Bankalardan yeni destek paketi! 30 Mart'ta başlıyor

Türkiye Bankalar Birliği, corona virüs önlemlerinden etkilenen iş dünyası için çek ödeme destek kredisi ve ekonomik istikrar destek kredisi başlattı.

Bankalardan yeni destek paketi! 30 Mart'ta başlıyor
Bankalardan yeni destek paketi! 30 Mart'ta başlıyor
GİRİŞ 27.03.2020 10:18 GÜNCELLEME 27.03.2020 11:27
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye Bankalar Birliği "(Çek Ödeme Destek Kredisi) Kredi desteği 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9,5 faizli olacak" açıklamasında bulundu.
Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:"Koronavirüs salgınının istihdam, üretim, ticaret ve ödeme sistemine olası etkilerini en az düzeyde tutmak amacıyla uygulamaya alınan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirlerinin sağlıklı olarak işlemesi ve ekonomik faaliyetin desteklenmesi için bankacılık sektörü tarafından aşağıdaki uygulamalar başlatılmıştır:

 

 
1- Çek Ödeme Destek Kredisi
 
Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile başta KOBİ’lerimiz olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin, bugüne kadar gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla, her bir banka tarafından ayrı ayrı belirlenmek üzere tahsis edilen limitler dahilinde kredi kullandırılmaya devam edilecektir.
 
“Çek Ödeme Destek Kredisi” ile müşterilerin ticari itibarlarının korunmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.Kredi desteği  3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık % 9,5 faizli olacaktır.
 
2- Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği
 
Yukarıdaki uygulamaya ek olarak bankalar, başta KOBİ’lerimiz olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin işletme sermayesi ihtiyaçları için “Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” ne başlayacaktır. Kredi desteğini kullanacak firmaların, 2020 yılı Şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında kredi vadesi boyunca azaltma yapmamaları ön koşulu bulunmaktadır.
 
Teminat eksiği bulunan müşterilerin, krediye erişim imkanı için Hazine destekli KGF kefaleti de sağlanabilecektir.Kredi desteği  3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık % 9,5 faizli olacaktır.Sektör farkı olmaksızın, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşteriler her iki kredi paketine de başvurabileceklerdir. Uygulamaya katılacak olan bankalar, katılımlarını en kısa sürede kamuoyuna duyurup, 30 Mart 2020 tarihinden itibaren talep kabul etmeye başlayacaklardır.

YORUMLAR 6
 • Zehra 2 yıl önce Şikayet Et
  Yapmayın artık Allah ile savasmaktan (faiz)vazgeçin.
  Cevapla
 • kuafor 2 yıl önce Şikayet Et
  Kucuk esnafa bsey yok sanırım sıcıl affıda yok
  Cevapla
 • kanka44 2 yıl önce Şikayet Et
  0,79 a düşen Konut Kredilerinin yeniden yapılandırmasına onay verilsin.
  Cevapla
 • leylam 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum 0,79 dan bizlerde faydalanalım.
  Cevapla
 • Ahmed 2 yıl önce Şikayet Et
  Bireyleri ne zaman düşüneceksiniz acaba çok merak ediyorum.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne desteki, ipotekle, karşılıkla faizli kredi veriyor adı destek oluyor. Zaten kredi alabilecek durumda olsalar neden kredi istesinler. İstikrar laflarıyla bu gemi daha ne kadar yürüyecek göreceğiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle