Koronavirüs sonrası büyük fırsat! Dikkat çeken Türkiye açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr Göksel Aşan, koronavirüs sonrası Türkiye ekonomisi ile ilgili konuşarak, "Dünya ticaret hacmi daralırken bizim toplam ticaretten aldığımız payı arttırma şansımız olabilir." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs sonrası büyük fırsat! Dikkat çeken Türkiye açıklaması
Koronavirüs sonrası büyük fırsat! Dikkat çeken Türkiye açıklaması
GİRİŞ 09.04.2020 18:03 GÜNCELLEME 09.04.2020 18:06
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr Göksel Aşan, koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisine etkileri ile yeni dönemde karşı karşıya kalınacak olası risk ve fırsatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Aşan, şunları kaydetti:
 
“Göstergeler 2020 ilk çeyrekte de olumlu seyrin devam edeceği yönündeydi. Bu salgının en kötü etkilerinden biri bu tabloyu sekteye uğratması oldu.
 

Salgının bir diğer etkisi ise Hazine ve Maliye Bakanımız’ın ‘değişim’ olarak nitelendirdiği ve özellikle cari işlemler açığını azaltıcı ve sanayi üretimini daha istikrarlı hale getirici yapısal düzenlemelerin ve bunların sonucu oluşacak dönüşümün hızını bir miktar kesecek olması.
 
 YENİ NORMAL NE?
 
Bu krizde de birçok fırsat penceresi açılacak. En hazırlıklı ülkeler bu fırsatlardan en çok yararlananlar olacak.
 
Salgın elbette sonlanacak ve insanlar yeni normallerine dönecekler. Bu yeni normale olabildiğince hazır olmamız gerekiyor. En kritik konu ülkenin üretim potansiyeline zarar vermemek, çarkların dönüşünü tamamen durdurmadan salgınla baş etmeyi becerebilmek. Salgından çıkışın en başarılı ülkelerinden biri Türkiye olacak.
 

Kriz sanal/dijital tarafta beklenilenden daha hızlı bir ilerlemeye yol açacak. Sadece ekonomik tarafta değil, finansal alanda da böyle bir trendi göreceğiz.
 
İŞ GÜCÜ KAYIPLARI
 
İşgücü piyasalarında kayıplar yaşanıyor / yaşanacak. Önemli olan bu kayıpların bir trend haline gelip gelmeyeceği. Hem yönetimlerin aldıkları ekonomik kararlar hem de dünyanın yeni normalinde ülkelerin uygulayacakları ekonomi politikaları bize rakamların çok ötesinde şeyler söyleyecek.
 
Uluslararası ticarette bir daralma olacağı da açık ancak burada bizim açımızdan bir fırsat alanı oluşabilir.
 
Dünya ticaret hacmi daralırken bizim toplam ticaretten aldığımız payı arttırma şansımız olabilir. Bu da kriz sonrası üretmeye ne kadar hazır olduğunuza bağlı. Yani size gelecek anlık bir yeni siparişe hemen cevap verebilecek durumda olursanız bu sizi diğer ülkelerin bir adım önüne geçirecektir. Bu yüzden salgın yönetiminde, çarkları çalışır tutacak bir optimizasyon ve ince ayar çok önemli.
 
Sağlık alanında aynı savunma sanayiinde olduğu gibi hızlı bir millileşmenin olacağı bir döneme gireceğiz.” 

 

 

KAYNAK: MİLLİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 38
 • oku yorum 1 ay önce Şikayet Et
  Bence şu aşamada bunlar konuşulmamalı. Hele şu musibeti atlatalım da
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Dunyada ki butun ulkeler devlet der biz devlet baba baba ya dusen gorev biz evlatlarına sahip cikmaktir ciksinki dusdugunde o baba icin bizde el uzatalim
  Cevapla
 • Olcay 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün ekonomiler gibi bizimkiside daralacak maalesef. Son 3-4 yıldaki beğenmediğimiz ekonomiyi bile ararsak şaşırmam. Dünyadaki daralma bize kısa vadede fırsat olamaz. Kimse kimseden mecbur olmadıkça birşey almayacak. Zorunlu olmadıkça yada miktar azalacak. 2 sene sonra bile belki anca dünya eski seviyesine döner. Ancak şu var uzun vadede 3-4 yıl sonrası için biz akıllı olursak müthiş faydası olur.Yoksa kısa vadede zor .
  Cevapla
 • SAVAS 1 ay önce Şikayet Et
  Tarım vehayvancılıga yatırım yaparsak kazanırız. teknoloji ve silah vaze gecilmez zaten. Sularımıza yerli tohumlarımıza sahip cıkmamız laızm. Yoksa bu dünyayı karıstıranlar tohumu suyu gıdayı silah olarak kullanacakalr
  Cevapla
 • Bilal 1 ay önce Şikayet Et
  Devlete yardımcı olmak peygamber sünnetidir. Herkesin birikmişi iyi kötü mutlaka var biz tasarrufcu milletiz evellallah. Şimdi devlete destek zamanı reis imizi destekleyelim. Bu vefa karsiliksiz kalmaz allah katında Cennetin kapularini açalim ardına kadar. Her mümin nekadar varsa bi miktarını bağışlamalı. Bu nu yapmazsak daha çok musibetler gelebilir mazallah basimiza
  Cevapla
 • İsmet 1 ay önce Şikayet Et
  Tamam kardeşim benim ihtiyacım var sosyal yardımlaşma ya başvurdum o zaman sen bana yardım et bana sen 1000 tl ver bende elektirik su borcumu kapatayım veya sen benim adıma yatırıver
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle