Ücretsiz izindeki işçiyi çalıştıranlar dikkat! Para cezası var

Koronavirüs salgınına karşı ekonomik önlemler içeren teklif resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayı kolaylaştıran hükmü 29 Şubat’tan itibaren geçerli olacak. Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçiyi çalıştıran işverene idari para cezası verilecek.

Ücretsiz izindeki işçiyi çalıştıranlar dikkat! Para cezası var
Ücretsiz izindeki işçiyi çalıştıranlar dikkat! Para cezası var
GİRİŞ 18.04.2020 14:18 GÜNCELLEME 18.04.2020 14:20
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Yeni koronavirüs (COVİD-19) Salgının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayı kolaylaştıran hükmü 29 Şubat’tan itibaren geçerli olacak.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan kanun ile ‘koronavirüs’ kelimesi de ilk kez mevzuata girmiş oldu.

İşçi çıkarmanın 3 aylığına yasaklandığı, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarının esnetildiği kanunla, birçoğu kamu olmak üzere su borçlarından, çevre temizlik vergisine, hazinenin ve belediyelerin kira alacaklarından orman izin bedellerine kadar 11 kalemde 10 milyar 140 milyon lira tutarında alacak erteleniyor.

Ücretsiz izinli işçiyi çalıştırana idari pazara cezası verilecek

 

 

Kanuna göre, işveren 3 ay süreyle işçisini işten çıkaramayacak ancak kanunu yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık süreyi geçmemek üzere işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilecek. İşveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile 15 Mart 2020’den sonra iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçilere günlük 39.24 TL ücret desteği sağlanacak. Ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçiyi çalıştıran işverene idari para cezası verilecek. Cumhurbaşkanı, söz konusu 3 aylık süreleri 6 aya kadar uzatabilecek. Kısa çalışma ödeneğinden uygunluk testi beklenmeden ödemeler gerçekleştirilecek.

Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında verilen 2020 yılı içinde geçerlilik süresi dolacak lisansların geçerlilik süresi bir yıl, Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanun kapsamında ticaret gemilerine düzenlenen ve 11 Mart-31 Temmuz 2020 aralığında süresi dolan veya dolacak denize elverişlilik belgelerinin süresi 1 Ağustos 2020’e kadar uzatıldı. TOBB’un 2020 yılı Mayıs ayı içinde yapılması gereken Birlik Genel Kurulu, bir sonraki yıl Genel Kurulu ile birlikte yapılacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ücretsiz izin
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Ayse 3 hafta önce Şikayet Et
  Nereye sikayet ediliyor sigortali bir iste calisinca izninde baska yerde calisinca nereye basvuruyoz ceza almasi icin
  Cevapla
 • vatandas42 9 ay önce Şikayet Et
  oncelikle 2 gun sokaga cikma yasagi oluyor ve cumartesi icin izin aliniyor neymis is var mesai ne anlami var sokaga cikma yasaginin COK ANLAMSIZ...
  Cevapla
 • asiyanci 9 ay önce Şikayet Et
  Bu 460 günü anlayamadım bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilendirebilirmi
  Cevapla
 • Kelami 9 ay önce Şikayet Et
  Son üç yıl. İçinde en az. 460 gün sigorta primi yatırılmış olmak
  Cevapla
 • Mağdur 9 ay önce Şikayet Et
  12.03.2020 de girdiğim işten deneme süresi bahane edilerek 14.04.2020 de çıkarıldım. 2 gün sonrada yasa çıktı. Bizim hakkımızı kim savunacak...
  Cevapla
 • enişte 9 ay önce Şikayet Et
  12 martta zaten salgın vardı ve seni işe alması sıradışıymış ve buna rağmen deneme süreli sözleşme yapmışsan çıkarması gayet yasal. sözlşemen süreli değil ise hemen işkura sözleşme örneğin ile başvur , maaş desteği alırsın ve salgın sonu işe iade davası ile 4 aylık ücret alacağı kazanırsın. tabi 2 yılı bulur istinafla 3 yıl.
  Cevapla
 • BLAUBERG 9 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı efendi.bu millet doyumsuz aç patron milletini doyuramadı.o savunduğun patronlar gibi en iyi ev, en iyi araba, en iyi restoranlarda vs vs istemiyor zaten.ama senin gibi handavallara anlatamazsın.nato mermer, nato kafa.
  Cevapla
 • Osmanlı 9 ay önce Şikayet Et
  Ne hakkından bhaediyorsun. Adı üstünde deneme süresi. Yasal hakkın yok. Birazda işvereni anla.
  Cevapla
 • Mehmet keser01 9 ay önce Şikayet Et
  Trabzon radison blue otel de elemanları hem kısa çalışma ödeneğinden yararlandirip hemde para vermeden çalıştırıyorlar.uyan devlet uyan.isciler halen daha köle gibi korkudan para almadan işe gidiyor.sirket in ak parti den tanıdıkları var devlet de ses çıkarmıyor.iscinin alın terini vermezsen Allah da senin trilyonlarini elinden alır
  Cevapla
 • Sabır 9 ay önce Şikayet Et
  Şikayet edin. Rızk Allah tan
  Cevapla
 • mirac ardak 9 ay önce Şikayet Et
  aynısı bizimde basimizda 69 kisiyiz iskurdan para bekliyoruz patron para vermeden calistiriyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle