Kredi çekecek emeklilere uyarı: Maaşınıza bloke konabilir

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, emeklilerin, kredi kullanırken, taksitleri ödeyememeleri halinde maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat verebildiklerini belirterek, maaşlarının tümüne haciz konulmaması için muvafakat evrakını imzalamamaları gerektiğini bildirdi.

Kredi çekecek emeklilere uyarı: Maaşınıza bloke konabilir
Kredi çekecek emeklilere uyarı: Maaşınıza bloke konabilir
GİRİŞ 17.04.2020 10:41 GÜNCELLEME 17.04.2020 10:48
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Koçal, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında bazı vatandaşların ekonomik olarak sıkıntı yaşayabildiğini, bu süreci atlatmak için kredi talebinde bulunabildiğini anlattı.

Bankalardan kredi almayı tavsiye etmediklerini aktaran Koçal, özellikle emeklilerin, kredi başvurusu onaylanıp sözleşme aşamasında bankaların kendilerine sunduğu evrakları incelemeleri, maaşla ilgili bankaya muvafakat vermemeleri gerektiğini vurguladı.

Koçal, bankaların, kredi verdikleri esnada emeklilere imzalattığı evraklar arasında maaşlarla ilgili muvafakat yazısının bulunduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu:

"Bilindiği üzere emekli maaşları SGK alacakları ve nafaka ödemesi dışında emeklinin muvafakatı olmadan haczedilemez. Emekli vatandaşlarımız farkında olmadan kredi taksitlerini ödeyemezse emekli maaşının alınması konusunda bankaya muvafakat veren yetkiyi imzalayabiliyor. Bankaların, tüketiciye gerekli açıklama yapmadan muvafakat imzalattıklarına dair yoğun şikayet alıyoruz. Bu konuda mağduriyet yaşayan emekli tüketicilerimiz bulunmaktadır."

"En fazla 4'te birine haciz konulabilmesi için yasal düzenleme yapılmalı"

Aziz Koçal, bu sorunun ortadan kalkması için, muvafakat verilmişse dahil maaşın en fazla 4'te birine haciz konulabilmesi için, mevcut verilen muvafakatları da içine alan, yasal düzenleme yapılması gerektiğini bildirdi.

Kredi kullanmak isteyen emeklilere, imzalayacakları kağıtları okumaları ve maaşlarıyla ilgili muvafakat vermemeleri" uyarısında bulunan Koçal, aksi halde sıkıntıya düşünce ve taksitlerin ödenmemesi halinde maaşa bloke konulabildiğini, borç bitene kadar maaş alamayacak duruma düşülebileceğini vurguladı.

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • oraloğlu 3 ay önce Şikayet Et
  nasihat ve bilgilendirme: Müslümanları aldatmak haramdır. benden söylemesi. sonra çok çok üzülürsünüz. müşahade yakin ehli
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  vermezsen krediyi vermiyorlar ona ne diyeceksin.
  Cevapla
 • Musibet-Nasihat 3 ay önce Şikayet Et
  Emekliler ödeyemeyecekleri taksitlere girmemeliler. Hepimiz yorganımıza göre ayak uzatmalıyız. Çok dikkatli olmalı ve harcamasını bu dünyada yapıp ;hesabını ahirette vereceğimiz kredi borcuna girerken çok ama çok düşünmeliyiz. Hele hele kredi faizlerini tavan yaptığı şu dönemde krediye hiç yanaşmamalıdır. Bankaların kelime oyunu ile vatandaşa sunmaya çalıştığı 0,49,-0,75-0,85 vs kredi faiz oranı seçeneklerine sakın kanmayın. Bu oranların reel maliyetleri % 40-50-60 oranlarında gerçekleşmektedir. Sakın kanmayın kelime oyunlarına.
  Cevapla
 • Mert MALATYALI 3 ay önce Şikayet Et
  kredi çekerken bankaların verdiği o sayfalar dolusu sözleşmeyi sıradan vatandaş olarak kaç saatte okuyabiliriz, okusak bile neyin ne olduğunu ne kadar anlayabiliriz ki.
  Cevapla