IMF: Covid-19 krizi Büyük Bunalım'dan da ağır

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Covid-19 pandemisinin yarattığı krizin, 1930'larda yaşanan Büyük Bunalım'dan dağa ağır olduğuna dikkat çekti.

IMF: Covid-19 krizi Büyük Bunalım'dan da ağır
IMF: Covid-19 krizi Büyük Bunalım'dan da ağır
GİRİŞ 20.04.2020 16:53 GÜNCELLEME 20.04.2020 17:39
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bulgaristan'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Georgieva, Covid-19 krizinin 2020 yılında 170 ülke ekonomisinde daralmaya neden olacağını vurguladı. Bulgaristan'ın, Covid-19 krizine karşı bir dizi koruyucu önlem aldığına dikkat çeken Georgieva, buunun yanında bazı yeni düzenlemeler yapılmasına gereksinim olabileceği uyarısı da yaptı.

 

 

Georgieva, kendi ülkesi olan Bulgaristan'ın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) 2020 yılında yüzde 4.0 daralmasının beklendiğini, ancak 2021'de yüzde 6.0 büyüme öngörüldüğünü vurguladı.

Georgieva geçen hafta yaptığı açıklamada, dünyanın yarısının, Covid-19 pandemisinin etkileriyle küresel ekonomide yaşanan çöküş koşullarında IMF'den yardım istediğini açıkladı.

 

 

CNBC'nin sorularını yanıtlayan Georgieva, "Bugün yaşadığımız acil durum, bugüne kadar olanların hiçbirine banzemiyor" dedi ve bu nedenle IMF'nin de gelen talepleri çok hızlı karşıladığının atını çizdi.

Tüm ülkelere, sağlık sistemlerinin aksamadan çalıştığında emin olmaları çağrısı da yapan Georgieva, savunmasız ve korunmasız insanların ve ilk müdahale ekiplerinin ancak bu şekilde korunabileceğine dikkat çekti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • demir ersoy 3 ay önce Şikayet Et
  İMF habire felaket tellallığı yapıyor borç parayla bir çok ülke esir alınacak inşallah dağıttıkları trılyon dolarlar uçar gider toplayamazlar
  Cevapla
 • Sefir 3 ay önce Şikayet Et
  İmf virüsü bütün virüslerden daha tehlikeli iç ve dış düşmanlar imf den yardım alalımda tükürdüğümüzü yalatalım diye bekliyorlar daha çok beklersiniz başımızda başkan erdoğan olduğu müddetce.
  Cevapla
 • nikelaj 3 ay önce Şikayet Et
  he he. aman talep gelsin diye bekliyor bu ahlaksizlar. göz korkutuyor aklınca.
  Cevapla