'Gerekirse günde 50 milyon maske üretiriz'

İhracat ailesi maske üretmek için üretim merkezlerinde çarkları çalıştırıyor. Koronavirüs vakasının ilk görüldüğü tarihlerde günlük 1 milyon adet maske üretimi hedefiyle başlatılan seferberlikte 15 milyon adet bandı aşıldı. Şu an üretim tesislerinin tek vardiya sistemiyle çalıştığına işaret eden sektör temmsilcileri, eğer çift vardiyaya geçilirse bu rakamın günlük 50 milyon adede ulaşabileceğini de belirtiyor.

'Gerekirse günde 50 milyon maske üretiriz'
'Gerekirse günde 50 milyon maske üretiriz'
GİRİŞ 15.04.2020 13:19 GÜNCELLEME 15.04.2020 15:32
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 90 bini aşkın ihracatçının Türkiye’de ihracatın tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordine ettiği üretim sürecinde, dış ticaret kompleksinde deyim yerindeyse bir üs kuruldu.

 

 

TİM Başkanı İsmail Gülle sosyal mesafe kuralı gereği, yüzyüze toplantıların düzenlemediği bu dönemde video konferans yoluyla birlik başkanlarına ulaşıyor.

Maske üretimine ilişkin toplantılar TİM merkezinde kurulan sistem üzerinden birlik başkanlarının katılımıyla sağlanıyor.

 

 

TİM Başkanı İsmail Gülle, sürece ilişkin bilgi aldığı görüşmelerde, üretimde yaşanabilecek sıkıntıları dinleyip, çözüm önerileri konusunda görüş veriyor.

GÜNDE 50 MİLYON ADET ÜRETEBİLİRİZ

Video konferans yoluyla düzenlenen toplantıya katılan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından hazır giyim sektörü olarak maske üretim kampanyasına katıldıklarını söyledi. Günlük 1 milyon adet meske üretme hedefiyle başladıkları bu yolda, 15 milyon adedi geçtiklerini belirten Gültepe, ihtiyaç halinde çift vardiya sistemine geçerek günlük 50 milyon maske üretebilecek altyapıya sahip olduklarını söyledi.

DÜNYAYA MASKE GÖNDERİYORUZ

TİM Başkanı İsmail Gülle’nin canlı bağlantı sağladığı Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, dünyanın koronavirüs ile olan mücadelede maske eksikliği yaşadığını söyleyerek, “Maske üreten bir ülke değildik ama maske kumaşını fazlasıyla üreten bir ülkeyiz. Bütün dünyaya ihraç eden bir ülkeyiz. Biz teknik tekstilde iddialı bir konumdayız. Neredeyse dünya liderlerinden bir tanesiyiz. Biz kırk gün önce günde 1 milyon adet maske dikemezken, şimdi 50 milyon adetlerine doğru geliyoruz ve bu üretim gün geçtikçe ilerliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin bu süreçte ihracatçı gücünü daha da artıracağına vurgu yapan Kileci, “Belki biz çok kısa bir süre sonra dünyanın her tarafına maske ve hijyen malzemeleriyle ilgili ihracat yapan bir ülke konumuna geleceğiz. Biz çok zor şartlarda mücadele eden ve hiçbir zaman pes etmeyen bir toplumuz. Hiçbir şekilde buna yenilmeyeceğiz ve bu durumun üstesinde geleceğiz” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Almanyayada gönderin. Çocuklara haftaya okula başlayın dendi ama maske yok. Kendimiz kot pamuk cinsi malzemeden dikeceğiz bu gidişle
  Cevapla
 • halo 5 ay önce Şikayet Et
  Gerekli değil mi? Üret sat dünyaya, çin üretip para kazanıyor, sen neyi bekliyorsun?
  Cevapla
 • katibb 5 ay önce Şikayet Et
  eldeki yapıp sattık... ham madde konusunda hazırlığımız var mı asıl soru bu..
  Cevapla
 • tek parmak 5 ay önce Şikayet Et
  bence kimlik karti olan herkes direk gitti mi erzane de verilecek allah askina turkiye de kac kisi internet biliyor haydi bildi diyelim adres baska yerde ise gezmeye geldi ise alacagi baska onu da gec kac kisi de cep var adam alo demesini bilmiyor gelen msj silinmis olur al basina bela bence halka zorluk cikarmak yerine kimlik karti olan insanlar direk verin bir sey yapar iken bazen cok karisik sey yapiyoruz
  Cevapla
 • Ispartalı 5 ay önce Şikayet Et
  Pttavm den başvurdum gelmedi sonra eDevletten tekrar müracaat ettim halen daha gelmedi telefona sms de gelmedi.eczaneden para ile alamıyorum. Lütfen acele edin önce kendi halkınızı düşünün bu durumda markete gidip alışveriş yapamıyorum maskem yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle