Koronavirüse karşı yerli can simidi: Çok ihtiyaç duyulan cihazı ürettik

Koronavirüs nedeniyle solunum güçlüğü çeken ve entübe edilmesi gereken hasta sayısı artarken Türk mühendislerden sevindirici bir haber geldi. Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Acil Servisinde duyulan ihtiyaç sonrası Samsun Teknopark prototip atölyesinde çok ihtiyaç duyulan ''video laringoskop'' cihazı üretildi.

Koronavirüse karşı yerli can simidi: Çok ihtiyaç duyulan cihazı ürettik
Koronavirüse karşı yerli can simidi: Çok ihtiyaç duyulan cihazı ürettik
GİRİŞ 03.04.2020 01:07 GÜNCELLEME 03.04.2020 01:24
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

OMÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Çalışkan'ın acil serviste tespit ettiği ihtiyaç doğrultusunda, solunum güçlüğü çeken hastaların entübe edilmesinde kullanılan "videolaringoskop" cihazı Samsun Teknopark'ın katkılarıyla üretildi. Cihazın teknik tasarımı konusunda Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Selim Aras, Endüstri Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Naci Murat ve tasarımcı Ufuk Karabey'in de içerisinde bulunduğu çalışma ekibi, videolaringoskop cihazının en uygun tasarımını Samsun Teknopark Prototip Atölyesi'nde geliştirdi.

 

 

Amaçlarının videolaringoskop cihazının yerli ve milli olarak üretilmesi olduğunu belirten Çalışkan, "Video laringoskop cihazını, daha uygun maliyet ve geliştirilmiş özellikleriyle hastanelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz" dedi.

Cihazın geliştirilmesine katkı sağlayan Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, Teknoparkların varoluş sebeplerinin bilim insanlarının buluşlarını hayata geçirmek olduğunu söyleyerek, Samsun Teknopark Prototip Atölyesi'nin bu anlamda üniversite ve Samsun sanayisine yenilikçi çalışmalarında her zaman destekçi olacağını belirtti.

KAYNAK: HABERGAZETESİ.COM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 20
 • xxlxx 1 ay önce Şikayet Et
  Bu milletin zoru görünce yapamayacağı şey yok. Sıkıntıya düşmeden de bir şeyler üretiriz İnşallah.
  Cevapla
 • İdris 1 ay önce Şikayet Et
  helal size gurur duydum.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Bu solunum cihazı değil..Gırtlağı bastırmak için bir yarı hilal pilastik. Bu yarı hilalin ucuna internette satılan cep telefonuna bağlanan ucuz 150 tl lik lavabo boru tıkanıklığına bakmak için endoskopi kamera. Bakın endoskop kameraya internette. İnşallah devletten teşvik destek için buna başvurmamışlardır.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Dün bir haber vardı. Meslek liseliler çok ucuza solunum cihazı yaptı diye. Solunum cihazını arduino kit ile kontrol ediyorlar. Arduino profesyonellikten uzak bir kart. Hastaya zararı olur yararı olmaz yapılan cihazın. Bu cihaz da öyle ise gerek yok yapmayın.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel, bu tür haberlerin artması dileğiyle.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle