Araç sahipleri dikkat! Koronavirüs fiyatları vurdu, yüzde 30 indirim yaptılar

Eve kapanan Türkiye trafik ve kasko sigortasını yaptırmayı askıya alınca şirketler hem trafik sigortasında hem kasko sigortasında yüzde 30'u aşan indirimler yapmaya başladı.

Araç sahipleri dikkat! Koronavirüs fiyatları vurdu, yüzde 30 indirim yaptılar
Araç sahipleri dikkat! Koronavirüs fiyatları vurdu, yüzde 30 indirim yaptılar
GİRİŞ 20.04.2020 12:08 GÜNCELLEME 20.04.2020 12:08
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Mart ortasında Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs sektörleri çeşitli açılardan etkilemeye devam ediyor. COVID-19'un tedavi masraflarını üstlenen sigorta sektörü de havayolları, konaklama, perakende kadar olmasa da özellikle trafik ve kasko sigortasının nisanda yüzde 20 ile 40 arasında daralma sigortacıları fiyat rekabetine itti. Zorunlu olmasına rağmen sadece nisan ayında 380 bin kadar aracın trafik sigortasını yenilemediği hesaplandı. Bunun nedeni ise hem ekonomik kaygılar hem de aracını trafiğe çıkarmayan insanların herhangi bir risk ile karşılaşmayacağını düşünmesi.

 

 

YÜZDE 30'A VARAN İNDİRİMLER

Habertürk'te yer alan habere göre eve kapanan Türkiye trafik ve kasko sigortasını yaptırmayı askıya alınca şirketler hem trafik sigortasında hem kasko sigortasında yüzde 30'u aşan indirimler yapmaya başladı. Daha önce yüzde 10 indirim yaptığı bilinen şirketlerin de yeniden yüzde 30'a varan indirimler yapması nedeniyle bir kaç şirkette indirim oranı daha da fazla olabiliyor. Böylece devletin belirlediği ve ayda yüzde 1,5 artan trafik sigortası prim tavanlarının yüzde 30 altında trafik sigortası poliçesi satılmaya başlandı. Benzer durum kasko sigortası için de geçerli. Otomobilleri garajlarında veya evlerinin önünde duran vatandaşlar sokağa çıkma yasağı ve hafta için uygulanan kısmi yasak ile güvenlik açısından da sakınca görmediği için biten kasko sigortalarını yeniden yaptırmıyor. Bu durumu gören sigorta şirketleri ise fiyat indirerek vatandaşın sigortalı kalmasını sağlamaya çalışıyor. Şirketler ayrıca ödemelerin 1 ay geç başlamasını da sağlıyor.

 

 

CEZA OLMAMASI DA ETKİLİ

Özellikle zorunlu olan trafik sigortası yaptırılmaması halinde uygulanan ceza (sürprim) uygulamasının kalkmış olması nedeniyle araç kullanmayacak olan sürücüler trafik sigortasını yenilemek yerine beklemeyi tercih ediyor. Şirketlerin fiyat indirimlerinin yanı sıra acente komisyon oranları ile de rekabete girdiğini anlatan Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, "İnsanlar araçları evlerinin önlerinde durduğu için bir risk görmedikleri için trafik ve kasko sigortası yaptırmıyor. Şirketler özellikle acenteler üzerinden rekabete başladı" dedi.

AYLIK ARTIŞLAR SON BULACAK

Zorunlu trafik sigortasında yasa gereği her ay yüzde 1.5 artan trafik sigortası tavan fiyatlarının artık artırılmaması gündemde. Sigorta sektör temsilcilerinin konu ile ilgili olarak Hazine Müsteşarlığı ile görüştüğü belirtiliyor. Sağlık sigortasında da COVID-19'un kapsama alınmasına rağmen yine hafif gerileyen sigortalı sayısı nedeniyle fiyat artışına gidemeyen sigorta şirketlerinin ekonomik kayıplarını önlemek için önümüzdeki günlerde daha fazla fiyat kırabileceği belirtiliyor. Ancak şimdilik kaza sayının azalması ile hasar ödemelerinde düşüş beklense de sigorta poliçelerinin yıllık yapılması nedeniyle ekonomik aktivite normale döndüğünde önceki dönem ile benzer hasarlar ile karşılaştığında büyük zararlar yazabileceği tahmin ediliyor. Diğer taraftan kaza sayısının azalmasına rağmen ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısının artıyor olması sigortacıları kara kara düşündürüyor. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 49
 • kadir 7 ay önce Şikayet Et
  daha dün sigortacımı aradım. yeni bir kasko fiyatı aldım. geçen aylarda hangi fiyatı verdiyse yine aynı fiyatları verdi. Nerde kime yüzde 30 indirim var anlamadım. yok yani öyle birşey.
  Cevapla
 • Hasan karaaslan 7 ay önce Şikayet Et
  Ekzperle anlaşmalı kaportacı lar üzüldüm yazık oldu.faiz fiyatlarla yollarını buluyorlardı.üçkuruşluk masrafı kazaya karışsın diye kademeli düşüyorlar seneye 2 kat sigorta ücreti ödüyorsun. Bu yüzden araç sahipleri ufak kazaları hem karşı masrafı hemde kendi zararını yaptırıyor.o zaman sigortanın ne anlamı var.belli bir miktar hasara kadar sigorta kademe düşürmemek gerekir.bunu ilgililer göz önüne alması gerekir.saygılar .
  Cevapla
 • ismail 7 ay önce Şikayet Et
  milleti somurdunuz yeter simdi sira binicilerde
  Cevapla
 • Murat 7 ay önce Şikayet Et
  Bu yüzde 30 indirim devletimiz tarafından dan incelenmeli,nedeni demekki sigorta şirketlerinin taban ve tavan fiyat uygulamasınin fahiş olduğunu gösterir bu indirim.sigorta şirketleri halkı alenen kazikliyor. Tavan taban diyerek halkı ortak bir şekilde soyuyorlar,ilgili kurumlarımız umarız bu durumu dikkate alırlar. Milletimizi sigorta şirketlerinin olmayan insafına bırakmazlar saygılar
  Cevapla
 • Nazım KARAMEHMET 7 ay önce Şikayet Et
  Arz talep meselesi, olacak o kadar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle