IMF: Koronavirüs benzeri görülmemiş bir ekonomik krize neden oldu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada "2008 küresel mali krizinden çok daha kötü ve benzeri görülmemiş" ekonomik krize yol açtığını söyledi.

IMF: Koronavirüs benzeri görülmemiş bir ekonomik krize neden oldu
IMF: Koronavirüs benzeri görülmemiş bir ekonomik krize neden oldu
GİRİŞ 03.04.2020 22:19 GÜNCELLEME 03.04.2020 22:36
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Georgieva, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısına katıldı. IMF'nin 1 trilyon dolarlık finansal kapasitesini koronavirüsten etkilenen ülkeler için kullanmaya hazır oldukları mesajını veren Georgieva, şimdiye kadar 90'dan fazla ülkenin kendilerinden yardım talebinde bulunduğunu aktardı.

Georgieva, koronavirüse karşı "en savunmasız" ülkelerin ise "ekonomileri yükselen ve gelişen ülkeler" olduğunu vurguladı.

 "Acil finansman desteği konusunda şimdiye kadar asla böylesine artan bir taleple karşılaşmadık." ifadesini kullanan Georgieva, Kovid-19 salgınının küresel ölçekte "2008 küresel mali krizinden çok daha kötü ve benzeri görülmemiş" ekonomik krize neden olduğunu kaydetti.

Dünyanın karanlık bir dönemden geçtiğini, Kovid-19'un tüm dünyayı tehdit ettiğini ve bu yüzden en korunmasız durumdaki insanların korunması için birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Georgieva, "IMF'nin tarihinde hiçbir zaman dünya ekonomisinin böylesine durma noktasına geldiğine tanıklık etmedik." ifadesini kullandı.

''PANDEMİ SAĞLIK KRİZİNİN ÖTESİNDE''

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise IMF'ye Kovid-19 pandemisinin kontrol altına alınması için verilen çabalara desteğinden ötürü teşekkür etti.

Tüm dünyada teyitli Kovid-19 vaka sayısının 1 milyonu, hayatını kaybedenlerin sayısının da 50 bini geçtiğini anımsatan Ghebreyesus, "Ancak bunun bir sağlık krizinden çok daha ötesi olduğunu biliyoruz. Hepimiz pandeminin derin sosyal ve ekonomik sonuçlarının farkındayız." diye konuştu.

Ghebreyesus, bazı ülkelerin halkının geçimini sağlamaları ve ekonomik çöküşten kurtulmaları için borçlarının hafifletilmesinin şart olduğunu, bu bağlamda IMF ve Dünya Bankasıyla iş birliği yaptıklarını kaydetti.

Birçok ülkenin insanların sağlık sigortası, vatandaşlık veya oturumu olup olmadığına bakmadan ücretsiz Kovid-19 testi ve tedavisi yapmasından memnuniyet duyduklarını aktaran Ghebreyesus, "Bu tür önlemleri teşvik ediyoruz. Bu kriz daha önce eşi görülmemiş bir kriz ve eşi görülmemiş sorumluluk gerektiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Törkiş eyirlayn 3 ay önce Şikayet Et
  Geç onu geççç yalandan korku pompalama piyasaya borç verip ülkeleri ele geçirmek için. Senin politikan belli ver ver esir al
  Cevapla
 • Türk 3 ay önce Şikayet Et
  Hayret ne garip bu işin arkasın da siz varsınız siz
  Cevapla
 • Birol 3 ay önce Şikayet Et
  İnsan işgilleniyor, istemediğin isimleri gönder, istediğini yaptır, hükümetleri esir al karşılığında ne veriyorsun karşılığı olmayan para olan dolar, biri bana doların şu karşılığı var arkadaş desin. Dünya ne zaman yeter bu tiyatro diyecek.
  Cevapla
 • ottoman 3 ay önce Şikayet Et
  reisten öncekilere satıyodujuz paraları türkiyeye diz çöktürüyordunuz , bitti o teraneler , reis var ve halkın ona güveni var biz cebimizden çıkartır veririz , sonuçta biz türküz türkiyede türklerin para sıkıntı değil
  Cevapla