Yerli Otomobil için sevindiren gelişme! Avrupa Birliği’nden TOGG’a tasarım tescili

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’ne yaptığı tasarım başvuruları için tescil almaya hak kazandı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının üçüncü şirketler tarafından kopyalanmasını önlemek amaçlı önemli bir adım atıldı.

GİRİŞ 13.04.2020 17:58 GÜNCELLEME 13.04.2020 21:45
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Otomotiv endüstrisinin bir mobilite ekosistemine dönüşümüne öncülük ederek ülkemizin ilk küresel mobilite markası olmak amacıyla kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un otomobillerin iç ve dış tasarımları Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından tescil edildi. Beş yıl süreyle geçerli olacak tescil haklarıyla birlikte, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının tamamen ya da kısmen kopyalanması da engellenmiş oluyor.

 

TOGG mühendisleri ve tasarımcıları tarafından ortaya konan, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait doğuştan elektrikli modüler araç platformu üzerine geliştirilmekte olan Türkiye’nin otomobili, tasarım sürecinde önemli bir aşamayı daha tamamlamış oldu.

TOGG

 

TASARIM, 150 BİN SAATLİK ÇALIŞMA İLE ORTAYA ÇIKTI

TOGG’un askı sürecindeki Asya ve Amerika’daki tasarım tescil başvurularının da 2020 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Türkiye’nin Otomobili, TOGG tasarım ve mühendislik ekiplerinin liderliğinde toplam 150 bin saatlik bir çalışma sonunda ortaya çıktı. Tasarım süreci kapsamında Türkiye’den ve dünyadan toplamda 18 tasarım evi, TOGG’un belirlediği 6 farklı kriter ile objektif bir değerlendirmeye alındı. TOGG Tasarım Ekibi yaptığı değerlendirmede en yüksek skoru alan 3 tasarım eviyle sürece devam etme kararı verdi. Türkiye’nin otomobilinin tasarımını belirlemek için geniş kitlelerle yapılan otomobil satın alma davranışları araştırmasındaki bulgular doğrultusunda hazırlanan tasarım kılavuzu bu 3 tasarım eviyle paylaşılarak 2 boyutlu tasarım yarışması süreci başladı.

TOGG

100 FARKLI TASARIM DEĞERLENDİRİLDİ

Yaklaşık 100 farklı temanın değerlendirildiği tüketici araştırmalarında tespit edilen beklentiler tasarım evlerine geri bildirim olarak verildi. Süreç tamamlandığında her tasarım evinden gelen bir dış ve bir iç tasarım çalışması geniş kitlelerle klinik çalışmalar yapılarak test edildi.

TOGG

KÜLTÜREL BAĞA VURGU

Türkiye’nin otomobili, Anadolu topraklarının köklü simgelerinden biri olan laleden esinlendi. Otomobilin yoldaki imzası olarak algılanacak ön ızgarasına, jantlarına ve iç mekân detaylarına işlenen lale figürleri ile coğrafyamızın kültür mirası ile olan bağı vurguluyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
yerli otomobil
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Özcan 7 ay önce Şikayet Et
  Korona davasına 2 yıl daha ertelenir bu olay, demedi demeyin.
  Cevapla
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  CHP ve aveneleri yine bir kusur bulur
  Cevapla
 • Osman 7 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun şimdi Asya’da da tescillensin Çinliler kopyalar valla
  Cevapla
 • nimet 7 ay önce Şikayet Et
  Hamdolsun. ALLAH C.C yardımcınız olsun inşallah
  Cevapla
 • Naim 7 ay önce Şikayet Et
  Emeği geçenlerden Allah razı olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle