Bakan Selçuk duyurdu: Sosyal yardımlarda ödeme miktarı arttı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardımlarda hak sahiplerinin % 61’ini kadınların oluşturduğunu ve Sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gidildiğini duyurdu.

Bakan Selçuk duyurdu: Sosyal yardımlarda ödeme miktarı arttı
Bakan Selçuk duyurdu: Sosyal yardımlarda ödeme miktarı arttı
GİRİŞ 11.04.2020 10:44 GÜNCELLEME 11.04.2020 20:06
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Selçuk, yardım programlarında ödenen miktarların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile artırıldığını ifade ederek; “Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik; Şartlı Doğum Yardımını 100 TL’ye, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı kapsamında ödenen miktarı da 325 TL’ye çıkardık” dedi. 

 

 

2003 yılından bu yana çocuk ve kadınlar için; Sağlık Yardım Programları (Şartlı Sağlık Yardımı, Şartlı Gebelik Yardımı, Şartlı Doğum Yardımı ve Şartlı Lohusalık Yardım Programları ) ile, 2012 yılından bu yana da eşi vefat etmiş, yoksulluk riski ile karşı karşıya kadınlar için Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım Programı (EVEK) uygulandığını hatırlatan Selçuk; “2019 yılında sağlık programları kapsamında 1,3 milyon kişi için 433 milyon TL, EVEK programı kapsamında da 165 bin kadın için 377 milyon TL ödeme yaptık” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte sosyal koruma alanına ilişkin bütün hizmetlerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çatısı altında toplandığını hatırlatan Bakan Selçuk; “Bu süreçte zamanın ruhunu yakalayan, değişimi yönetebilen, sosyal riskleri önleyici politikalar geliştiriyor ve uyguluyoruz.” diye konuştu.

 

 

Selçuk, “Bakanlığımıza verilen görevin bir gereği olarak, hak temelli hizmet anlayışı ile toplumun dezavantajlı kesimlerini sosyal dışlanmadan koruyor ve mağduriyetlerini gideriyoruz. Sunduğumuz hizmet ve yardımların toplumun tüm kesimlerine yayılmasında, artan bütçe kaynaklarımızın rolü büyüktür.” ifadelerini kullandı.

Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk, sosyal yardım harcamalarını rekor seviyede artırıldığını ve kaynakların mali disiplin içerisinde amacına uygun olarak kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Yeni düzenlemeyle birlikte, Şartlı Sağlık Yardımı, Şartlı Lohusalık Yardımı ve Şartlı Gebelik Yardımı miktarlarında da %29’luk artışa gidildi.

YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Gönül kacar 1 yıl önce Şikayet Et
  Bana yartimşi ol abla
  Cevapla
 • Saim 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razi olsun Reis ten.
  Cevapla
 • Şükriye ön 1 yıl önce Şikayet Et
  Telefonla hiçbir yere ulaşamıyorum. Lütfen yanitlarmisiniz. Nisan ayı engelli maaşı neden verilmedi.
  Cevapla
 • Leyla asa 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben iki çocuk annesiyim eşim 1senedir evi terketti yalnız yaşıyoruz hiç bir gelirim yok sosyal guvencem yok belinde birkaç fıtık var zorladim en fazla 4saat çalışabilirim lütfen devletimiz bi maaş baglasın sosyal hizmete gittim hiç bir yardımda bulunmadı lütfen yardımcı olun
  Cevapla
 • Şükriye ön 1 yıl önce Şikayet Et
  Nisan ayı engelli maaşı neden verilmedi
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Zamani gelince yatar
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Esas devletimiz bugün iş bulmanın imkansız olduğu bu zamanda işsizlere acilen maddi destek sağlamalı.. hele hele çoluk çocuk sahibi işsizler varken devlet esas bu acil duruma çare bulmalı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle