Fransa, Almanya ve Belçika için kötü haber: İlk sinyal geldi Büyük çöküş başladı

IMF'nin küresel resesyon uyarısı yapmasının ardından Rusya için konuşulmaya başlanan kötü senaryolar bu sefer de Fransa için dile getirilmeye başlandı. Koronavirüsten kaynaklı en yüksek can kayıplarının yaşandığı ülkelerden biri olan Fransa'da ekonominin ilk çeyrekte yüzde 6 daralması bekleniyor. Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın da ikinci çeyrekte yüzde 9.8 daralması bekleniyor.

Fransa, Almanya ve Belçika için kötü haber: İlk sinyal geldi Büyük çöküş başladı
Fransa, Almanya ve Belçika için kötü haber: İlk sinyal geldi Büyük çöküş başladı
GİRİŞ 08.04.2020 17:28 GÜNCELLEME 08.04.2020 17:28
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Fransa Merkez Bankası, corona virüsü salgını nedeniyle ekonominin büyük ölçüde durması sonucu ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 daralma beklediğini açıkladı.

 

 

2. DÜNYA SAVAŞI'NDAN BU YANA EN KÖTÜ PERFORMANS

Söz konusu daralma, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana çeyreklik bazda en büyük daralma olacak ve Fransa’da geniş çaplı huzursuzluk, kitlesel öğrenci protestoları ve genel grevlerin yaşandığı 1968’in ikinci çeyreğinde görülen yüzde 5.3’lük daralma rekorunu aşacak.

 

 

Fransa’da 17 Mart’tan bu yana ülke çapında uygulanan tecrit önlemleri resmi olarak 15 Nisan’da sona erecek ancak hükümet, sürenin uzatılabileceği konusunda uyardı.

HER İKİ HAFTA YILLIK BÜYÜMEDEN YÜZDE 1,5 YİYOR

Salgının ekonomide yarattığı tahribatı analiz eden Fransa Merkez Bankası Mart ayındaki evde kalma önlemleri nedeniyle ekonomik faaliyetin yaklaşık üçte bir oranında azaldığını tespit etti.

Fransa Merkez Bankası, resmi istatistik kurumu INSEE ve bağımsız araştırma kuruluşlarının projeksiyonlarına paralel olarak, ülkenin tecrit altında geçirdiği her iki haftalık dönemde yıllık ekonomik faaliyetin 1.5 yüzde puan azalacağını öngördü.

Fransa Merkez Bankası’nın tespitleri 27 Mart-3 Nisan tarihleri arasında 8,500 şirkete gönderilen anketin sonuçlarına dayandırıldı.

ALMANLARA KÖTÜ HABER! YÜZDE 9.8 KÜÇÜLMESİ BEKLENİYOR

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın ikinci çeyrekte yüzde 9.8 daralması bekleniyor. Ekonomideki bu küçülme oranı, Almanya'nın 1970'te ekonomik verilerini kaydetmeye başladığı zamandan beri olan en büyük düşüşü yansıtıyor ve 2009 küresel finansal krizi sırasında yaşanan düşüşün de iki katından fazlasına karşılık geliyor.

Ankete verilen yanıtlar, sanayide kapasite kullanımının Şubat ayındaki yüzde 78 düzeyinden Mart ayında ortalama yüzde 56 ile tarihi dip seviyeye indiğini gösterdi. Sektörel bazda en düşük kapasite kullanım oranı yüzde 41 ile otomotiv sanayinde görüldü.

Almanya'nın önde gelen ekonomik araştırma enstitüleri ekonomide yaşanacak daralmanın corona virüse karşı alınmış tecrit uygulamalarından kaynaklandığını açıkladılar. Enstitüler ayrıca ekonominin Ocak ve Mart ayları arasında muhtemelen %1.9 daraldığını ifade ettiler.

Ekonomik tahminleri hükümetin ekonomik beklentileri için temel oluşturan enstitüler, corona virüs pandemisinin Almanya'da derin bir resesyonu tetiklediğine işaret ettiler. Reuters daha önce kaynaklarına dayanarak yaptığı haberde, Alman ekonomisinin bu yıl muhtemelen yüzde 4.2 küçüleceğini ve bir sonraki yıl ise yüzde 5.8 büyüyeceğini belirtmişti.

BELÇİKA EKONOMİSİ YÜZDE 8 KÜÇÜLEBİLİR

Belçika Merkez Bankası, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl yüzde 8 gerileyebileceğini bildirdi.

Belçika Merkez Bankası, Kovid-19'a karşı ülkede uygulanan tedbirlerin 7 hafta sürmesinin ekonomik etkilerine ilişkin çalışmasını yayımladı.

Buna göre, Belçika'da GSYH yılın ilk çeyreğinde yaklaşık yüzde 4 oranında, ikinci çeyrekte ise yüzde 15 oranında düşecek.

Yılın ikinci yarısında güçlü biçimde toparlanacak olan GSYH, ilk yarıdaki kayıpları yıl sonuna kadar telafi edemeyecek.

Belçika'da 2020 yılında GSYH toplam yüzde 8 oranında küçülecek. Söz konusu küçülmenin milli gelire maliyeti yaklaşık 45 milyar avro olacak. Ülkede GSYH 2021 yılında ise yüzde 8,6 artacak. Kovid-19 salgının kamu finansmanına da önemli etkileri olacak.

Kriz nedeniyle Belçika'da 2020 yılında bütçe açığı GSYH'nin yüzde 7,5'i olacak. Toplam kamu borç oranı ise 2019'daki yüzde 100 seviyesinden 2020'de yüzde 115'e tırmanacak

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
rusya
YAZDIR
YORUMLAR 79
 • iyidere 2 ay önce Şikayet Et
  Bu illet virüs sanki bize dokanmazmışçasına yorumlar yapılıyor beddua yerine dua edin insanlık bu illetten kurtulsun inşaallah aminn.
  Cevapla
 • milletin avukatı 2 ay önce Şikayet Et
  ÇÖKMEZ DİYENLER MADDECİLER İYİ BİLİN Kİ KATİL ABD VE ÇİNDE ÇÖKECEK !! İNANMASANIZDA Kibirli ve Almanya ve HARAMZADE Avrupa çöküşte.
  Cevapla
 • Altaylar 2 ay önce Şikayet Et
  Belçika tahmini yanlış hatta aldatmaca. Belçika’nın elinde işlenmemiş milyarlarca euro’luk Elmas var
  Cevapla
 • ismet - almanya 2 ay önce Şikayet Et
  Elmas yenmiyor ki...
  Cevapla
 • mantık 2 ay önce Şikayet Et
  petrolde değerliydi ama o daha kötü 1 ekmeğe 1 elmas verirsin
  Cevapla
 • Memo 2 ay önce Şikayet Et
  Çok insan öldürdünüz suçsuz yere, para için değermiydi, yazıklar olsun sizi,
  Cevapla
 • NİYAZİ KARACA 2 ay önce Şikayet Et
  Çöküşe girenler yıllardır çöküşe zorladığınız devletlerin ahı var daha beter olun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle