Torba yasada sürpriz değişiklik! Artık kimse kafasına göre fiyat belirleyemeyecek

Son dakika... Koronavirüs salgına yönelik ekonomik tedbirleri içeren teklif komisyonda kabul edildi. Torba yasada sürpriz değişiklikler yapıldı. Buna göre fahiş fiyat uygulayanlara 100 bin TL’ye, stokçuluk yapanlara da 500 bin TL’ye kadar ceza kesilecek. Öte yandan fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve haksız fiyat değerlendirme kurulu kurulacak.

Torba yasada sürpriz değişiklik! Artık kimse kafasına göre fiyat belirleyemeyecek
Torba yasada sürpriz değişiklik! Artık kimse kafasına göre fiyat belirleyemeyecek
GİRİŞ 15.04.2020 17:23 GÜNCELLEME 16.04.2020 09:23
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, üç ay süreyle işçi çıkarmayı yasaklayan düzenlemenin de yer aldığı, ekonomi torba yasa teklifini kabul etti.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen sürpriz düzenlemeye üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapılamayacak.

 

 

Piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulamayacak.

TOPLAM 13 KİŞİDEN OLUŞACAK

 

 

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına yönelik düzenlemeler yapmak gerektiğinde denetim ve incelemelerde bulunarak idari para cezası uygulamak ve her türlü tedbiri almak amacıyla Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturulacak. Kurul, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü, Adalet Bakanlığı, Hazine Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen birer Genel Müdür, İlgili İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı, TOBB ve TESK’ten birer üye, üretici ve tüketici örgütleri ile perakende sektörünü temsilen birer üye olmak üzere 13 kişiden oluşacak.

CEZALAR YÜZDE 900 ARTACAK

Teklife eklenen bir başka maddeyle de fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapanların cezaları katlanarak artırıldı. Buna göre, fahiş fiyat artışı yapanlara verilen 10 bin TL’lik ceza sınırı 100 bin TL’ye kadar çıkarıldı. Stokçuluk yapanlara verilen 50 bin TL’lik ceza sınırı ise 500 bin TL’ye çıkarıldı. Bu para cezalarını uygulama yetkisi Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na ait olacak.

 
KAYNAK: MİLLİYET
YAZDIR
YORUMLAR 79
 • Sultan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir hafta önce domates 2 liraydı bugün 7 lira
  Cevapla
 • Zehra tanıyan 1 yıl önce Şikayet Et
  Herkes marketler heegun korkunc artıyo hıc bı denetleme yok serbest pıyasa olmasın
  Cevapla
 • Serkan murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesilen cezalardan yüzde 10 'ni bildirim yapana verilsin , bak ozaman kimse fiyatları kafasına göre yukseltebiliyormu , markete pazara giren her müşteri dedektif olur, deneyin de görün haklimiyim haksız mı
  Cevapla
 • IBRAHIM ÖZDEMİR 1 yıl önce Şikayet Et
  Basta hepsi burada berber kaforler kapalı diye 150 tl olan tras makinaları 300 450 730 tl lere ulaştı sadece bumu takip edin görürsünüz
  Cevapla
 • R. Çelik 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel isabetli olmuş. Şu ikinci el araba satanlarada bir çeki düzen verilirse dahada güzel olacak. Arabamızı sattık şimdi sattığımız fiyatın birbuçuk katına aynı arabayı alamıyoruz. Allah vicdan merhamet versin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle