Petrol krizi vurdu: Memur maaşlarını ödeyemez hale gelecekler

Kuwait Finance House, Petrol fiyatları düşmeye devam ederse Kuveyt memur maaşları ödenemeyebilir açıklamasında bulundu

Petrol krizi vurdu: Memur maaşlarını ödeyemez hale gelecekler
Petrol krizi vurdu: Memur maaşlarını ödeyemez hale gelecekler
GİRİŞ 07.04.2020 13:32 GÜNCELLEME 07.04.2020 13:32
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Kuwait Finance House (KFH), ham petrol fiyatlarındaki gerilemenin devam etmesi halinde gelecek yıllarda devletin, memurların maaşlarını ödeyememe noktasına gelebileceği konusunda uyardı.

 

 

Kuveyt'te faaliyet gösteren bankalardan KFH Yönetim Kurulu Başkanı Hamed Abdulmuhsin el-Merzuk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkesinin, ana gelir kaynağı olan ham petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle şok edici gerçekler ve rakamlarla karşı karşıya olduğunu ifade etti. 

Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, Kuveyt'in petrol gelirinin de senelik ortalama 43 milyar dolardan 12,54 milyar dolara gerileyeceği tahminini aktaran Merzuk, bu durumun 6 yıl devam etmesi halinde ülke fonlarının tükenebileceğini savundu.

 

 

Merzuk, kamu sektöründeki maaşların toplamının yaklaşık 39,6 milyar dolar olduğunu, mevcut petrol fiyatları nedeniyle beklenen yıllık açığın da 55 milyar dolar olarak tahmin edildiğini belirtti.

Mevcut halin devam etmesi durumuna işaret eden Merzuk bu durumda gelecek beş sene içerisinde istihdam yükünün arttığı, yatırımların azaldığı, emeklilik giderlerinde artış olduğu düşünüldüğünde altıncı senede devletin rezervlerini tamamen tüketmiş olacağına dikkati çekti.

Merzuk, "Devlet bu durumda yedinci senede maaşları ödeyemeyecek ve en iyisi bile çok kötü olan seçeneklerle karşı karşıya kalacağız." ifadesini kullandı.

Körfez'in petrol zengini ülkesi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Kuveyt'in, günlük mevcut petrol üretimi ortalama 2,7 milyon varil. Kuveyt bu miktarı 3 milyon varile çıkarmaya çaba sarf ediyor.

Uzmanlar, Körfez ülkeleri dahil pek çok ülkenin, mevcut petrol krizinin yanı sıra yeni tip korona virüse (Kovid-19) bağlı olarak ekonomik ve kurumsal faaliyetlerini kısmen ya da tamamen durdurması neticesindeki yansımalara maruz kalacağını ifade ediyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ve Rusya liderliğindeki OPEC dışı ülkeler, Aralık 2019'da aldıkları kararda, günlük petrol üretimlerini bu yılın ilk çeyreğinde toplam 1,7 milyon varil azaltma kararı alırken, Suudi Arabistan da kendi üretimini gönüllü olarak günlük 400 bin varil daha kısacağını açıklamıştı.

Suudi Arabistan ve Rusya'nın liderliğindeki "OPEC+" adlı grubun 6 Mart'ta Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenledikleri toplantıda ek üretim kesintisi kararı alamaması neticesinde, piyasada yeni tip korona virüs kaynaklı düşük talep ve artan arz fazlasının etkisiyle Brent petrolün varil fiyatı pazartesi günü 21,67 dolara kadar gerileyerek, 2002'den bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ilk günü bugün uluslararası piyasalarda 30,01 dolardan işlem gördü.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 82
 • Abdullah 4 ay önce Şikayet Et
  Yanı başınızda Yemen'de insanlar açlıktan ölüyor,siz saltanat sürüyorsunuz,bunlar daha iyi günleriniz,Rabbimin sopası yok ama adaleti var,o petrol bı gün bitecek o zaman sürersiniz saltanatı o mazlumların ahı yerde kalmaz.
  Cevapla
 • Caner 4 ay önce Şikayet Et
  Petrol de birgün bitecek saltanatlari bitecek şükür tarım ulkesiyiz herseyimizi yetiştiriyor uz bizbize yeteriz satarizda dışarı
  Cevapla
 • Sizi gidiler sizi 4 ay önce Şikayet Et
  Afrikadaki Müsşümanlar kıtlık kuraklık fakirlikten kırılırken saraylarınızda herşeyi altından yaptırıyordunuz milyon dolarlık teknelerde geziyor dünya jet sosyetede saraylarda her türlü rezilliği yapıyordunuz ne demişler yediğin gün gelir tırmalar ya da cırcırböceği yazın saz çaldın şimdi de oyna biraz veya alçaklara kar yağdı üşümedin mi sen bu işin sonunu düşünmedin mi ?!
  Cevapla
 • Diriliş 4 ay önce Şikayet Et
  Yolun sonu görünüyor. Hiç bir şeye yatırım yapmadan Allah'ın size verdiği bu nimeti sadece kendiniz yiyip aç ve açıkları doyurmaz ve düşünmezseniz olacağı budur yolun sonuna geldiniz. Gün gelecek arkasından iş çevirdiğiniz Türkiye'ye yalvaracaksınız noluur bizi kurtarın diye.. Buraya yazıyorum artık dünyanın dengesi ve düzeni değişecek
  Cevapla
 • NİYAZİ KARACA 4 ay önce Şikayet Et
  Amerikan bankalarındaki para kimin, çekip ödersiniz.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Böyle bir durumda Abd bunlara zırnık koklatmaz paraya da el koyar.
  Cevapla
 • kisai 4 ay önce Şikayet Et
  amerika vermez o paraları...!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle