Bakan duyurdu: İkinci bir duyuruya kadar uzatıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Kronik hastalarımızın 1 Ocak ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak" dedi.

Bakan duyurdu: İkinci bir duyuruya kadar uzatıldı
Bakan duyurdu: İkinci bir duyuruya kadar uzatıldı
GİRİŞ 02.04.2020 09:39 GÜNCELLEME 02.04.2020 10:32
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs ile mücadelede Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında, “Kronik hastalarımızın 1 Ocak ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak" dedi.

 

 

YENİDEN REÇETE DÜZENLEMELERİNE GEREK KALMAYACAK

Bakan Selçuk, “Bu kapsamda, kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastalarımızın yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacak” ifadelerini kullandı.

 

 

İLAÇ VE TIBBİ MALZEME BEDELİNİ SGK KARŞILAYACAK

Kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğunun geçici olarak ortadan kaldırıldığını hatırlatan Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzeme bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağını yineledi.

Daha önce bir duyuruyla, kronik hastaların mağdur olmasını önlemek için 1 Mart ve sonrasında süresi dolan raporların ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacağı açıklanmıştı.

Yeni düzenlemeyle, 1 Ocak ve 1 Mart tarihleri arasında raporları sona eren kronik hastalar da herhangi bir mağduriyet yaşamayacak. Daha önce bir aylık verilen ilaçlar da üç aylık olarak verilebilecek.

”31 Mart’ta sona eren Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi uygulamasını ikinci bir duyuruya kadar askıya aldık”

Özel sağlık hizmeti sunucularındaki Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi uygulama zorunluluğunu askıya aldıklarını hatırlatan Bakan Selçuk, “Tüm özel sağlık hizmeti sunucularında zorunlu olan Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi uygulamasını 31 Mart’a kadar geçici süreyle askıya almıştık. Bu kapsamda, bu uygulamamızın geçerliğini de ikinci bir duyuruya kadar uzattık” açıklamasını yaptı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • BOZOK 66 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakan, Yurtdışı borçlanması ile emekli olanlara yurtdışında tekrar çalışma ve iş yeri açma hakkını tanıyan yasa teklifini meclis gündemine getirseniz çok büyük bir mağduriyet giderilmis olur.
  Cevapla
 • hakan 1 ay önce Şikayet Et
  neden ille 1 ocak 6 ay öncesine kadar olanları desydiniz olmazmıydı bizim aralıkta bitmiş ilaç bitti alamıyoruz
  Cevapla
 • ADİL ÖNER 1 ay önce Şikayet Et
  DÜNYADA BU KADAR PRATİK KARAR LAR ALAN BİR DEVLET OLMAZ.ALLAH CC bu sıkıntılardan yüz akıyla çıkartsın.başda CUMHURBAŞKANIMIZ OLMAK ÜZERE TÜM EKİBE SAYI GAYRETLERİNDEN DOLAYI DUA EDİYORUZ....
  Cevapla