Dünyaca ünlü isimden dikkat çeken çıkış: Türkiye doğru yapıyor

Uluslararası piyasalarda “yatırım gurusu” olarak bilinen Mark Mobius, Türkiye'de koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında gerekli önlemlerin alınmasının ve ekonominin şalterinin tamamen indirilmemesinin doğru adımlar olduğunu belirtti.

Dünyaca ünlü isimden dikkat çeken çıkış: Türkiye doğru yapıyor
Dünyaca ünlü isimden dikkat çeken çıkış: Türkiye doğru yapıyor
GİRİŞ 09.04.2020 12:51 GÜNCELLEME 09.04.2020 12:51
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Uluslararası piyasalarda öngörüleri yakından takip edilen 83 yaşındaki Amerikalı yatırımcı Mark Mobius, Güney Afrika’da Durban şehrinden AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

 

Koronavirüsle mücadele kapsamında ülkelerin aldıkları ekonominin tamamen durdurulması yönündeki adımların yıkıcı sonuçları olabileceğini belirten Mobius, “Kişisel olarak ülkelerin tecrit önlemlerinin yarardan çok zarar getirdiğini düşünüyorum. İnsanların işlerini kaybetmesi, intiharların yaşanması gibi bu durumun sosyolojik etkileri olacak. Bu açıdan çok zor bir durumdayız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü için uygulanan sokağa çıkma yasağını değerlendiren Mobius, “Türkiye’nin şu anda uyguladığı program mantıklı ve çok iyi. Yaşlılar ve gençleri koruyorsunuz ki, gençlerin bu virüse direnç gösterme eğilimi var zaten. Türkiye’nin yaptığı son derece mantıklı. İnsanların korunması ve çalışmaya devam edilmesi. Tecrit kararı alınsa bile virüs ortadan kalkmayacak; virüs yine orada duruyor.” İfadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin koronavirüs ile mücadele kapsamında attığı adımların ümit verici olduğuna işaret eden Mobius, “Türkiye’ye yatırım yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye’nin uyguladığı (Kovid-19’a yönelik) program, Türkiye ekonomisine ilişkin daha da iyimser olmama neden oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tecrit altına alınan ekonomiler nedeniyle küresel resesyonun bu kez son derece sert olacağı uyarısında bulunan Mobius, “Bu resesyon öncekilerden daha kötü olacak. Çünkü küresel bir mevzu. Şu anda ekonomilerini sürdüren ülkelere kıyasla tamamen şalter indirenlerin sayısı daha fazla. Tamamen tecrit uygulayarak işlerin iyi gözükmesini ve ilerlemeyi bekleyemezsiniz. Şu anda sizinle Güney Afrika’dan konuşuyorum. Her yer kapalı. Sadece eczaneler ve marketler açık. Fakat bu ülkede kriz öncesinde işsizlik yüzde 30 idi. Dünyada resesyon öncekilerden daha derin olacak.” İfadelerini kullandı.

"AB DAĞILABİLİR”

Koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel ekonomik dengelerin değiştiğini belirten Mobius, “Kesinlikle ABD ekonomisi için endişelenmeliyiz. Çoğu ekonomi en az bu ayın sonuna kadar belki daha fazla kapalı kalacak. Fakat ilginç olan şu ki Çin bu durumda kurtuluyor. ”dedi.

Öte yandan AB’nin geleceğine ilişkin endişelerin arttığının altını çizen Mobius sözlerine şöyle devam etti:

“Bu gelişmelerden önce de Brexit ile birlik dağılıyordu. İngiltere’nin AB’den ayrılması önemli bir olaydı. Diğer ülkelerin de şimdi Brüksel’deki bürokrasiyi sorgulamaya başladıklarına inanıyorum. 'Yeterse yeter bütün bu bürokrasi' diyebilirler. Eğer AB lideri eğer bu derinden ilerleyen popülizminin farkında değilse çok daha fazla problemle karşılaşacak. AB’nin değişmezse ve bürokrasisini sadeleştirmezse dağılabileceğine inanıyorum.”

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 21
 • nail 5 ay önce Şikayet Et
  Biz bize de yeteriz dünyayada. Türkiye dünya ya yeter biz iman gücü ile din dil ırk ülke ayırmaksızın dünyada yardıma muhtaç herkese yardım ediyoruz oysa avrupa sadece hıristiyana ve yahudiye yardım ediyor bunu vürüs salgınında gördük bizim dinimiz insanı insan olduğu için Allah yarattığı için severiz oysa haçlı alemi hıristiyanı sever kendilerden olmayanı hayvandan aşağı görür bizde vatan millet kutsaldır avrupa yamyamlıkla işgalle islam topraklarını parçalar insan katliamı yapar.Mevlam da bir şekilde cezasını verir
  Cevapla
 • ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  Ekonomi çarkının dönmesi lazım. Kontrollü bir şekilde üretimin sürdürülmesi gerekiyor. Bu savaş biyolojik olduğu kadar ekonomik de ülkeler bu salgın bittikten sonra ekonomik olarak yıpranmış olacaklar. Bu süreçten ne kadar güçlü çıkarsak o kadar lehimize olacak. İnşaallah bunları da atlatacağız ve güçlü bir şekilde çıkacağız bu savaşın içinden
  Cevapla
 • hıghlander 5 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru!...Allah-ü teala hidayet versin(Kur'an-ı ve İslamı gizlice inceleyiniz...ve ...doğrular ve iyiler daima kazanır.)
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Türkün türk ten başka dostu yoktur. Inanmayın.
  Cevapla
 • Serdengeçti 5 ay önce Şikayet Et
  Sakın muhalifler duymasın.Ne olur,ne olmaz.Adamların gözü kör, kulağı sağır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle