Son dakika haberi... İçişlerinden yeni koronavirüs genelgesi! Pazar yerleri için yeni adım!

Son dakika... İçişleri Bakanlığı pazar yerlerinde alınacak tedbirler için valiliklere yeni yazı gönderdi. Pazar yerlerinde ilave tedbirler alınacak. Pazar yeri alanına kontrollü giriş çıkış yapılacak, giriş çıkış dışındaki alanlar demir bariyerle kapatılacak. Pazar yerine giriş ve çıkışlar aynı yerden yapılmayacak. Tezgah araları en az 3 metre olacak. Pazar yerine esnaf sayısının en fazla 2 katı vatandaş alınacak

GİRİŞ 01.04.2020 08:41 GÜNCELLEME 01.04.2020 11:45
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan ek genelgeye göre, pazar yerlerine kontrollü giriş, çıkışları sağlamak için belirlenen yerler haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç­ gereçle kapatılarak, kontrolsüz giriş­ çıkışlar engellenecek.

İçişleri Bakanlığınca, daha önce pazar yerlerinin düzenlenmesine yönelik genelgeye ek bir genelge daha valiliklere gönderildi.

Genelgede, Çin'de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid­-19) salgınının Türkiye'de de yayılmasını önlemek, vatandaşların sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek, salgında en etkili mücadele olan sosyal mesafeyi sağlamak amacıyla il, ilçe ve beldelerdeki mahalle ve semt pazar yerlerinde tedbirler geliştirilerek uygulanılmasının istenildiği hatırlatıldı.

 

 

 

Başta geleneksel olarak haftanın belli günleri toplanan pazarlar (Çarşamba pazarı, Cuma pazarı) olmak üzere uygulamanın hala istenilen seviyede olmadığı, sosyal mesafenin sağlanamadığı, salgının yayılmasını engellemek adına alınması gereken tedbirlerin istenilen seviyede uygulanmadığının görüldüğü belirtildi.

Genelgedeki talimatların eksiksiz uygulanmasının sağlanması, ayrıca ilave olarak kurulacak günlerde pazar yerleri veya alanlarda  (cadde/sokak/meydan vb.) birtakım önlemler alınmasının istenildiği ek genelgeye göre alınacak önlemler şöyle:

"Pazarın toplanacağı gün pazar yerine kontrollü giriş ve çıkışları sağlamak için belirlenen giriş ve çıkışlar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç ­gereçle kapatılarak, kontrolsüz giriş ­çıkışlar engellenecek. Pazar yerine giriş ve çıkışlar mümkünse aynı yerden yapılmayacak. Aynı yerden yapılması zorunlu ise aynı noktada vatandaşların karşı karşıya gelerek yoğunluk oluşturmaması için giriş ve çıkış için ayrı koridorlar oluşturulacak.

Pazar yerlerinde sergi, tezgah veya tahtalar, araları en az 3 metre olacak şekilde yerleştirilecek. Pazar alanına içerideki esnaf sayısının en fazla 2 katı kadar vatandaş alınacak. İçeride sürekli aynı sayıda vatandaşın bulunması sağlanacak. Bu amaçla pazar giriş noktaları oluşturulacak, bu noktalarda bekleyecek vatandaşların beklemesi için bir koridor oluşturulacak ve koridorda bekleyenler arasında en az 2 metre mesafe bırakılacak. Pazarlarda akşam üstü yoğunluk oluşmasının engellenmesi için de vatandaşların akşam saatlerini beklemeden alışverişlerini yapmaları sağlanacak."

ATEŞLERİ ÖLÇÜLEREK PAZARA ALINDILAR

Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Trakya'nın en büyük halk pazarının 13 giriş çıkışından 11'ini bariyer ve şerit ile kapatarak belirlenen ik noktadan vatandaşların girişlerini sağladı.

Kapalı noktalara gelenler görevlilerce giriş noktasına yönlendirildi ve ateşlerinin ölçülmesi ile ellerinin dezenfekte edilmesinin ardından pazar yerine alındı.

Kontrol noktasında ise zaman zaman yoğunluk oluştu.

Pazara alışverişe gelen Türkan Ballı, AA muhabirine uygulamadan son derece memnun olduklarını söyledi.

Herkesin ateşinin ölçülerek alınmasını doğru bulduklarını ifade eden Ballı, tedbirlere uyduklarını belirtti.

Öte yandan tedbirler kapsamında daha önce pazarcı esnafının 3'er metre arayla tezgah açması sağlanmıştı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • e.dinibütünoğlu 8 ay önce Şikayet Et
  tezgah açtıkları sokakları fazlalaştırsınlar daha geniş alana yaysınlar insanlar içiçe dolaşacağına geniş alanlarda boşluk oluşturacak şekilde güzelde olur
  Cevapla
 • can 8 ay önce Şikayet Et
  kardeşim o zamam şöyle yapacaksınız pazarları haftada 3 gün kuracaksınız nüfusu 3 böleceksiniz sorun o zaman çözükür
  Cevapla
 • mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  pazarcılar için sabit pazar yeri belirlensin ve bu süreçte aç kapat mevzusu kaldırılsın. bir nevi manav gibi çalışsınlar. yoksa sadece bir gün kurulan pazarlarda aşırı yoğunluk oluşuyor ve bu çok risk oluşturuyor.
  Cevapla
 • Boş 8 ay önce Şikayet Et
  Denetim olmadığı sürece boş laf salatası olarak kalır bunlar
  Cevapla
 • nnn 8 ay önce Şikayet Et
  kalıcı semt pazarları istiyoruz...yıllardan beri bizimn evin orda cuma günleri semt pazarı kuruluyor,istemiyoruz ...çok rahatsız oluyoruz imza topladık yine olmadı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle