İsrail'den skandal Filistin kararı! El konuldu

İsrail mahkemesi, Filistin yönetimi adına toplanan vergilerden 450 milyon şekele (yaklaşık 128 milyon dolar) el konulmasını kararlaştırdı.

İsrail'den skandal Filistin kararı! El konuldu
İsrail'den skandal Filistin kararı! El konuldu
GİRİŞ 26.04.2020 17:14 GÜNCELLEME 26.04.2020 17:21
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Kudüs bölge mahkemesi, Filistin yönetimi adına toplanan vergilerden 450 milyon şekele geçici olarak el konulması yönünde talimat verdi.

 

Filistinliler tarafından düzenlendiği iddia edilen eylemlerde aile bireyleri ölen ya da yaralanan İsraillilerin yakınlarının açtığı 15 dava sonucunda böyle bir kararın alındığı ifade edildi.

Kararın ayrıca İsrail yargı makamlarının, Temmuz 2019'da "İsraillilere karşı düzenlenen eylemlerden Filistin yönetiminin sorumlu olduğu" yönünde aldığı kararın bir uzantısı olduğu aktarıldı.

 

Merkezi Tel Aviv'de bulunan İsrailli örgüt Shurat Hadin'in de yıllardır bu davalar için çalıştığı ve mahkemeden, ölen ya da yaralanan İsrailliler için tazminat olması bakımından Filistin vergilerinin 1,7 milyar şekeline el konulmasını talep ettiği belirtiliyor. 

Filistin yönetiminden karara tepki

Filistin yönetimi ise İsrail'in toplanan vergilerden 128 milyon dolara el koyma kararına tepki gösterdi.

(İsrail ile iletişimden sorumlu) Filistin Sivil İşler Genel Kurulu Başkanı Hüseyin eş-Şeyh, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, kararı "korsanlık ve hırsızlık" şeklinde niteledi.

Şeyh, atılan bu adımın, daha önce, İsrail'le yapılan anlaşmaların iptal edilmesi ve İsrail'le her türlü koordinasyonun durdurulması yönünde alınan kararların uygulanması fikrine daha da yakınlaştırdığını kaydetti.

İsrail güvenlik kabinesi, 17 Şubat 2019'da Filistin hükümeti adına topladığı vergilerden Filistin yönetiminin tutuklu ve şehit yakınları için ayırdığı yıllık 500 milyon şekel (144 milyon dolar) tutarındaki ödeneği kesme kararı almıştı.

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında 1994'te imzalanan Paris Ekonomi Protokolü gereğince İsrail yönetimi, Filistinliler adına, kontrolü altındaki sınır kapılarından topladığı yıllık 2 milyar doları Filistin hazinesine aktarıyor. Filistin hükümeti ise bu vergilerden İsrail hapishanelerindeki tutuklular ile şehit edilenlerin ailelerine sembolik maaş tahsis ediyordu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 88
 • Malatyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu ramazanda adamı günaha soyuyorlar bir eve misafirliğe gidiyorsun ve birden ev sahibi sana hizmet etmeye başlıyor derken ev sahibi evde misafir kalıyor kısacası filistin komşynun kızları na göz dikmemiş olsa ağzı açık izlememiş olsayd uyanıklığa kaçıp topraktan kira alır gibi yahudiye arazi kiralayıp paranın tatlı olduğunu anlayıp oyuna gelip en son satmak zorunda kalmasaydı kısacası hakettiler kimse mağdur aramasın kimse kimseyi suçlamasın
  Cevapla
 • Nobut 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahım şu israilin başına chp gibi bir virüs ver yarabbim.
  Cevapla
 • vatandas ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  elbet bir gün gelecek masum filistin halkının da sahibi yüce mevlama hesap vereceksin yaptığın bu zülümler aldığın masum canların yıktığın evlerin işkal ettiğin toprakların hesabı sorulmayacakmı sanırsın bire ahmak bire deyyus
  Cevapla
 • Orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  İsrail filistinlilere yapmış olduğu zülmün bedelini çok ağır ödeyecektir.
  Cevapla
 • yücel yücel 1 yıl önce Şikayet Et
  hırsızlar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle