Tüm dünya hazırlıksız yakalandı! Benzeri görülmemiş bir 'darbe'

Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel piyasalara benzeri görülmemiş bir 'darbe' indirdiğini bildirdi.

Tüm dünya hazırlıksız yakalandı! Benzeri görülmemiş bir 'darbe'
Tüm dünya hazırlıksız yakalandı! Benzeri görülmemiş bir 'darbe'
GİRİŞ 15.04.2020 11:55 GÜNCELLEME 15.04.2020 11:55
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

IMF, Küresel Finansal İstikrar Raporu'nun Nisan 2020 sayısını "Küresel Finansal İstikrar Görünümü: Kovid-19 Zamanında Piyasalar" başlığıyla yayımladı.

 

 

Kovid-19 salgınının, tarihi bir zorluk yarattığına işaret edilen raporda, şubat ayının ortalarında, salgının küresel bir pandemiye dönüşmesine ilişkin korkuların başlamasıyla hisse senedi fiyatlarının daha önce görülmeyen seviyelere düştüğü hatırlatıldı.

Raporda, petrol fiyatlarının da küresel talebin zayıflaması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkeler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle düştüğü anımsatılarak, bu durumun da risk iştahını bozan nedenlerden biri olduğu aktarıldı.

 

 

Riskli varlıkların fiyatlarının düştüğüne ve borçlanma maliyetlerinin arttığına dikkat çekilen raporda, "Kovid-19 salgını, küresel piyasalara benzeri görülmemiş bir darbe indirdi." değerlendirmesinde bulunuldu.

GELİŞMEKTE OLAN PİYASALAR "FIRTINA" İLE KARŞI KARŞIYA

Raporda, piyasa likiditesinin önemli ölçüde bozulduğu belirtilerek, salgının etkilerini kontrol altına almayı amaçlayan para ve maliye politikası eylemlerinin yatırımcı güvenini dengelediği ve piyasalardaki kayıpların kısmi olarak azaldığı aktarıldı.

Finansal koşullarda daha da sıkılaşma riski bulunduğuna işaret edilen raporda, gelişmekte olan ve öncü piyasa ekonomilerinin bir fırtına ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

Raporda, "Gelişmekte olan ve öncü piyasalarda, rekor düzeyde keskin bir tersine portföy akışı yaşandı." ifadesi kullanıldı.

Dış borç finansman kaybının kredibilitesi düşük borçlular üzerinde baskı yaratmasının muhtemel olduğu belirtilen raporda, bu durumun borç yapılandırmalarında bir artışa yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

POLİTİKA YAPICILARA "DENGE" UYARISI

İşletmeler ve hane halklarının yüksek borçlanma seviyesinin ekonominin aniden durması nedeniyle borç sıkıntısına neden olabileceği aktarılan raporda, bankaların direncinin bazı ülkelerde büyük piyasa ve kredi kayıpları karşısında test edilebileceği kaydedildi.

Raporda, önceliğin insanların hayatını kurtarmak ve Kovid-19 salgınından en çok etkilenen kişilerle şirketleri desteklemek olduğu vurgulanarak, ekonomiyi desteklemek için mali, parasal ve finansal politikaların kullanılması gerektiğinin altı çizildi.

Dünya genelinde geniş kapsamlı politikaların uygulandığı anımsatılan raporda, merkez bankalarının para politikasında genişlemeye, bir dizi varlık alımı ve finansal sisteme likidite sağlamak gibi cesur ve kararlı adımlar attığı bildirildi.

Uluslararası iş birliğinin bu olağanüstü küresel krizin üstesinden gelebilmek için önemli olduğu vurgulanan raporda, "Politika yapıcıların, finansal istikrarı korumak ve ekonomik faaliyetleri desteklemek arasındaki dengeyi sürdürmeleri gerekiyor." ifadesi kullanıldı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • izmir-doğru söyler 3 ay önce Şikayet Et
  küresel güçler darbe indirdi işler durdu IMF kendi tefecilik yapacak ona zemin hazırladı.bıraksın bu ayağı
  Cevapla
 • ŞİFA 3 ay önce Şikayet Et
  İMF Diyorki Yeni Dünya düzeninde Mali kölecilik sözkonusu olacak dolayısı ile hiç direnmeyin gelin benden para alın kucağıma oturun diyor.Virüs salgınının altından bu çirkin senaryonun çıkmasına hiç şaşırmayın.Her açıdan Devletimizin ve Hükümetimizin yanında durarak bu kölelikten kurtulmak bizim elimizde.Aksi halde İMF'nin borozanlığını yapan sözde siyaset firelerinin fitnelerine yaygaralarına inanırsanız sonucunada katlanmayı göze almışsınız demektir.Benden bir dost tavsiyesi.
  Cevapla
 • 66 fırtına 3 ay önce Şikayet Et
  kovid 19 İMFoyunu
  Cevapla
 • candaroğlu 3 ay önce Şikayet Et
  covid baskın yaptı ama siz ne tesadüf fed in karşılıksız 1 trilyon basmasından sonra aniden 1 trilyon dolar hazır ülkeler gelsin dediniz.nerden geldi bu para.
  Cevapla
 • Yahya 3 ay önce Şikayet Et
  Bu IMF yi kuranların oyunudur zaten para versin ülkeleri yeniden borca bogsun eski ağalık sistemi bunlarda resmi ağa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle