3 kamu bankasından yeni destek! Yarın başlıyor

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için “İşe Devam Kredi Desteği” hayata geçirilecek.

3 kamu bankasından yeni destek! Yarın başlıyor
3 kamu bankasından yeni destek! Yarın başlıyor
GİRİŞ 25.03.2020 15:26 GÜNCELLEME 25.03.2020 15:54
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank, kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Kredi Desteği"ni hayata geçireceğini duyurdu.

 

3 kamu bankasından yapılan ortak açıklamaya göre, küresel ölçekte yaşanan ve Türkiye'yi de etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik hayata, üretim ve istihdama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle uygulamaya alınan "Ekonomik İstikrar Kalkanı" tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yeni finansal destek adımlarını devreye aldı.

Sorumluluk bilincinde hareket ederek birlikte çalışmak, bu sürecin en kısa süre içerisinde aşılmasına imkan verecek. Bu kapsamda 3 kamu bankası tarafından başta KOBİ'ler olmak üzere kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Kredi Desteği" hayata geçirilecek.

 

KREDİ ŞARTLARI

Açıklamaya göre, söz konusu destek için herhangi bir sektör ayrımı gözetilmeksizin salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen tüm firmalar başvuruda bulunabilecek.

Kredi desteğini kullanacak firmalar için şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında azaltma yapmamaları ön koşulu aranacak.

Teminat eksiği bulunan firmaların krediye erişimi için Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti de sağlanabilecek. Kredi desteği, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı olacak.

Bankalar, yarından itibaren talepleri kabul etmeye başlayacak.

KOBİ-KOBİ dışı işletmeler bazında azami kredi tutarları şöyle:

Yıllık ciro (TL)     Azami kredi tutarı (TL)

0-25 milyon         10.000.000

25-125 milyon     25.000.000

125 milyon üzeri  100.000.000

BAKAN ALBAYRAK'TAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, kamu bankalarımız ve katılım finans kuruluşlarımızla; tüm sektörlerimiz, tüm firmalarımız için “İş’e Devam Desteği” başlatıyoruz. Hazine destekli KGF kefaleti sağlanan bu destek için şartımız istihdamın korunması olacak." dedi.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 44
 • Is.mail dogan 1 yıl önce Şikayet Et
  Erteleme falanyok halk a k 3aylik faizistiyor
  Cevapla
 • Berna 1 yıl önce Şikayet Et
  Ihtiyaç kredilerini 10 yıl yapsalar mesela ihtiyaç kredisi olanlar 10 yıl için tekrar yapılandırma yapabilse
  Cevapla
 • Sabri Şengöz 1 yıl önce Şikayet Et
  Ziraat bankası televizyonlardan krediler ertelendi diye reklam yapıyor bankaya gidiyorsun daha bildiri gelmedi diyorlar
  Cevapla
 • Zekigören 1 yıl önce Şikayet Et
  Konut kredisi ve diğer krediler düşük 0,49 gibi, yapılandırılmalı, tedbir alınmaz ise çoğu aile batacak toplumda moral kalmayacaktır. Şirketler, esnaflar batacak ! Yapılandırma kurtuluş için zaruri gerekli.
  Cevapla
 • Emre 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle katılıyorum
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ın gazabını çeken faiz den uzak duralım. Hem dünyamız hem ahiretimiz mahvolmasın. Buna bulaşıp faizle borç alanlarıda Rabbim tez zamanda bu borçlarından kurtarsın ve affetsin.
  Cevapla
 • Danon 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek yol faizden uzak durmak,faizden uzak dur bereketin artsın...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle