Son dakika haberi... İstanbul'da ücretsiz maskeler için çok önemli karar!

Son dakika... İstanbul Eczacı Odası'ndan yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiği bildirildi.

GİRİŞ 09.04.2020 14:20 GÜNCELLEME 09.04.2020 15:25
Bu Habere 143 Yorum Yapılmış

İstanbul Eczacı Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Biz eczacılar, pandemiyle mücadelede en ön safta kesintisiz ilaç hizmeti ve sağlık danışmanlığı sunarak, günlerdir fedakarca büyük bir çaba sarfediyoruz. Sağlık hizmetinin vazgeçilmez bir halkası olan bizler, birinci basamak sağlık sunucusu olarak halk sağlığını korumak adına bu süreçte yine önemli bir görev üstlendik." ifadeleri kullanıldı.

 

 

Ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiğinin vurgulandığı açıklamada süreç ile alakalı ise şunlar kaydedildi:

"Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır. Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir. 20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza "10 gün için kişi başına 5 adet maske" verilecektir.

 

 

Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.

Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır. Bulaş riskini azaltmak amacıyla maske takmanın zorunlu olduğu bugünlerde denetimsiz üretilmiş, sağlıksız maskelere mahkum edilen halkımıza 5236 eczanemiz ile ulaşılabilir ve güvenli maske temin etmek, salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında ve halk sağlığının korunmasında son derece önemli bir sağlık hizmetidir. Tüm meslektaşlarımızın bu bilinç ve hassasiyetle mesleki yeminimizin gereğini yerine getireceğinden kuşkumuz yoktur. "

YORUMLAR 143
 • Abdulkerim 2 yıl önce Şikayet Et
  virus başlayalı 1 ay oldu anca baslanacak. gunluk 10 milyon diyorlar buda 2 milyon kisi yapar en az 15 gun sürer. Bana göre burda bi yanlışlık var. Bunu bedava değilde herkesin alabilecegi makul fiyara tanesi 1 lira gibi bir fiyata marketler ve eczaneler eliyle dağıtmak daha makul çözüm.
  Cevapla
 • Emrah 2 yıl önce Şikayet Et
  Helak olması gereken ummetleri takip edenler yokmu.oyuzden gereksiz.galyana gelmeyin.inananlar galip gelir.
  Cevapla
 • .... 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiç olmadı bu ne güzel eve gelecekti şimdi bu ortamds kim gidecek eczane ye cok sacma olmuş her yer virüs kaynıyor
  Cevapla
 • aga 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence muhtarların önderliğinde dağıttırılsın.Mahalleyi en onlar bilir
  Cevapla
 • A.A.A 2 yıl önce Şikayet Et
  Istanbul Halki, Ekrem Imamoglundan Maskesini alsin, Ekremin hanimi günde kactane Maske dikerse okadar Maske var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle