Koronaya karşı müthiş sistem! Yerli ve milli olarak geliştirildi

Yerli ve Milli imkanlarla geliştirilen yüksek hassasiyetli moleküler test olan LAMP4U kitleri ile COVID-19 tanısı sahada ve hızlı olarak yapılabilecek. Direkt hastadan alınan örneklerle çalışacak olan sistem, testin sonucunu anlık olarak cep telefonları üzerinden kayıt altına alabilecek.

Koronaya karşı müthiş sistem! Yerli ve milli olarak geliştirildi
Koronaya karşı müthiş sistem! Yerli ve milli olarak geliştirildi
GİRİŞ 09.04.2020 19:07 GÜNCELLEME 09.04.2020 19:07
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından Teknoloji Kazanım Projesi olarak desteklenen BIOSENS- Biyolojik Harp Maddelerinin Tespit ve Teşhis Sistemi, ODTÜ Teknokent şirketlerinden NANOBİZ Teknoloji A.Ş. tarafından geliştirildi.

NANOBİZ şirketi, bu sistemi kullanarak tüm COVID-19 virüsünün teşhisinin milli ve yerli olarak yapılabilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

NANOBİZ tarafından 2017 Nisan ayından beri yürütülen Ar-Ge çalışmaları neticesinde, çanta büyüklüğünde taşınabilir bir laboratuvar formatında olan BIOSENS platformu geliştirildi. Sistem, ELİSA ve PCR reaksiyonlarını aynı anda ve sahada yürütebilecek kabiliyete ulaştı.

Koronavirüs (COVID-19) hastalığının ülkemizde de görülmesinden sonra, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in savunma sanayii sektörüne yaptığı çağrı ve temasların ardından, savunma sanayii firmaları sağlık sektörüne katkı verecek çalışmalarını hızlandırdı.

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Avni ÖKTEM liderliğindeki NANOBİZ Ar-Ge Ekibi de öncelikle savunma sanayiinde kullanım için geliştirdikleri BIOSENS Sistemini, COVİD-19 virüsünün yüksek doğrulukla moleküler tanısını yapabilecek şekilde adaptasyon çalışmalarına hız verdi.

YÜKSEK DOĞRULUKTA SONUÇ VERECEK

Bu kapsamda geliştirilen LAMP4U COVİD-19 moleküler tanı kitlerinin BIOSENS sistemi kullanılarak uzun ve zahmetli numune hazırlığı gerektirmeden hastadan alınan örneklerde 60 dakika içerisinde yüksek doğrulukla sonuç verebildiği görüldü. Testin sahada yapılabilmesi, numune hazırlığı ile 3-4 saat süren PCR test sürecini yaklaşık 60 dakikaya indirerek hızlı sonuç vermesi ve kısa bir kullanıcı eğitiminden sonra kolay kullanımı ile BOISENS Sisteminin yerli ve milli bir çözüm olarak maliyet avantajı da sağlayacağı değerlendiriliyor.

'KISA SÜRE İÇERİSİNDE SERİ ÜRETİME GEÇECEK'

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Savunma sanayiindeki tecrübemizi sağlık alanına taşımak ve milli teknoloji hamlesini bu alanda da gerçekleştirmek için Başkanlığımız koordinasyonunda firmalarımızlabirlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Laboratuvar ortamında sağlıklı sonuçlar veren BIOSENS sisteminin, uygulama alanındaki test sürecini müteakip kısa zamanda seri üretimine geçmesini bekliyoruz. BIOSENS sisteminin, Covid-19 tanısı konmasında sağlık çalışanlarımız için büyük bir kolaylık oluşturacağına inanıyorum. Yerli ve milli imkanlarla bu sistemi geliştiren NANOBİZ firmasını tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
Türkiye koornavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • bilir kişi 1 ay önce Şikayet Et
  bence covid 19 yakalanıp eve gönderilen hastalara ayaklarına elekrtronik kelepçe takılması lazım cep telefonu uygulamasını bizim türkler çözümü bulur mesela telefonu evde bırakıp dışarı çıkar ama dediğim kelepçe takılsa ayağından çıkartığı an enselenir bence devlet büyüklerimin bu konuyu ele alması lazım düşünün sizi eve gönderiyor ama aileside risk altında ya bunlarada özel karitana olması lazım
  Cevapla
 • gunay78 1 ay önce Şikayet Et
  Yerli üretim taşınabilir kovid-19 test sistemi mi? Şahanesiniz!
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Mümkünse yerli olsun milli olunca para yine dışarı cıkmiş oluyor yada olacaksa kritik malzeme ( yazılım motor vb ) ürünler Türkiye’de üretilmeli hortumu plastıgı civarsı vb ürünleri dışardan alınmalı ekmeği geçenlere tşk ederim her alanda yerli üretim yerli malı derim ve başlasın artık biz bize yeteriz üretimde diye başlayalım füzeden atom bombası motordan uçağına kadar kalbı gibi kendide büyük ülkem
  Cevapla
 • burhan 1 ay önce Şikayet Et
  Emeği geçenlerden Allah razı olsun.
  Cevapla
 • Rıza 1 ay önce Şikayet Et
  Tabi ya a den z herşeyi ithal edeceğine böyle kendin üret paralar memleket kalır ülkende iştihşam artar kendi milletin ve ülken zenginleşir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle