Doğal gaz faturalarıyla ilgili önemli açıklama

EPDK'dan elektrik ve gaz faturaları için yapılan açıklama sonrası Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği'nden müşterilerine uyarı geldi.GAZBİR, doğal gazda kıyasen fatura düzenlemesinin karantina bölgelerini kapsadığı belirtilirken bunun dışındaki abonelerin faturalandırma süreçlerinde bir değişiklik olmadığı vurgulandı.Kapalı iş yeri sahiplerine ise, gaz hizmetini durdurmak için başvuru yapmaları yönünde çağrı geldi

Doğal gaz faturalarıyla ilgili önemli açıklama
Doğal gaz faturalarıyla ilgili önemli açıklama
GİRİŞ 09.04.2020 10:54 GÜNCELLEME 09.04.2020 10:56
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, doğal gazda kıyasen fatura düzenlemesinin karantina bölgeleri veya sosyal izolasyonun sağlanamayacağı bazı istisnai durumlarda geçerli olacağını belirterek, "Bunun dışındaki abonelerin sayaç okuma ve faturalandırma süreçlerinde bir değişiklik olmayacak." ifadesini kullandı.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, son günlerde kamuoyunda tartışma yaratan kıyasen fatura düzenlemesinin doğal gazda nasıl uygulanacağına ilişkin bilgi verdi.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından hayata geçirilen kıyasen fatura düzenlemesinin kamu güvenliği ve sağlığının korunması amacıyla mevzuatta tanımlandığını ve abonelerin aleyhine bir sonuç içermediğini belirten Arslan, "Kıyasen fatura düzenlemesi, karantina uygulanan bölgeler, idari olarak okuma yapılmaması kararı alınmış veya hijyen açısından sorunlu binalar ile sosyal izolasyonun sağlanamayacağı az sayıdaki istisnai durumlarda geçerli olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, bunun dışındaki binalarda abonelerin sayaç okumalarında ve faturalama süreçlerinde bir değişikliğin söz konusu olmadığını ifade etti.

 

Doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından normal sayaç okuma sürecine devam edildiğine dikkati çeken Arslan, şunları kaydetti:

"Diğer taraftan karantina uygulaması da dahil herhangi bir sebepten okunamayan bir sayaç varsa abonelerimiz kendi sayacındaki endeksin fotoğrafını çekip dağıtım şirketine online veya çağrı merkezi aracılığıyla ileterek tüketim miktarına göre faturasının oluşturulmasını sağlayabilmektedir. Normal sayaç okumalarının yapılamadığı durumlarda ise son 2 yılın aynı ayına ait tüketimlerin ortalaması dikkate alınarak bir tahminleme yapılacak. Sayaç okuma imkanının yeniden oluştuğu zaman sayaçtan ölçülen gerçek tüketim üzerinden geçmişe dönük olarak mahsuplaşma yapılacak." 

"Kapalı iş yerleri, gaz hizmetini durdurmak için başvursun"

Arslan, doğal gazda genel uygulama olarak faturaların sayaç endeksi üzerinden alınan tüketimlere göre düzenlendiğini vurgulayarak, "Kapalı bir iş yerine geçmiş dönem tüketimlerine bakılarak tahmini bir fatura gönderilmesi kesinlikle söz konusu olamayacaktır." bilgisini verdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle faaliyetlerine ara verilen restoran, kafe, lokanta gibi ticarethaneler ile üretime ara verilen tesislerin yöneticilerinin, doğal gaz dağıtım şirketlerine başvurarak hizmetin durdurulması talebinde bulunmalarını öneren Arslan, şunları ifade etti:

"Aksi halde boş olan işletmelerde doğal gazdan kaynaklı kazaların olması veya bazı diğer güvenlik risklerinin oluşması ihtimali bulunmaktadır. Bir süreliğine doğal gaz kullanmayacak olan abonelerimizin gerekli bildirimleri yapmaları şehirlerimizin güvenliği için de büyük önem taşımaktadır. Faaliyetine ara veren iş yerleri maalesef bu şartı yerine getirmiyor. Buna karşın, dağıtım şirketleri güvenli işletmecilik şartları gereği mümkün olduğunca tespitlerini yapıyorlar. Ayrıca, ödeme konusunda sıkıntı yaşayan abonelerimize, başvurmaları halinde mümkün olan ödeme kolaylıkları sağlandığı gibi ödenemeyen faturalar için kesinti uygulamasında da esneklik sağlanmaktadır."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EPDK
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Türkan Yılmaz 5 ay önce Şikayet Et
  8'ay Ertelensin Elektrik su Faturaları ve 8,ay sonra bakmaya gelsinler Takside BAĞLANSINLAR Teşekkürler Devletimize MHP Partisini Akparti'yi Seviyoruz Ailecek Duâ Ediyoruz Teşekkürler Devletimize Destekliyoruz Kader mahkumları Aileleri Olarak Akparti'den Gençlerimizi Topluma Kazandıralım İSTİYORURUZ SAYGILARIMIZLA BİZ'BİZE yeteriz Canım Türkiyem Türkan Yılmaz ARDAHAN İLİMİZDEN mahkum Annesi 10.04.2020
  Cevapla
 • Abdulrezzak Keşan 5 ay önce Şikayet Et
  Destekliyoruz Bacım Yüce'allahım Kimseyi Mapus"Damlarına Düşürmesin
  Cevapla
 • Hatice keser 5 ay önce Şikayet Et
  Yardım paraları maaş hesaplarına Yatsın İstiyoruz hastalık Kapmak İstemiyoruz yaslıyız
  Cevapla
 • Hakan beştepe 5 ay önce Şikayet Et
  Destekliyoruz haklısınız
  Cevapla
 • serhat 5 ay önce Şikayet Et
  ya biz ne haldeyiz.... bunlar çıkar peşinde koşuyorlar yazık bu devlet sizleri milti milyarder yaptı..... bu dar boğazda personellerine yardım bile yapmıyor bu dağıtım firmaları
  Cevapla
 • önder 5 ay önce Şikayet Et
  iski elemanlarının ve abonelerin sağlıkları için kıyas faturaya geçti doğalgaz sayaç okuma elamanları hala kapı kapı dolaşıyor saçmalıktan başka bişey degil doğalgaz elemanlarına virüs bulaşmıyor diye bi kaide var sanki :))
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Tüm Türkiye'yi kapsamlı sanki biz de para var çalışmayınca hiç biri yok... Yanlış yapıyorsunuz ilk öncelikler işsizler işten cıkarılanlar olmalı trilyonluk adamın borçunu erteliyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle