Türkiye yaptı, dünyaya örnek oldu! ABD'den dezenfektan kararı

ABD yönetimi, etanol yakıtı ve alkol üreticilerinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasıyla yoğun talep gören dezenfektanları üretmesine izin verdi.

Türkiye yaptı, dünyaya örnek oldu! ABD'den dezenfektan kararı
Türkiye yaptı, dünyaya örnek oldu! ABD'den dezenfektan kararı
GİRİŞ 26.03.2020 13:45 GÜNCELLEME 26.03.2020 13:45
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin ardından ABD de Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında etanol üreticilerinin mevcut kapasitelerini dezenfektan üretiminde kullanmalarına ilişkin düzenlemeye gitti. ABD Hazine Bakanlığına bağlı Alkol ve Tütün Vergisi ve Ticaret Bürosu, 18 Mart'ta Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik el dezenfektanı üretimine ilişkin bir kamu rehberi yayımladı.

 

EK BİR İZİN GEREKMEYECEK

 

 

Bu kapsamda, distile alkol üretme izni bulunan ve etanol bazlı el dezenfektanı üretmek isteyen üreticilere bazı muafiyetler ve izinler sağlandı.

Rehberde, etanol yakıtı ve distile alkol üreticilerinin ek bir izin almak zorunda kalmadan el dezenfektanı üretebileceği ya da bunların üretiminde kullanılan etanol tedariki sağlayabileceği ifade edildi. Söz konusu düzenlemenin 30 Haziran'a kadar geçerli olduğu belirtilen rehberde, uygulamanın gerekmesi halinde uzatılabileceği kaydedildi.

TÜRKİYE BENZER BİR KARARI ABD'DEN 5 GÜN ÖNCE ALDI

Türkiye de geçen haftalarda Kovid-19 salgınıyla yoğun talep gören dezenfektanların üretiminde ihtiyaç duyulan etanol kapasitesini kullanmaya yönelik benzer bir düzenlemeye ABD'den 5 gün önce gitmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretimle karşılanması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan talepte bulunmuştu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 13 Mart'ta benzine yüzde 3 etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya alındığını duyurmuştu.

İLAVE 20 BİN METREKÜPLÜK ETANOL KAPASİTESİ

Bakan Varank, bu düzenlemeyle rafinerilerin etanol talebinin azalmasıyla kolonya ve dezenfektan üretiminde gerekli etil alkol ihtiyacının karşılanacağını ve bunların üretiminin artacağını ifade etmişti. Benzin türlerine etanol harmanlanması zorunluluğunun 3 ay süreyle askıya alınmasıyla dezenfektan ve kolonyaların üretimi için yaklaşık 20 bin metreküplük ilave etanol kapasitesinin oluşacağı bildirilmişti. Söz konusu uygulamayla benzin kalitesi ve akaryakıt fiyatlarının etkilenmeyeceği vurgulanmıştı. Türkiye'de kamu tarafından yıllık toplam 10 bin metreküplük dezenfektan alımı yapılırken, bu düzenlemeyle kamunun yıllık ihtiyacının 2 katı kadar etanol arzı sadece 3 aylık sürede sağlanmış olacak. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Vatann sever 3 ay önce Şikayet Et
  Lütfen marketlerde kolonya ne zaman görünecek lütfen
  Cevapla
 • batu 3 ay önce Şikayet Et
  bugün bim de gördüm dayî. 10 gün içinde yer gök kolonya olur.
  Cevapla
 • Rüya 3 ay önce Şikayet Et
  1 yıl sonra amerika 3. dünya ülkesi olacak. Türkiye yeni süper güç olacak.
  Cevapla
 • Hayri 3 ay önce Şikayet Et
  bence kolonya fiyatının artması ile alkollü içki üretimini durdurmalıydı Türkiye. Yapmadı. Ama bunu yapan mutlaka olacak. Bu sefer de biz geç kalacağız
  Cevapla
 • Peh 3 ay önce Şikayet Et
  Abd bizi taklit ediyi.
  Cevapla
 • Levrok 3 ay önce Şikayet Et
  örnek ülke Türkiye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle