Maaşlar da eve gelecek

Kısa çalışma ödemeleri, işsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı ve ücret garanti fonu ödemelerinin de elden verileceğini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "İlk etapta 600 bin vatandaşa 6 Nisan'dan itibaren evlerinde teslim edilecek" dedi.

GİRİŞ 05.04.2020 07:56 GÜNCELLEME 05.04.2020 09:37
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında işsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemelerinin, PTT çalışanları tarafından vatandaşlara konutlarında teslim edileceğini bildirdi. Salgının vatandaşlar üzerindeki sosyo-ekonomik yükünü hafifletmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı'nın yürürlüğe konulduğunu belirten Karaismailoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde 1 Nisan'dan itibaren söz konusu paket kapsamında ilk etapta 2 milyon 111 bin haneye PTT aracılığıyla 1000 liralık ödemenin 5 günlük bir takvimde yapılacağını bildirdi. Ancak yaşanan dönemin özelliği kapsamında vatandaşların sağlık güvenliklerini riske atılmaması yönünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları üzerine değerlendirme yapıldığını anlatan Karaismailoğlu, ödemeler sırasında oluşan yoğunluğun vatandaşların sağlık güvenliğini riske atacağını gördüklerini ve bu kapsamda İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yeni bir karara varıldığını söyledi.

Karaismailoğlu, vatandaşların sağlık güvenliği amacıyla PTT şubelerinde bahse konu ödemelerin yapılmamasına karar verildiğini dile getirerek, "Hak sahiplerine yapılacak sosyal yardım ödemeleri, PTT görevlileri, bekçiler ve kolluk birimleri vasıtasıyla kararlaştırılan 5 gün içinde vatandaşlarımızın kendi ikametlerinde yapılmaya başlandı" diye konuştu.

İşsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemelerinin de PTT ile İŞKUR arasında imzalanan protokol kapsamında PTT iş yerlerinde ödendiğini ifade eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti: "Söz konusu ödemeler de Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, ilk etapta 600 bin vatandaşa 6 Nisan'dan itibaren evlerinde teslim edilecek. Bu süreçte vatandaşlarımıza PTT iş yerlerinden, PTT ATM'lerinden ve kamu banka ATM'lerinden ödeme yapılmayacak." Karaismailoğlu, PTT şubeleri önündeki kuyrukların tamamen bitirileceğine dikkati çekerek, söz konusu tedbirlerin vatandaşların sağlığı için alındığını kaydetti. Vatandaşların da tedbiri elden bırakmamasını isteyen Karaismailoğlu, "Bizim onları düşündüğümüz kadar onlar da kendilerini ve sevdiklerini düşünmeli" dedi.

 

 

1.000 lira yardımı internetten kontrol edebilirsiniz

​Koronavirüs salgını sebebiyle iki milyon ihtiyaç sahibi aileye ödemeleri evden yapılıyor. Bu kapsamda yardım almaya hak kazananlar https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sayfasından sorgulama yapabilecek.

Türkiye

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Gulten 1 ay önce Şikayet Et
  Bende baş vurdum halla gelmedi. Cok ihtiyacım var inşallah gelir gelmesede devletimiz sagolsun
  Cevapla
 • Esmer 1 ay önce Şikayet Et
  Annem dul iki kişiyiz ne annem e dul naasi nede yardım veriliyo bize hiç bir gelir yok ev kira tek ben çalışıyorum şimdide iş yeri kapandı 1700 lirala hem kira hem yiyecek her şeyi nasıl yetistir cem gelsin ler de kendileri geçin sin işkur parası oda üstümüze tapu bile yok yoruldum her yere baş vurdum her yer kapandı iki kişiye bskamiyo devlet
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bende bügün aldım devletimizden Allah razı olsun başta tayip babaya çok çok teşekürler diliyom saygılar
  Cevapla
 • İsimsiz 1 ay önce Şikayet Et
  Ben aldim teşekkürler
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Nereye yardım başvurusu yaptım sa biri bana dönmedi gariban birtek onlarmı birileri bizede baksın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle