Türkiye ve Çin imzaları attı! 5 milyar dolarlık anlaşma

TVF ile Sinosure, işbirliğini artırmak için 5 milyar dolar tutarında mutabakat belgesi imzaladı.

Türkiye ve Çin imzaları attı! 5 milyar dolarlık anlaşma
Türkiye ve Çin imzaları attı! 5 milyar dolarlık anlaşma
GİRİŞ 26.03.2020 13:02 GÜNCELLEME 26.03.2020 14:43
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu (Sinosure), iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım işbirliğini artırmak için 5 milyar ABD doları tutarında mutabakat belgesi imzaladı.

Bu hafta imzalanan belgeye göre Sinosure, TVF’nin cari açığın azaltılmasına dönük enerji, petrokimya ve madencilik sektörlerindeki projelerine Çinli yatırımcı, müteahhit ve finansal kurumları tavsiye edecek. Ayrıca Sinosure ilgili projelerin finansman şartlarına bağlı olarak 5 milyar ABD dolarına kadar sigorta desteği de sunabilecek.

 

TVF yakın zamanda bu üç sektöre dair yatırım planlarının yanı sıra lojistik altyapı yatırımlarına katkıda bulunacağını duyurmuştu.


Türkiye Varlık Fonu CEO’su Zafer Sönmez, “Türkiye’nin güçlü bir ticaret ve iş ortağı olan Çin ile işbirliğimizi yeni bir aşamaya getirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşmayı tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının yarattığı belirsizlik ortamında imzalamamız da iki ülke arasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı” dedi.

Sinosure CEO'su Wang Tingke ise "Çin’in Bir Kuşak Bir Yol projesi ve Türkiye’nin Orta Koridor girişimi ilerleyip geliştikçe Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım işbirlikleri de artıyor.

TVF ve Sinosure arasındaki işbirliğini derinleştirecek önemli bir kilometre taşı olan mutabakat belgesi ile iletişim ve koordinasyonu birlikte yer alacağımız projelerde sürdürüp geliştireceğimizi umuyoruz” dedi.

 

BAKAN ALBAYRAK'TAN İLK AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter'dan "Varlık Fonu, Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu (Sinosure) ile iş birliği mutabakatı imzaladı. Sinosure, TVF’nin cari açığı azaltacak projelerine 5 milyar dolar sigorta desteği sağlayacak, Çinli firmalarla köprü olacak. Covid-19‘a rağmen hedeflerimiz için hız kesmiyoruz" açıklamasında bulundu. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • asddsa 5 ay önce Şikayet Et
  Çinin ardında İsrail var artık uyanık olun
  Cevapla
 • han 5 ay önce Şikayet Et
  çin küresel güçlerin yeni merkezi. Küresel organize para çetelerinin amerikadan çine taşindığı söyleniyor. Türk hükümetinin bu adımı hayra alamet değil. Söz konusu bir kuşak biryol projesi çin mallarının satışı için türkiyede ve dünyanın bazı bölgelerinde depolar kurularak internetten sipariş edilen malların aynı gün teslim edilmesini de kapsıyor. Bu şekilde yerli üreticiler tamamen iflas edecektir. Türkiyeden toprak satın almayı da kapsıyor sa kapitalizmin en ağır gövdesini sırtında taşımak zorunda kalacak Türkiye. Doğu türkistanı unutmak insanlıktan vazgeçmek anlamına gelir.
  Cevapla
 • GÜN BATIMI 5 ay önce Şikayet Et
  yorumlar haberden daha onemli bu ülkede
  Cevapla
 • Salih 5 ay önce Şikayet Et
  Çin şirket ortaklarının küresel güçler olduğunu biliyoruz.
  Cevapla
 • OSMANLI KARA MURAT 5 ay önce Şikayet Et
  SÖZÜM ONLARA bu yorumları atıyorsunuz ama ne biliyorsunuzda neye göre konuşuyorsunuz anlamadım DEVLET düşmanıyla bile anlaşma yapabilir bazen bu devletler arası politika çıkarlarıdır siz doğu türkistan falan filan zırvalayıp duruyorsunuz arkladaşlar boş konuşmayın bırakın devlet işlerini devlet yetkilileri yapsın ve gayette güzel yapıyorlar DEVLET milletini düşünür ona göre projeler geliştirir ve bu çıkarlar doğrultusundada milleti için vatanı için yararlı olan herşeyi yapar şimdi soruyorum siz allah aşkına ne konuşuyorsunuz boş boş
  Cevapla
 • Ihtiyae 5 ay önce Şikayet Et
  Sagol kardas, ammada milletimiz var yahu. Okuma yazması bile olmayan devlet islerinden devlet adamlarından daha iyi anlıyor. Herkes bildiği isi yapsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle