Koronavirüs tüketici tercihlerini değiştirdi

Koronavirüs sebebiyle dünyada yüz milyonlarca insan eve kapandı. Bu süreçte temel ihtiyaç maddeleri olan gıda ve temizlikte alımlar artarken, giyim, ayakkabı ve elektronikte yüzde 77’ye varan düşüşler var…

GİRİŞ 10.04.2020 07:43 GÜNCELLEME 10.04.2020 08:15
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Koronavirüsün görüldüğü her ülkede insanlar önce gıda ve temizlik maddelerine koştu. Aylarca yetecek gıda ve temizlik maddesini stoklayanlar oldu. Marketlerde makarna, pirinç, un, bakliyat, temizlik maddesi ürünlerinin rafları boşaldı. Ardından birçok ülke virüsün hızla yayılmasını durdurmak amacıyla ‘evde kalın’ çağrıları yaptı, radikal kararlar aldı, adımlar attı. Bu kararların ardından tüketiciler ihtiyaçlarını daha çok e-Ticaret yöntemiyle karşılamaya başladı. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) süreci ‘pandemi’ olarak ilan etmesinin ardından tüketiciler günlük ihtiyaçları için dahi e-Ticaret yöntemini daha fazla kullanmaya başladı. e-Ticaret’te de en çok alınanlar tuvalet kâğıdı, konserve, gıda ve temizlik ürünleri oldu. Ülkemizde olduğu gibi, tüm dünyada talebi en fazla düşen ürünler arasında giyim, ayakkabı ve elektronik eşyalar başı çekti.

 

 

EKONOMİLER DARALACAK

Açıklanan veriler, birçok sektörde hızlı küçülmeler olduğunu ve bunun devamının görüleceğine işaret ediyor. Rakamlar, 2008’den bu yana en kötü tabloyu gösteriyor. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ise bu yıl küresel ticarette yüzde 13 ile yüzde 32 arasında bir daralma öngörüyor.

 

 

ALIŞVERİŞ NORMALE DÖNÜYOR

Türkiye’de koronavirüs vakasının görülmesiyle başlayan alışveriş çılgınlığı normale döndü. Toplumsal paniğin azalmasıyla bakliyat, makarna, bulgur gibi temel gıdalara olan talep yavaş yavaş azalırken tüketiciler ev içi aktivitelere yöneldi. İstegelsin’in verilere göre kutu oyunu satışlarında yüzde 1.033, oyun kartlarında ise yüzde 943 oranında artış olurken dondurulmuş vegan ürünlerinde yüzde 778, dondurulmuş pide ve lahmacunda ise yüzde 600’lük bir artış görüldü. Dergi satışlarında yüzde 580, puzzle’larda ise yüzde 388’lik bir artış gözlemlendi.
Türkiye

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • fuat 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah şu moda belasından ve makyaj illetinden kurtuluruz.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Kozmetik ürünlerinin listede olmaması düşündürücü...
  Cevapla
 • nimet 1 ay önce Şikayet Et
  Bu virüs bize birçok şeyi öğretti. Çok luzumlu olmayan, zaruri ihtiyaç olmayan, boşuna para verdiğimiz birçok şeyi artık almıyor ve tüketmiyoruz..
  Cevapla
 • Şems 1 ay önce Şikayet Et
  market girişinde hijyen çalışması olmayan, el dezenfektan ilâcı girişte müşterinin kullanımına açık olmayan yerden kesinlikle alış veriş yapmayın. her an koronavirüs olabilirsiniz. Neden: eliniz dezenfektan olmadığını sürece ürünler üzerinde dokunmalardan dolayı cok büyük tehlike... Lütfen dikkat edin.
  Cevapla
 • Denge 1 ay önce Şikayet Et
  Artık zararlı olan sigara ve alkollü içkiye para vermesin halk.parasına sahip çıksın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle