.

DÜŞÜŞ TEMMUZ AYIDAN İTİBAREN HIZLANACAK

Salgına bağlı gelişmeler mart ortalarından itibaren iktisadi faaliyeti dış ticaret, iç talep turizm kanallarıyla sınırlama başlamıştır. Yılın ikinci yarısında toparlanmanın başlayacağını öngörüyoruz. Enflasyondaki düşüş temmuz ayından itibaren hızlanacaktır. Toplam talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisinin yılın ikinci çeyreğinden itibaren arttığı değerlendirilmektedir. Parasal ve mali tedbirlerin ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacağı değerlendirilmektedir. 

Mal ve hizmet ihracatında beklenen yavaşlamaya rağmen cari işlemler dengesinin emtia fiyatları ve ithalatın sınırlayıcı etkisiyle yıl genelinde ılımlı bir seyir izleyeceği öngörülmektedir. Araçları fiyat ve finansal istikrar doğrultusunda kullanmaya devam edeceğiz. 

MERKEZ BANKALARIYLA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Merkez Bankalarıyla olan swap görüşmelerimizin devam ettiğini belirtmiştim. Bu dönemde daha da güçlendirme yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Daha fazla sayıda merkez bankasıyla swap hattı kurulmasıyla ilgili süreç devam ediyor. Rezervlerdeki dalgalanmanın geçici olduğunu söyleyebilirim. Kurlar üzerindeki baskı giderek azalacaktır. IMF ile kaynak ya da swap girişimimiz yok.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 24
 • Ergün 4 ay önce Şikayet Et
  Gözü doymayan üreticiler aracılar limon örneğin de olduğu gibi limonun kilosunu 30 a satarsa kusura bakmayın ülkede herşey mümkün, bakanlık limona el atıyor,bu kez soğan , olmadı patates... Allah aç üreticiler in gözünü doyursun...
  Cevapla
 • martli 4 ay önce Şikayet Et
  pek inandirici gelmiyor dovizdeki bu yükselişe ragmen enflasyonun dovizdeki yukselis oranının altinda kalması biraz imkansız gibi..
  Cevapla
 • Recai 4 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar nankörlük yapmayın lütfen bütün marketlerde insanlar vızır vızır arı gibi alışveriş yapıyor... tabii ki her ülkede olduğu gibi evde miskin miskin oturanlar ekmek ayağıma gelsin diyenler fakir yaşıyor ancak çoğunluğa bakalım maşallah herkes negüzel yiyip içiyor sofralarda bir kuş sütü eksik
  Cevapla
 • KAYI BEYİ 4 ay önce Şikayet Et
  Gidin Allah aşkına enflasyon gerçek rakamları karşılamıyor. Pazarda markette fiyatlar el yakıyor.Bunlara çare olmadıktan sonra enflasyonu yüzde 1 e çekin yine birşey değişmez.
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  IMF ye karşı anti patik durum var. Başka kanaldan bulunca onlara da faiz ödemiyecekmiyiz.? Aslında döviz olayını ülkede yasaklayalım herkesin kafası rahatlasın. SAdece altın kabul edelim. Ama sahi altın da dolara bağlı :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle