Ödemeler ertelenmeyince Erdoğan'a mektup yazdılar! Büyük boykot hazırlığı

Koronavirüs salgını nedeniyle işleri durma noktasına gelen emlakçılar, bu süreçte, tüm taleplerine rağmen ödemelerin ertelenmesi veya aylık abonelik ücretlerinde indirim yapılması gibi kolaylık sağlamayan online ilan portallarını boykot etmeye hazırlanıyor.

Ödemeler ertelenmeyince Erdoğan'a mektup yazdılar! Büyük boykot hazırlığı
Ödemeler ertelenmeyince Erdoğan'a mektup yazdılar! Büyük boykot hazırlığı
GİRİŞ 07.04.2020 12:42 GÜNCELLEME 07.04.2020 12:44
Bu Habere 130 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a konuya ilişkin mektup da yazan emlakçılar, makul olarak nitelendirdikleri taleplerinin karşılanmaması halinde tüm ülke genelinde söz konusu ilan sayfalarını boykot edecek.

 

 

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle emlakçıların yüzde 80'inden fazlasının iş yerini açamadığını, açanların da iş yapamaz hale geldiğini söyledi.

Emlakçıların son dönemde birçok sektörde görüldüğü gibi dijital ortama geçtiğini dile getiren Aşa, pazarlama, satış ve kiralama gibi işlemleri online yürütmeye çalıştıklarını anlattı.

 

 

Aşa, ülke genelinde bilinen en önemli ilan portalları üzerinden de tanıtım faaliyetlerinin yürütüldüğünü kaydederek, "Ancak son zamanlarda bu ilan portallarına ödenen rakamlar o kadar arttı ki iş yeri kirasını bile geçmeye başladı." dedi.

"TALEPLERİMİZE HENÜZ UYGUN DÖNÜŞ OLMADI"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, bu portallara ödemelerin yıllık taahhütle aylık olarak yapıldığını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu süreçte iş yerini açamayan, açsa bile iş yapamayan esnafımız ücretlerini ödeyemez hale gelmiştir. Türkiye genelinde isimleri hemen hemen herkesçe bilinen, pazarı elinde tutan söz konusu ilan portallarına oda olarak başvurarak bazı taleplerde bulunduk. Ödemelerin en az 3 ay ertelenmesi, aboneliklerin dondurulması ve belli bir dönem ücret alınmaması gibi isteklerimiz oldu.

Taleplerimize henüz ya dönüş olmadı ya da uygun olmayan dönüşler yapıldı. Hatta bazıları bu konuda taviz vermemiş ve son dönemde üyelik ücretlerine zam yapmıştır." 

"CUMHURBAŞKANIMIZA VE TİCARET BAKANIMIZA MEKTUP GÖNDERDİK"

Aşa, taleplerine dönüş olmaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ticaret Bakanı Pekcan'a oda olarak mektup gönderdiklerini kaydederek, "İlgili ilan siteleri ile görüşülmesini, esnafımızın bu konudaki mağduriyetini giderilmesini istedik. Nisan, mayın ve haziran aylarıyla ilgili iyileştirilmesi yapılması konusunda talepte bulunduk." diye konuştu.

Bu sitelerdeki ilanların büyük kısmının emlakçılar tarafından verildiğini dile getiren Aşa, söz konusu portalların taleplerine uygun cevap vermemesi halinde ülke çapında boykota başlayacaklarını söyledi.

Aşa, "Tüm Türkiye genelindeki emlakçılar olarak bu siteleri boykot edeceğiz. Zor zamanda onların da ellerini taşın altına koymalarını istiyoruz. Çünkü bu süreçte işlerimiz durma noktasına geldi. Bizler süreci en az hasarla atlatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Onlar elini taşın altına koyarsa gelirlerini yine bizlerden sağlayacaklar." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
İnternet
YAZDIR
YORUMLAR 130
 • adem 5 ay önce Şikayet Et
  Emlakçılar beleşten para kazanıyor bu zamana kadar kazandıklarını harcasınlar...
  Cevapla
 • Osman Büyükbulut 5 ay önce Şikayet Et
  Emlakçılar odası olarak bir web sitesi kurarsınız, ilanlarınızı da bedava verirsiniz, olur biter.
  Cevapla
 • altair 5 ay önce Şikayet Et
  birde bankalar hizaya getirilse iyi olur
  Cevapla
 • tersdoğru 5 ay önce Şikayet Et
  oğlum ev aldı içinde iki öğrenci oturuyor. Corona krizinden sonra malum okullar kapandı çocuklardan ses çıkmayınca "oğlum emlakçı sözleşmeniz var diye çocukları sıkıştırmasın kendin ara da durumlarını sor" dedim. Ondan önce de çocuklara yeni ev sahibi kontrat bitimi ağustosta çıkmanızı istiyor demiş. Oğlum çocukları aradı çıkmak isterlerse herhangi bir şey talep etmeyeceğini söyledi. neyse 1200 tl kira yerine 800 tl ödeyerek kalmaya karar verdiler. herifçi; talebe, gariban, fakir falan demiyor komisyon almak için ne gerekirse yapıyor. Hani bir örnek.. İnşaaallah öyle olmayanı vardır.
  Cevapla
 • Mevlüt Tepe 5 ay önce Şikayet Et
  Bu konuda ben bir çok defa şikayette bulundum yaptığı faiş zamları şikayet ettim ama hiç bir sonuç elde edemedim. Bu firma çok aç gözlü ve paragöz bir firma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle