Bakan Koca müjdeyi verdi! Bugün kullanıma başlıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile yapılan İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi'nin ilk etabı bugün açılıyor... Bakan Koca Yerli ve milli ventilatörümüz bugün itibarıyla üretilmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. Şu an 100 adet. Biz toplamda mayıs ayı itibarıyla 5 bine kadar üretilmesini planladık" dedi.

GİRİŞ 20.04.2020 14:30 GÜNCELLEME 21.04.2020 16:37
Bu Habere 141 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Koca "İstanbulumuz, iki yakadaki şehir hastanelerimizle birlikte sağlık altyapısı bakımından da dünyanın en başta gelen şehri olacaktır" dedi ayrıca Yerli ve milli ventilatörümüz bugün itibarıyla üretilmiş ve kullanıma hazır hale getirildiğini duyurdu.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Başakşehir Şehir Hastanemiz bütünüyle 15 Mayıs'ta faaliyete geçecektir. Başakşehir'de 2 bin 682 kapasitesi olacak. Salgın mücadelesinde bizim en güvenli limanlarımızdan biri şehir hastaneleri olmuştur. Başakşehir'in ardından Sancaktepe Şehir Hastanesi'ni de devreye aldığımızda, İstanbul'un iki yakasında iki büyük sağlık üssümüz olacak.

Tamamı hizmete girdiğinde Avrupa'nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi olacaktır.

Kadın doğum ve çocuk hastanelerinin yataklı servislerini hizmete alıyoruz, şimdilik bu bölümleri pandemi hastanesi olarak kullanacağız.

 

DÜNYADA BAŞKA ÖRNEĞİ YOK

İstanbulumuz, iki yakadaki şehir hastanelerimizle birlikte sağlık altyapısı bakımından da dünyanın en başta gelen şehri olacaktır. 

Sterilizasyon bizim için son derece önemli 3 ayrı blokta yaklaşık 5 bin metrekare alanda kuruldu. Tüm süreç modern cihazlarla donatıldı. 450 yoğun bakım yatağın birer ventilatör bulunuyor. 

Pandemi sürecinde kurulan hastanenin bu dönemde immün plazma için de kan transfüzyon işlemi için donanımın hazır olduğunu, immün plazma işlemi yapılacak. 

Bütün şehir hastanelerinde olduğu gibi, tüm yatakları yoğun bakım altyapısına sahip olup, hepsi yoğun bakım olarak kullanılıp, dünyada başka bir örneği de yok.

8 AYRI BRANŞ İÇİNDE BARINDIRIYOR

Acil laboratuarımız hastanenin tam olarak devreye girmesi ile hizmete girecek. Bu dönemde bizim için önemli olan kan ürünleri 7/24 hazırlanabilmektedir. 

Çocuk acil girişinde hem çocuk hem erişkin hem de kadın doğum servisi bulunmaktadır. 8 ayrı branş hastanesini içinde barındırmaktadır.

155 YOĞUN BAKIM ODASI AÇILDI

Dünyada bu zenginliğe sahip bir başka bir ülkede yok. Şu anda 155 yoğun bakım odasını açmış oluyoruz.

Her yoğun bakım odamızın negatif basınçlı oluğunun altını çizmek istiyorum. Ve 450 yoğun bakım odamız bulunuyor. Şu an açılışını yaptığımız 150 yoğun bakım odası kurulmuş durumda.

YÜZDE YÜZ YERLİ

Yerli ve milli ventilatörümüz bugün itibarıyla üretilmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir.100 yerli solunum cihazının teslimatı yapılıyor. Bu dönemde özellikle dünyada en çok sorun olan solunum cihazları olmuştur. Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünde geliştirilen Baykar, Arçelik, ASELSAN ve Biosis ve Sanayi Bakanlığı’nın yoğun desteği ile üretilen ventilatörler de bugün itibari ile üretilmiş ve hazır hale getirilmiştir. Biz toplamda Mayıs ayına kadar 5 bine kadar üretilmesini planladık.

YORUMLAR 141
 • Binnura 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu bütün nankörleri , Türkiye yı begenmiyenler ,Cumhurbaskanimizi begenmiyenleri , onları hepsini keşke hepsini Amerika ya , İtaliyaya gondetseydiler ....görurdunuz gününüzu o zaman ....ne nankörlük ediyorsunuz !!!!! Nankorler !!!!!! Herşey yapılıyor ülkemizde , ama yinede ortalığı karıştırmaya niyetindensiniz ....ne yapsınlar sizlere acaba ???Kırmızı halı mi sersinler ayaginizi altına ....eyyy nankorler ...Eyyy vatani sevmiyenler.!!!! Yeterin artik ....begenmiyosanizsa , çıkın gidin memlekitmizden ...sizleri kimse tutmiyor ....gidin bakin nasıl yaşiyollar disardakiler , belki o zaman Türkiye ni diğerini bilirsiniz ....
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  O nankörler bu ülkeye sahip olmadığı sürece yapılanları görmeyecekler, takdir etmeyecekler ve her fırsatta eleştirip kötüleyecekler.
  Cevapla
 • mmed 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu saatten sonra Avrupa ülkelerine beleş vermeyi bırakalım insaniyeti yeteri kadar gösterdik. Bu alçaklar 10 yıla dayanan suriyedeki masumların ölümlerini seyretmekle kalmadılar işbirlikçileri ile ülkemize tuzağın her türünü kurdular. Süreçte güçlenmeye bakalım zaten içimizde CHP gibi bir virus var bundan ve türevlerinden bile kurtulamıyoruz.
  Cevapla
 • maarem 2 yıl önce Şikayet Et
  beton kafalılara izah etmek zor sayın bakanım onlar 80 yıl heykelden başka bir şey yapmadıkları için anlamazlar
  Cevapla
 • Enes gözlen 2 yıl önce Şikayet Et
  Yola devam diyoruz Reis Allah sana uzun ömür versin
  Cevapla
 • Ramazan demir 2 yıl önce Şikayet Et
  Vatan millet hayırlı olsun demir otamatik kapi sistemi ramazan demir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle